Dieta pentru oxalati

01-08-2008
Calin Ileana
Nu este medic/terapeut
Calin Ileana
Acum 2 zile am fost la control dupa ce am avut 3 pietre mari la rinichiul drept. S-a efectuat litrotritia pe rand la cele 3 pietre pe parcursul a 3 luni, acum imi este mult mai bine doar ca sunt foarte balonata si trebuie sa tin o anumita dieta. Am facut analiza nisipului si am aflat ca este oxalat. Am inteles ca sunt baloanata de la lichidele pe care le consum ( 2 litri pe zi), dar nu prea stiu ce anume pot manca ca sa preintimpin reaparitia pietrelor. Multumesc mult.
4 comentarii
0
10-10-2008, ora 00:00
cristina2000
Nu este medic/terapeut
cristina2000
BUNA! Am facut si eu litrotitie la ambi rinichi.Am facut analiza "unei pietre", iar pe biletul ce continea rezultatul era scri si ce am voie si ce nu am voie sa consum.
0
14-10-2008, ora 00:00
Calin Ileana
Nu este medic/terapeut
Calin Ileana
Buna, multumesc ca ai raspuns dar ai avut oxalati si daca da ce ai voie sa mananci.Multumesc astept raspuns
0
14-10-2008, ora 00:00
Calin Ileana
Nu este medic/terapeut
Calin Ileana
Buna, multumesc ca ai raspuns dar ai avut oxalati si daca da ce ai voie sa mananci.Multumesc astept raspuns
0
14-10-2008, ora 00:00
Calin Ileana
Nu este medic/terapeut
Calin Ileana
Buna, multumesc ca ai raspuns dar ai avut oxalati si daca da ce ai voie sa mananci.Multumesc astept raspuns
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pericolul consumului excesiv de apă
  • De ce apar pietrele la rinichi?
  • MIT: Trebuie să bem zilnic 2 litri de apă
  • Trebuie consumate 8 pahare de apă pe zi?
  • Apa - o soluție la îndemână pentru a reduce riscul de obezitate
  • Metodă nouă de diagnosticare pentru consumul excesiv de lichide
  • Câtă apă să consumi când faci sport
  • Topul alimentelor ce produc gaze (balonare)
  • Potrivit unui studiu, 7 din 10 muncitori din Europa nu sunt hidratați corespunzător
  •