Dieta pentru colonul iritabil

13-12-2011
Karina2011
Nu este medic/terapeut
Karina2011
Mama mea are conform unui diagnostic medical colonul iritabil. Ce alimente are voie sa manance si sa bea si ce ii este interzis?
2 comentarii
0
13-12-2011, ora 17:30
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Colonoscopie a facut ca sa excluda alta cauza a colonului iritabil?
Fiecare pacient cu colon iritabil are particularitatile sale, deci si dieta difera un pic. In orice caz, sa evite stresul, alimentele grele, prajeli, bauturi acidulate. Daca are tendinta spre diaree sa evite o perioada lactatele( sa vada daca nu asta ii provoca diareea), legumele, fructele crude, tot ce fermeneaza.
Foarte important este sa ia si probiotice gen acidophilus care sa ajute la refacerea florei intestinale.
Gastroenterologul sigur i-a dat anumite indicatii.
Parerea mea personala e ca diagnosticul de colon iritabil este foarte general, conteaza sa afle exact care sunt factorii care declanseaza iritabilitatea (intolerante, alrgii, probleme de stomac, colecist etc).
Sanatate!
0
29-03-2012, ora 06:27
tinablonda59
Nu este medic/terapeut
tinablonda59
Sotul meu a fost diagnosticat in urma cu o luna de zile cu rectocolita ulcero hemoragica in urma unei colonoscopii la care i s-a luat si o biopsie dar nici acum nu ia venit rezultatul ca sa vedem de ce natura este aceasta boala si de unde provine ea.Acum ce vreau eu sa va intreb este faptul ca este posibil ca sotul meu sa faca cancer la colon? Cam ce investigatii am mai putea face ca sa vedem lucrul acesta ? E mai bun un tomograf sau un RMN ? Ar putea scapa de aceasta boala vreodata ? Sau va trai cu aceasta boala toata viata lui.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratament colon iritabil
  • Terapia alimentară are rezultate superioare medicației în gestionarea sindromului de intestin iritabil
  •