Diaree netratata

27-02-2014
viorelix
Nu este medic/terapeut
viorelix
In urma cu 3 saptamani, mama mea a contactat un germene (bacterie, virus nu stiu exact ce) si de atunci nu mai poate scapa de diaree. Mentionez ca totul a aparut dupa ce a fost operata ( a avut fractura de col femural si i s-a montat o proteza). La 2-3 zile dupa operatie i s-a facut clisma (era constipata).
La scurt timp dupa clisma au inceput problemele.
Alte aspecte:
- are 65 de ani
- pentru problemele cardiace ia medicamentele: Prestarium 10mg, Omeran 20mg (problemele cu inima le are de cel putin 5 ani)
- pentru liniste (depresie, atac de panica) ia Alprazolam 0, 5 mg
- la 3-4 zile dupa ce au inceput problema cu diareea i s-a facut analiza la scaun ( coprocultura ) dar nu a iesit nimic
- la indicatiile medicilor a urmat tratament cu Normix, Enterolactis
- acum, un medic internist mi-a spus sa ii dau CIPROFLOXACIN (dar am vazut din prospect ca este destul de toxic)
- maine o sa ii fac un alta coprocultura (rezultatele cred ca vin dupa 3-4 zile)
- in ultimele 3 saptamani a avut diaree continuu (intre 4 si 8 scaune/ zi. E la pat inca si face in pampers )

Pana vin rezultatele (pentru ca mama este f. slabita) ma gandesc sa asociez medicamentul CIPROFLOXACIN cu ceva pentru refacerea florei intestinale.
Ce imi recomandati si cum sa fie administrate pana vin rezultatele de la coprocultura ?

Va multumesc mult pentru orice indicatie,
Viorel
2 comentarii
0
28-02-2014, ora 16:58
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Identitate neconfirmată
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Buna ziua !

In primul rand va recomand sa va adresati DE URGENTA unui serviciu spitalicesc de gastroenterologie
sau de medicina interna; diareea cronica de care sufera mama dumneavoastra duce chiar repede la
tulburari hidroelectrolitice (deshidratare, scaderi ale unor minerale si altele) cu consecinte grave, MAI ALES
ca este si cardiaca (!). Deci nu amanati !!
In al doilea rand, pentru flora intestinala este, intr-adevar, (foarte) important de administrat un produs
probiotic. Puteti sa-i administrati chiar Enterolactis- sau BioSun DS-, cel putin de doua ori pe zi, la cel
putin 3 ore dupa administrarea antibioticului (Ciprofloxacin-ului).
Cu respect.
0
28-02-2014, ora 23:14
viorelix
Nu este medic/terapeut
viorelix
Va multumesc mult pentru indicatii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diareea cronică
  • Cum tratezi corect diareea acasă și când te prezinți la medic
  • Tratament diaree adulți - medicamente și remedii
  • Diaree în fiecare zi - cauze și tratament
  • Diareea în timpul sarcinii
  • Tipuri de scaun - cum recunoști diareea și constipația (scala formei scaunului Bristol, BSFS)
  •