Diaree la 15 luni

30-05-2010
isabella09
Nu este medic/terapeut
isabella09
Buna ziua,
sunt disperata, fetita mea de 15 luni de cateva zile nu se simte bine
marti seara a facut febra mare (39C) dar pana miercuri seara deja si-a revenit cu ajutorul supozitoarelor de tacchipirina. Miercuri in timpul zilei a facut un scaun mai moale. Joi dimineata am fost la medic pentru un control de rutina si doamna doctor ne-a prescris fermenti lactici si hidrasec doar in cazul in care scaunele sunt apoase.
Joi a avut din nou un scaun mai moale si nu prea a avut pofta de mancare.
Vineri a avut din nou un scaun moale, a mancat destul de greu si sera a vomitat. A continuat sa vomite toata noaptea si sa faca febra ( 37.5 - 38C).
De ieri (sambata) are scaune apoase si nu vrea sa manance sau sa bea. Am inceput cu hidrasec de ieri, dar azi a avut si mai multe scaune apoase. Nu reusesc sa dau de pediatra, fetita nu este nascuta in Romania si nu avem medic de familie, doar clinica privata. Acum e apatica, nu plange, chiar a incercat sa se joace, nu vomita de mai mult de 24 de ore si am reusit sa o fac sa manance putin. Este foarte grav? Ce trebuie sa fac?
Multumesc anticipat
6 comentarii
0
30-05-2010, ora 20:10
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Copiii mici, de obicei fac febra atunci cand in corpul lor se afla o infectie.Parerea mea este sa-i faceti un examen coproparazitologic fetitei, pt ca este posibil sa fi contactat vreo bacterie ceva si pt asta vomita, are febra si nu are pofta de mancare.
Sanatate!
0
01-06-2010, ora 12:20
isabella09
Nu este medic/terapeut
isabella09
Multumesc mult, examenul coproparazitologic ne-a fost prescris la control, dar ni s-a spus ca trebuie sa asteptam sa treaca diareea.
Am uitat sa spun ca fetita are gurita plina de eruptii dentare (primii dintisori au iesit destul de tarziu, la 10 luni).
Acum, dupa papa de dieta (morcov, cereale cu orez, mar copt, ceai de menta) incepe sa-si revina cu scaunele, 1-2 pe zi moi dar nu lichide. Am inceput si cu laptic fara lactoza, pentru ca nu prea bea lichide.
Acum starea generala este destul de buna, dar ma tem sa nu se repete scaunele lichide.
In cat timp ar trebui sa treaca diareea?
Multumesc anticipat si sanatate multa tuturor
0
01-06-2010, ora 18:06
marynamarylena
Nu este medic/terapeut
marynamarylena
buna seara
Si fetita mea a patit la fel a facut temperatura cand 39 cand 40 si i s-a descoperit o gastroenterocolita

eu i-am dat hidrasec, saruri de rehidratare lapte fara lactoza cereale cu orez si morcov(burtica sanatoasa)

enterolactis +sumetrolim(recomandat de medic)

este bine sa ai in casa in caz de nevoie enterolactis este cam scump dar este bun cel putin la noi a fost
la inceput medicul i-a dat antibiotic pentru rou in gat dar m-ai rau s-a deranjat de la antibiotic apoi a descoperit infectie la stomac
sanatatefetitei
0
01-06-2010, ora 18:32
isabella09
Nu este medic/terapeut
isabella09
Buna seara marynamarylena, la consultatia pedriatica nu avea nici rosu in gat si nici probleme cu urechiusele. Pediatra a spus ca probabil este gastroenterocolita si ne-a prescris hidrasec, saruri, fermenti lactici si bineanteles dieta. Nu ne-a spus nimic de sumetrolim
Astept sa fie ok cu scaunele si facem examenele prescrise.
Sper sa treaca repede scaunele moi
Duminica a fost o zi ingrozitoare, a avut 7 sau 8 scaune lichide in cateva ore, dar mi-a fost si mai frica sa fug cu ea la spital. Din fericire seara se simtea deja mai bine
Ma intreb (acum ca ma simt putin mai usurata) daca e normal sa-ti fie teama sa-ti duci copilul la spital in tara asta?
Multumesc mult pentru raspuns si sanatate multa si voua
0
01-06-2010, ora 18:55
marynamarylena
Nu este medic/terapeut
marynamarylena
buna
incearca sa ii faci niste analize la sange si urocultura
eu asa i-am descoperit o infectie urinara fara sa aiba ceva fetita
nu facea febra manca normal
ea are 1 an si 8 luni
asa avea si ea 7-8 scaune moi urat mirositoare apoase in 3-4 zile a fost ok
facea si febra cand mare cand mica
pupici
0
01-06-2010, ora 19:02
marynamarylena
Nu este medic/terapeut
marynamarylena
si mie imi este sila de spitalele noastre
daca nu cunosti pe cineva este cam nasol
sa te stii cat de cat in siguranta cand mergi la un spital
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul febrei la copilul mic - când și cum intervenim?
  • Ce faci când febra nu cedează la tratamentul antitermic?
  • Copil cu stare generală relativ bună - când tratezi febra?
  • Descoperirea virusului ce determină sindromul diareic la copil
  • Medicamentele antipiretice sunt administrate frecvent în mod eronat de către părinți
  •