Diaree

18-09-2011
maxx30
Nu este medic/terapeut
maxx30
Am Helicobacter Piroly si am dezvoltat si o gastrita din cauza asta.

Am facut 7 zile tratament si cu Claritromicina si Ospamox precum si Esomeprazol si Venter si Motilium.

Am mai avut mici dureri si m-am dus la doctor si mi-a prescris inca o data tratamentul numai ca atunci cand l-am inceput m-a durut stomacul in acea zi dupa care seara am facut diaree.

Am mancat inainte cas si dupa aceea gris cu lapte.
La 3 ore dupa masa m-a durut burta si am fost nevoit sa ies afara dupa care durerile au disparut dar diareea a ramas.
Poate fi de la lapte sau casul pe care l-am mancat acesta fiind putin mai acru.

Precizez faptul ca intotdeauna faceam mai moale dar nu diaree apoasa ca acum dupa ce beam lapte.
Poate crea antibioticul diaree?

De la ce poate fi.

Precizez faptul ca merg doar o data afara.
Acum iau Imodium dar nu vad o ameliorare.(dupa cat timp ar trebui sa apara ameliorarea).

De la ce poate fi?Va rog ajutati-ma.
18 comentarii
0
18-09-2011, ora 16:22
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Ti-ai perturbat flora intestinala de la antibiotice. Medicii nu spun, dar HP poate deveni rezistent si dupa 3 cure cu antibiotice, in schimb iti faci matele pulbere si sa ramai cu o diaree de toata frumusetea.
Eu nu dau sfaturi, dar iti spun ce am facut dupa ani de chinuri cu gastrita si HP.
Ia Acidophilus+Fos de la plafare, 2-3 pe zi inainte de mese, n-o sa mai ai diaree si in plus reface flora intestinala.
Pentru HP ia dimineata un antiacid prescris si o capsula de Mastic Gum, eu cu altceva nu am reusit sa reduc HP. El nu e musai sa fie eradicat, el exista cam la toata lumea in stomac, dar trebuie redus incat sa nu mai dea gastrita si simptome urata. E scump, dar altceva nu am simtit sa aiba acelasi efect si am incercat tot ce e piata si tot atatia bani am dat in cele din urma...
Daca ai diaree exploziva nu mai lua imodium, retine in intestin si ce nu trebuie, ia Normix de la farmacie, nici nu se asimileaza in organism sa faca rau si are efect imediat.
Evita lactatele daca te pun pe fuga...
Cat de mare a iesit HP, daca ai facut analiza din sange?
Eu cam asa mi-am vindecat gastrita eroziva si HP diminuat semnificativ.
Rabdare si sanatate!
Fii constient ca ptr HP medicii, prin protocoalele lor nu au dreptul sa prescrie decat cele 3 scheme de tratament cu antibiotice, fiecare.
0
18-09-2011, ora 16:23
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
2-3 capsule de Acidophilus, in total, adica 1 inainte de mesele principale.*
0
18-09-2011, ora 16:35
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Desigur, evita dulciurile, fructele, legumele crude o perioada.
0
18-09-2011, ora 18:14
maxx30
Nu este medic/terapeut
maxx30
Multumesc pentru sfaturi.

Tin sa precizez ca in sange HP a iesit negativ, si numai in momentul in care am facut endoscopie am descoperit bacteria.
0
18-09-2011, ora 18:22
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Poate ai facut analiza imediat dupa terminarea tratamentului, sau la un laborator ciudat.. Ca bacteria iese pozitiva, SIGUR, din sange sau scaun. La endoscopie poate iesi fals negativa, in functie de locul recolatrii din stomac.
Dar e bine ca reper, inseamna ca daca totusi e, scapi usor de ea. Cat scria la analiza din sange? Sub 1, 1 ?
0
18-09-2011, ora 18:31
maxx30
Nu este medic/terapeut
maxx30
Nu stiam ca sunt purtator.Am descoperit pozitiv in timpul endoscopiei si nu in sange.In urma recoltarii din stomac mi-a iesit pozitiv iar din sange negativ cu o saptamana inainte.Precizez ca facusem un tratament inainte cu pantoprozol dar pentru gastrita.

Simptomele au aparut cu dureri de stomac.
0
18-09-2011, ora 18:43
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Repeta din scaun, iese pozitiv sigur, daca mai e. Din sange poate iesi pozitiv si daca mai sunt doar anticorpi, deci e mai putin sigur ca din scaun. Macar sa fii sigur ca nu mai ai HP. Daca asta nu mai e, inseamna ca ai hiperaciditate pentru care tb sa iei antiacide asa cum ti s-au prescris. Si tratamentul dat in urma endoscopiei. La endoscopie scrie cumva ca ai reflux al bilei?
Ce ti-am scris despre probiotice si dieta ramane valabil pana la disparitia simptomelor.
Daca tot persista, nu exclude nici colonoscopia, nu este atat de sperietoare precum se spune.
Revino cu de date ai ca trebuie sa afli cauza exacta ca sa poti sa repari exact disfunctia, altfel iei ceva tratament general si stii ce greu e de dus o stare proasta data de digestie cu probleme...
0
18-09-2011, ora 19:17
maxx30
Nu este medic/terapeut
maxx30
S-au ameliorat durerile de stomac dupa primul tratament de 7 zile dar numai ca trebuie sa tin regim nu pot manca orice doar carne la gratar si aceea de pui sau peste si doar cartofi copti sau morcovi fierti si supe.Am mai incercat nectarine dintre fructe dar se pare ca nu sunt bune.
Stii cumva cat este indicat sa ti regim?
Uni spun un an alti spun 2-3 ani.
Deasemenea ce as mai putea manca.
0
18-09-2011, ora 20:13
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Daca o sa iei Acidophilus din ala o sa poti cam intr-o saptamana sa mai adaugi treptat cateva alimente. Dar NU cruditati! Fierte, coapte, dar nu crude. Adica diareea o sa inceapa sa dispara dar nu fac inca bine la stomac. Nu pot sa-ti spun cat timp, simti daca mananci ceva si apoi iti face rau. Nectarine?? Pai sigur iti dau diaree. Poti incerca banane, pilaf si orez sub orice forma. Stiu ca e greu, dar altfel te faultezi singur.
Revino dupa ce incerci astea vreo 10 zile (capsulele alea, antiacide, fara lactate si fructe) si spune-mi cum te simti.
Daca, continua starea, iti pot sugera si alte investigatii, sa nu te expedieze vreun medic doar cu diagnostic de sindrom de colon iritabil...
Deci afla daca mai ai HP in primul rand si vindeca gastrita cu antiacid (Nexium sau ce ti-a dat, plus Mastic Gum).
Bineinteles, tu hotarasti ce urmezi si te poti consulta punctual si cu alt gastroenterolog.
0
19-09-2011, ora 21:42
maxx30
Nu este medic/terapeut
maxx30
Ce parere aveti despre terapia cu miere de manuka.Ati auzit de el? cu ce ma puteti ajuta sa inteleg cum functioneaza.
0
19-09-2011, ora 21:59
maxx30
Nu este medic/terapeut
maxx30
Am o nelamurire!! Cum as putea afla nivelul de helicobacter Pirolly pentru ca vad pe toata lumea ca scrie valori de 200 sau mai mare.

Prin ce tip de analiza pot afla si care ar fi costul ei?

Va rog sa-mi raspundeti
0
19-09-2011, ora 22:13
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Poti afla prin analiza de sange. Nu mai stiu cat e, parca in jur de 80 de lei. Intreaba la clinica la care o faci, sau poate cu trimitere de la medicul de familie o fi gratuit. Nu cred ca valori de peste 200...este ceva imens! La peste 5 te cam tavalesti deja de durere...
E bine daca o faci, sa stii clar daca mai e sau nu.
0
19-09-2011, ora 22:15
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
A, de mierea manuka am scris si eu pe aici, zice-se ca e foarte buna, dar numai aia originala, vezi ca e cam scumpa. Eu nu am mai incercat-o ptr ca am intoleranta la fructoza, or mierea are foarte multa.
0
19-09-2011, ora 22:27
maxx30
Nu este medic/terapeut
maxx30
Am cautat pe net si am gasit ca e intre 150 si 250 lei 500 grame. O fi atat de mult sau mai mult.
0
19-09-2011, ora 23:31
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Ia-ti de 150 si vezi cum te simti. Daca face bine iti mai poti lua. Dar intai fa-ti analizele ca sa nu le influenteze.
0
20-09-2011, ora 19:06
maxx30
Nu este medic/terapeut
maxx30
Care din analize le poate influenta?
Am facut analizele acum o luna. Ce a iesit prost a fost trigliceridele, acidul uric, si ceve la la ficat.
0
20-09-2011, ora 19:16
maxx30
Nu este medic/terapeut
maxx30
Revin cu o intrebare!Ar pute fi buna daca sufar de gastrita antrala eritematoasa?Sau ar putea irita pentru ca stiu ca mierea nu e prea buna pentru gastrita.
0
21-09-2011, ora 14:37
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Dar ti-am spus si in mesajele private ca e buna contra HP dar nu stiu daca in rest o s-o tolerezi in stomac sau matze, daca o sa te simti mai bine sau va tb sa renunti la ea...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diareea cronică
  • Cum tratezi corect diareea acasă și când te prezinți la medic
  • Tratament diaree adulți - medicamente și remedii
  • Diaree în fiecare zi - cauze și tratament
  • Diareea în timpul sarcinii
  • Tipuri de scaun - cum recunoști diareea și constipația (scala formei scaunului Bristol, BSFS)
  •