Diaree la fetita de 1 an si 3 luni

09-01-2010
carmen25
Nu este medic/terapeut
carmen25
Am o fetita de 1 an si 3 luni si de vreo 3 luni are scaune mai dese si mai moi, 3-4, uneori.I-am facut analize la scaun, au iesit bine, si proba de digestie unde a iesit amidon relativ frecvent si flora iodofila, med de fam nestiind despre ce e vorba nu mi-a dat nici o lamurire.Fetita este vioaie, mananca, numai ca dupa fiecare masa iese cu scaun moale.De mancat evit sa-i dau orice, sucuri, dulciuri nu, mai mult pe baza de orez si morcov si ca fruct doar banana.Nu stiu ce sa fac, ce sa-i dau ca sa o pot regla cu scaunele si sa poata manca si ea orice/Va multumesc
4 comentarii
0
09-01-2010, ora 11:01
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Mergeti la un medic homeopat cu experienta si in plus incercati ceai se salvie diluat si ceai de seminte de fenicul diluat. Se poate sa-i fi distrus flora intestinala cu antibiotice sau medicamente ?
0
10-01-2010, ora 16:16
dr.andreeaj2010
Identitate neconfirmată
dr.andreeaj2010
Puteti spune cu exactitate ce fel de analize i-ati facut din scaun si nu numai? Scaunele diareice pot sugera in anumite cazuri si parazitoze sau enterocolite fie virale fie bacteriene, pot fi consecinta antibioterapiei luate in cantitate excesiva sau chiar a unei infectii aparent banale respiratorii. Din experienta mea, ceaiul de menta in cazrile de scaune moi sau diareice este foarte bun, are un efect aproape imediat dar este un remediu de moment. Incercati sa cautati cauza principala. Ca alimentatie, biscuiti simpli, sticksuri sau chiar si grisinele pot fi adaugate din cand in cand.
0
10-01-2010, ora 16:50
carmen25
Nu este medic/terapeut
carmen25
Pt dr.andreeaj2010
I-am facut fetitei coprocultura, coproparazitologic, coprocitograma care au iesit ok.Antibiotice nu a luat niciodata, ceaiul de menta nu-si face efectul la ea, nici macar hidrasecul.Stiksuri ii dau toata ziua, la fel si biscuiti.Nu stiu care ar putea fi problema, de la ce.Multumesc pt raspuns
0
11-01-2010, ora 04:46
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Banana nu este o fructa neaparat sanatoasa si nici una care ar fi trebui data la copii asa de mici.
Incercati sa o lasati pt. o vreme si sa o inlocuiti cu mere pase, desi cred ca nu aceasta este direct cauza ci o dereglare mai complexa.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: