Diane 35 si spotting

16-01-2010
diana1188
Nu este medic/terapeut
diana1188
Buna..am si eu o mare nelamurire tongue..de o luna de zile iau Diane 35 (mai am de luat 4 pastilute)...este prima data cand iau ceva de genul asta...am fost la medic si mi-a prescris sa iau astea pt ca am ovarele inflamate, ovarul drept foarte marit si ceva chisturi...mi-a recomandat 3 luni, dupa care sunt asteptata la ecografie.Bun..ceea ce vreau eu sa stiu este daca cu aceste pastile sunt protejata "antibebe"...am tot citit pe diferite forumuri fel si fel de lucruri despre aceste Diane si sunt foate speriata desi medicul mi-a zis ca daca sunt luate corect, totul e bine!.eram la a 9-a pastiluta cand am avut contact sexual cu iubitul meu si a ejaculat in mine...imi este foarte frica..Vreau sa stiu daca luand aceste pastile pot ramane insarcinata...am uitat sa specific si ca dupa ce mi-a trecut menstruatia, am ramas cu niste scurgeri maronii, care din cate am inteles se numeste "spotting" si ca este ceva normal in primele luni de pastilute.Astept un raspuns...va rog!
7 comentarii
0
17-01-2010, ora 00:52
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1. Da, sunteti sub protectie.
2. Da, se numesc spotting si e o reactie adversa atat de frecventa incat se considera normal.
0
17-01-2010, ora 11:51
diana1188
Nu este medic/terapeut
diana1188
Va multumesc pt raspuns :)..acum sunt mult mai calma...
0
27-01-2010, ora 10:39
diana1188
Nu este medic/terapeut
diana1188
Buna ziua...am revenit cu o intrebare :P...Sunt in pauza de 7 zile, de fapt, maine incep folia 2 de pastilutze :)..Vreau sa stiu...dupa cate pastilutze sunt protejata cand incep o folie dupa pauza de 7 zile?...Va multumesc!
0
27-01-2010, ora 19:01
DeyuTza123
Nu este medic/terapeut
DeyuTza123
Buna!

Esti proteja si in pauza de 7 Zile. Esti protejata mereu. Si cand e pauza de 7 zile si cand le incepi.

Ciao!
0
06-03-2010, ora 22:35
diana1188
Nu este medic/terapeut
diana1188
Buna din nou.., dupa cum ziceam, am urmat un tratament cu Diane 35 timp de 3 luni...mai am cateva pastilute si termin.dupa ce termin tratamentul, as vrea sa continui sa iau "antibebe", insa nu tot Diane.as vrea sa iau Yasmine sau ceva mai mic in concentratie...este vreo problema daca le schimb?..trebuie sa fac vreo pauza inainte sa schimb tipul de pastile?.si daca iau cum ziceam ceva mai mic in concentratie.mai am siguranta ca si cu Diane??.Multumesc
0
14-03-2010, ora 11:04
senzza_di_teee
Nu este medic/terapeut
senzza_di_teee
daca am luat diane35 timp de 2 saptamani, si le-am intrerupt pentru ca mancam mult, acum se poate intampla??iar acum ma doare burta si mi-a venit iarasi, desi imi venise la inceputul lunii.ce ar trebui sa fac?ajutati-ma, va rog???
0
15-03-2010, ora 13:30
nicomirela
Nu este medic/terapeut
nicomirela
Buna ziua,

In urma analizelor hormonale a rezultat ca am nivelul testosteronului marit si medicul endocrinolog mi-a recomandat sa iau Diane 35 permanent, sa le intrerup numai daca voi dori sa raman insarcinata. Ce efecte adeverse pot aparea de la faptul ca as lua Diane timp de mai multi ani fara pauza? - adica in urmatorii 2-3 ani nu planific sa raman gravida.
Mentionez ca am mai luat Diane 35 la recomandarea mai multor medici (ginecologi si endocrinologi) - timp de 4 ani si ma simt foarte bine cu ele, dar in fiecare an faceam o pauza de cel putin o luna - anul trecut si acest an am facut pauze de 3 luni dar medicul endocrinolog mi-a spus ca am procedat gresit ca nu trebuia sa fac nicio pauza.
Va multumesc aniticipat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Spotting - sangerarile intermenstruale
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  • Chist ovarian depistat întâmplător - ignorare, monitorizare sau tratament?
  •