Diagnosticul pentru fiica mea este schizofrenie paranoida

26-07-2009
danabel
Nu este medic/terapeut
danabel
Fiica mea in varsta de 25 de ani a fost diagnosticata cu schizofrenie paranoida si epilepsie. Aude voci, vorbeste singura si in perioade de stress, devine foarte agresiva. Il acuza pe tatal ei, cu care s-a inteles foarte bine inainte, ca fiind singurul vinovat de tot ceea ce i se intampla. (nu poate sa invete din cauza lui, a cazut la examen din cauza lui, etc.etc.) A fost internata, i s-a recomandat ca tratament Leponex 2 - 0 - 2. A luat tratamentul 6 luni, perioada in care nu au disparut halucinatiile, dar a accepat sa nu vorbim despre ele. In aceasta perioada n-a mai vorbit singura dar au ramas acuzatiile la adrea tatalui si a diferitelor persoane care vor sa-i faca rau. Mentionez ca nu-si recunoaste boala. A refuzat sa mai ia tratamentul si simptomele au reaparut dupa cateva luni. Acum i s-a initiat in spital un nou tratament cu Orfiril 300 mg. 1 - 1- 2, Diazepam 0-0-1, Romparkin 3x1, Anxiar 0-0-1, Cipralex 1-0-1, Rispolept solutie 2-0-4 mg/ml. In toata aceasta perioadaa avut probleme afective si de socializare, dar pastreaza o f. buna igiena personala, iese des in oras, ii place sa faca cumparaturi, doreste sa invete si cea mai mare dorinta e sa termine facultatea, fiind in ultimul an, dar in periode de stres devine extrem de agresiva. Am citit pe forum ca Rispoleptul nu a avut intotdeauna rezultate, plus gramada asta de medicamente au facut-o o leguma. Ce sa mai fac? Va multumesc din suflet,
81 comentarii 12 3 Înainte ›
0
27-07-2009, ora 00:53
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimata doamna,

M-a impresionat povestea fiicei dvs.. Va admir ca aveti puterea de a o ajuta, cu toate ca ea are un comportament relativ ostil, dar normal in contextul patologiei de care sufera. Pe langa tratamentul psihiatric va recomand SACROTERAPIA. Terapia prin rugaciune si daca doriti si post face minuni.
Rugati-va pt fiica dvs in fiecare dimineata si seara la Sf Treime, la Sf. Fecioara Maria si dati acatiste 9 saptamani consecutive la Biserica Sf Anton din Bucuresti (cititi articolul dsp aceasta biserica accesand link-ul de mai jos).
--------(

De asemenea, puteti merge la manastirea Caraiman din Busteni. Acolo, Preotul Gherontie Puiu va poate ajuta mai mult decat va imaginati.

Continuati medicatia psihiatrica, dar sa stiti ca DUMNEZEU este singurul care o poate face bine 100% si fara sechele si nu exagerez deloc.

Va doresc toate cele bune si Dumnezeu sa va binecuvanteze cu tot ceea ce va doriti dupa mare si multa mila/iubire a Lui.

(*modificat de admin)
0
27-07-2009, ora 02:01
danabel
Nu este medic/terapeut
danabel
NICK Multumesc tare mult pentru tot ce mi-ai spus. Multumesc din suflet pentru link-uri. Speranta si credinta nu dispar niciodata. Va doresc toate gandurile mele bune.
0
27-07-2009, ora 02:59
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Cu mare placere! Eu va multumesc pt bunatatea/rabdarea/iubirea cu care va ingrijiti fiica;)
0
27-07-2009, ora 03:26
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Am uitat sa va dau si aceasta rugaciune foarte frumoasa si puternica:

Sfanta mare mucenita a lui Hristos, Filoftee, ne rugam tie cu genunchii plecati si cu lacrimi fierbinti. Adu-ti aminte de neputinta firii omenesti, care cuprinde si impresoara pe tot muritorul, de la nastere, intocmai ca mrejele paianjenului. Intru aceste mreji fiind cazuti si noi, smeritii, si neputand scapa de ele fara ajutorul lui Dumnezeu, te rugam pe tine sa ne fii mijlocitoare catre Dansul. Ca El insusi te-a preamarit si te-a trimis in aceasta tara, ca s-o aperi si s-o pazesti de toate rautatile.

Asa, Sfanta mare mucenita a lui Hristos, Filoftee, milostiveste-te spre lacrimile batranilor, spre suspinele maicilor, spre cererile pruncilor si spre noi, care cadem cu genunchii plecati si cerem, prin rugaciunile tale cele sfinte, ajutor si mantuire din supararile ce ne cuprind. Caci stim, Sfanta mucenita, ca pentru pacatele noastre patimim acestea toate, adica: boli, saracire, prigoniri de la vrajmasi, neploaie la vreme si alte asemenea rele. Pentru aceasta cadem la milostivirea ta, ca sa nu patimeasca si cei nevinovati din pricina noastra. Fie-ti mila si roaga-te lui Dumnezeu pentru noi, ca sa strigam tie: bucura-te, fecioara, mare mucenita Filoftee. Amin.

Numai Bine;)
0
27-07-2009, ora 19:48
danabel
Nu este medic/terapeut
danabel
NICK, multumesc mult pentru rugaciunea frumoasa pe care mi-ai trimis-o. Chiar este extraordinara, iti cuprinde toata fiinta. Mii de multumiri
0
31-07-2009, ora 21:00
clozapin
Nu este medic/terapeut
clozapin
D-na Danabel, am impresia ca fata dvs are o forma de schizofrenie asemanatoare cu a mea.Si eu iau leponex de 5 ani si nu mi-au disparut halucinatiile.Concret : vad lucrurile inconjurate de o aura de negru, deci am halucinatii vizuale. Puteti sa-mi spuneti concret ce fel de halucinatii are (auditive sau vizuale) fiica dvs?
Pentru ca trebuie sa va spun ceva:sub leponex aceste halucinatii ar trebui sa dispara.Exista ce e drept si forme refractare la leponex adica halucinatiile in loc sa fie reflectate de leponexul care "astupa" mai multe canale decat orice alt antipsihotic atipic, sunt refractate.Mai e o problema si o spun numai in numele meu nu citez pe nimeni: eu cred ca leponexul nu trateaza cauzele ci numai simptomele. Daca ziceti ca e activa si vrea sa termine facultaea e ok. Ma rog din suflet pentru dvs sa-i treaca simptomele macar pe rispolept daca pe leponex n-au trecut(lucru cam greu de crezut -nu vreau sa va descurajez) Sanatate!
0
01-08-2009, ora 00:30
danabel
Nu este medic/terapeut
danabel
Buna seara valentin 81, halucinatiile ei sunt auditive. Aude voci, fie discuta intre ele, fie discuta cu ea. Asta spuneam, ca din pacate ea nu-si recunoaste boala. Vocile sunt percepute de ea ca fiind reale, nu admite ca sunt halucinatii. Sub leponex n-au disparut dar am convenit cu medicul, in cazul ei, ca nu discutam despre ele. Se incearca tratamentul cu rispolet, acesta, din afirmatiile medicului fiind mai putin "agresiv" decat leponexul, pe functiile cognitive. Leponexul a sedat-o destul de tare si avea in somn o permanenta salivatie care pur si simplu, uda perna de parca s-ar fi turnat un pahar cu apa. Si eu cred ca in general aceste antipsihotice, nu numai leponexul, trateaza doar simptomele. Tu ai realizat de la debutul bolii ca ai halucinatii, sau ai constientizat mai tarziu? Am rugat-o sa priveasca filmul autobiografic a lui John Nash "A Beautiful Mind", dar a refuzat. Acest matematician de exceptie, care traieste si azi, laureat in anii 90 cu premiul Nobel pentru matematica, a avut atat halucinatii auditive cat si vizuale. A refuzat si el mult timp sa admita ca are o boala, dar a constientizat-o in momentul in care, avand acele halucinatii vizuale, a constatat ca personajele respective ramaneau la fel de tinere, dupa trecerea anilor. Nu stiu cum as putea s-o determin sa-si recunoasca boala, poate au mai fost si altii in situatia asta si mi-ar da niste sugestii.Asta ar insemna pentru ea un mare pas inainte. Multumesc tuturor si multa sanatate !
1
01-08-2009, ora 00:45
clozapin
Nu este medic/terapeut
clozapin
Buna seara d-na Danabel.Si eu am avut la inceput halucinatii auditive dar nu le aveam tot timpul si in felul in care mi-ar da porunci sau ceva similar.La inceput am avut psihoza discordanta, ma simteam urmarit de sri, agent kgb(vedeti, pana si denumirile erau istorie caci cum sa mai existe kgb-ul dupa 1990).Vorbeam cu televizorul(va rog sa nu radeti). Am vazut Abeautiful mind - O minte sclipitoare despre john nash, de asemenea un documentar pe discovery channel despre fiul acestuia(l-a si aratat) care avea la fel ca tatal sau schizofrenie(ereditara) si care era un eminent matematician.Fiul lui john nash uita din cauza bolii tot ce stia, pe urma trebuia sa reia de la zero toata matematica. Da, hipersalivatie am si eu, acum, dupa 5 ani de leponex(e un efect advers). Eu la inceput am luat olanzapina(zyprexa) apoi am trecut pe leponex pt ca era riscul sa fac diabet.Nu stiu cum s-o convingeti ca aceste voci sunt numai in mintea ei. Daca imi vine vreo idee va anunt negresit. Multa sanatate si fie ca fiica dvs sa iasa din lumea imaginara in care traieste.
1
01-08-2009, ora 01:46
danabel
Nu este medic/terapeut
danabel
Draga valentin81, esti un baiat extraordinar, am citit intre timp si postarile tale si ale anastasiei. O fata minunata si ea, cu o gandire sanatoasa si pozitiva. Tot calvarul cu tatal tau m-a impresionat. Esti puternic, pentruca ai rezistat la un asemenea cosmar. Vreau sa-ti spun ca anastasia are dreptate, trebuie sa lupti cu acele halucinatii, sa le alungi, folosind orice expresie care te ajuta pe tine. Uite, imi amintesc de cartile autobiografice ale lui Lenz Armstrong - ciclistul, de 7 ori invingator in Turul Frantei, (reintors si-n 2009) dupa ce s-a luptat cu o boala mult mai grea decat a voastra - cancerul. Avea tot varsta voastra, foarte tanar si a invins mental boala. Nu-mi amintesc exact expresia, dar bolnav fiind, chipurile discuta cu acei microbi...(nu stiu cum sa le zic) cancerigeni si le spunea: "ati gresit adresa, nu trebuia sa veniti la mine, oricum va distrug, n-aveti nici o sansa! " Voi puteti depasi mental fricile, pentru ca ele nu sunt reale, Cu cat ne gandim mai mult la fricile noastre, cu atat mai mult le atragem. Atragem exact ceea ce gandim. Gandeste-te ca esti perfect sanatos, imagineaza-te in aceasta postura, imagineaza-ti tot ceea ce crezi tu ca e bine si frumos pentru tine IGNORA IN PERMANENTA GANDURILE NEGATIVE, HALUCINATIILE, spune-le si tu ca au gresit adresa...Vorbeai de "lupta sau fugi". Tu lupti, dar nu suficient. Ce nu te omoara, te intareste ! Eu cred ca leponexul te ajuta, daca tu vrei sa accepti ca doar in mintea ta efectul tine 6 ore. Scoate si asta din minte. Spune ca el (leponexul) te ajuta in permanenta. Sunt convinsa ca e doar o problema mentala. Daca schimbi modul de a gandi in legatura cu toate lucrurile care-ti creeaza disconfort, negandu-le sau ignorandu-le si gandesti in acelasi timp ca totul e OK, O SA VEZI SI REZULTATE. Hai, foloseste-ti armele, (adica modul de gandire), le ai la indemana, doar foloseste-le! La inceput o sa ti se para greu, poate vei incerca sa renunti, NU RENUNTA. Doar cei care nu renunta, vor invinge si tu poti face asta, simt eu. Sanatate si succes!
0
01-08-2009, ora 17:51
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
Doamna danabel, eu am fost aproape de la inceput constienta de boala. Eu am avut doua episoade psihotice, unul la 16 ani si altul la 24.( acum am 33)
Prima data ma credeam lenesa si cu chiu cu vai am inteles ca eram bolnava.( am si inghitit pastile de doua ori ca sa ma sinucid, noroc ca mi-a fost frica de moarte si am zis alor mei in timp util.)
A doua oara din cauza ca am fost supusa la stress puternic ca s anu zic soc, timp de 8 luni, am inceput sa aud in mintea mea injuraturi de biserica. Putin timp am crezut ca isi bate joc necuratul de mine. Pe urma mi-am amintit ca mai intalnisem niste persoane cu halucinatii auditive si am inteles ca se fac sinapsele prost.
Mi-au cedat in 2 ani jumatate luand olanzapina, am incercat si rispolept( acesta imi facea f rau, stare de lesin) si apoi am luat si leponex vreo doua luni o data, pauza si iar doua luni, dar ma anemia.
Acum de cateva zile, dupa atitia ani am inceput sa " aud" iar cate o injuratura de asta, mai ales cand merg la biserica.
Nu ma mai sperie insa, nici nu bag in seama. Atat avantaj am avut ca la mine vocile astea nu au fost niciodata sonore, erau ca telepatice, dar le auzeam clar, se infigeau ca niste sageti in minte!
Mi-a fost foarte greu, chiar foarte suparator!
Dupa vre-un an si ceva de auzit vorbe iar am inghitit pastile, de disperare, am scapat si de data asta
Ce ma supara acum este faptul ca am sindrom premenstrual foarte puternic si sunt meteosensibila.
Ma mai supara ca nu am rabdare de nimic si putere de concentrare!
Sunt si destul de izolata, desi am o familie buna si vreo doua prietene ( plus alte doua care nu sunt in tara)
Aceste prietene sunt extrem de ocupate si nu ma vad cu ele decat la doua luni o data.
Imi e greu ca nu am putut urma o facultate, si liceul l-am terminat mai tarziu desi invatam f bine!
E o boala grea si mie imi e frica ca voi evolua mai rau! Eu sunt foarte lucida, constientizez fiecare simptom ca si cand as privi din afara!
In medici nu prea am incredere, ca daca era dupa ei luam mult mai multe doctorii si ma nenoroceam ! si asa sunt dependenta de Zyprexa, pe care o iau de 8 ani si care imi face multe neplaceri( sete puternica si deasa, puls mare, insomnie daca nu o iau, sindrom premenstrual).
E greu, dar sunt si zile mai bune care ma mangaie pentru raul indurat.
cat depsre fiica dvs, nu stiu ce v-as putea recomanda, daca imi e permis termenul!
Sa speram ca isi va da seama de boala ei, deseori schizofrenii percep boala, dar numai partial. Unii zic: mi-e rau ca nu dorm, sau ca ma doare capul, sau ca fumez, fara sa inteleaga simptomele cele mai grave.
Suntem in mana lui Dumnezeu care e mare si bun. Trebuie sa ne punem nadejdea in El!
Doamne ajuta!
0
01-08-2009, ora 18:59
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
vreau sa rectific ceva: am vorbit cu pacat de medici ca multi m-au si ajutat, de ex mi s-a explicat ca de la mult stat in biserica dezvoltasem delir mistic. Deci calea de mijloc e cea mai buna. Imi pare rau ca am zis rau de medici!
0
01-08-2009, ora 19:55
danabel
Nu este medic/terapeut
danabel
Draga miu anastasia, orice informatie pe care o primesc este foarte buna. am citit tot ce am putut despre aceasta boala si in final, concluzia este ca medicamentele sunt necesare pentru reglarea anumitor substante (dopamina) din punct de vedere chimic la nivelul organismului, dar teoretic si apoi practic am inteles ca dupa ce este stabilizata boala, te poti VINDECA MENTAL. Am scis cu majuscule, pentru ca literalmente este adevarat. Cunosc doua persoane, care au stat cu anii in spitale, continua sa ia o doza de intretinere, restul fiind controlat de minte, inclusiv acele stari de rau si fii atenta, inclusiv rabdarea si concentrarea. O sa-mi spui ca deja exagerez. Totul se rezuma la un control al psihicului asupra fizicului. Ce facem noi atunci cand suntem bolnavi, indiferent de boala - incepem sa ne protejam, asa-i? In permanenta avem in subconstient faptul ca suntem bolnavi si ne protejam, ne protejam,.aceste ganduri nu ne lasa sa facem pasii mai departe. Avem un handicap, caruia ii dam prea multa importanta. Ce sadim in mintea noastra - eu sunt bolnava, eu nu am voie sa...etc, nu pot sa...si asa mai departe. Daca-mi spun zilnic asta, de fapt daca gandesc asta zilnic, procedez zilnic in consecinta. Zilele trec si observ ca nimic nu s-a schimbat, si apoi chiar cred ca nici nu este posibil sa schimb ceva si-mi spun:asta-i boala, imi rapeste atatea bucurii din viata, dar n-am ce sa fac, e bine ca sunt si asa. De fapt nici n-am incercat sa schimbam ceva ci doar am fost niste prizonieri cuminti ai bolii. Iti spun asta din propria experienta. In urma cu cativa ani n-am mai putut sa merg, aveam niste dureri ingrozitoare la articulatia unui picior. Trei luni mi-am tarat piciorul prin clinici, radiografii, analize si mi-au spus ca-i coxartroza si gata. Au vrut sa ma opereze si sa ma indoape cu antiinflamatoare, dar eu stiam ce reactii adverse au si am refuzat inclusiv operatia. Am facut exercitii fizice si mi-am spus in permanenta ca n-am nimic, piciorul este ok, am calcat zdravan pe picior, ca si cand n-as fi avut nimic, durerile au inceput sa cedeze si dupa trei luni s-a mirat si medicul de familie de flexibilitatea piciorului si de faptul ca nu mai am nimic. Am luptat cu asta, am luptat cu gandurile mele - alea care mai veneau sa spuna " ba totusi te doare" si eu ziceam " nu ma doare, ma simt exceptional", etc. etc. si in final am reusit. Am citit si foarte multe legate de modul in care, mintea, gandurile, te ajuta sa te vindeci. Radiografia e perfecta si nici urma de coxartoza. Ce mai fac, ma plimb zilnic cu bicicleta, cel putin 10 - 15 km/zi, uneori si 30 de km, pe carosabil, intr-un oras mare unde nu vrei sa stii cum se circula cu masinile. Toti incearca sa ma avertizeze ca e periculos sa circul pe carosabil, sa-mi induca frici, dar eu nu-i aud, pentruca mie nu mie frica. imi spun ca este problema lor, nu a mea. Asa ma gandesc si la voi, cu gandurile si fricile transmise de halucinatii. Mintea le creeaza, mintea le invinge. Din pacate, aici trebuie sa lucreze psihoterapia, zic din pacate pentru ca n-am incredere in toti psihoterapeutii, Am avut de a face cu doi, lipsiti total de profesionalism si acum suflu si-n iaurt. Ce-as face in locul tau, as uita de boala si m-as focaliza pe viitor, pe lucrurile importante, ce sa fac, cum sa-l fac mai frumos, sa-mi intemeiez o familie, etc. O sa-mi spui, pentru tine e usor, nu esti in situatia mea ! Nu te mai considera bolnava, pentru ca nu esti, ai totul sub control. Sunt milioane de oameni in lumea asta care n-au fost si nu vor fi diagnosticati niciodata cu boala voastra, dar sunt mult mai bolnavi decat voi. Cred ca intelegi ce vreau sa-ti spun. Nu esti cu nimic diferita de noi, ceilalti, care nu luam tratament, din contra, putini oameni asa zisi sanatosi gandesc pozitiv, ca tine. Voi luati un anumit fel de tratament, altii iau pastile pentru tensiune, pentru ficat, rinichi, inima, etc. Care-i problema, toti inghitim pastile, suntem la fel. Dumnezeu te ajuta daca tu vrei sa te ajuti, eu stiu ca nu pot spera in minuni daca eu nu ma misc sa fac ceva pentru mine. Iti doresc numai zile minunate si ganduri senine.
0
01-08-2009, ora 22:55
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
draga doamna Danabel, ma bucur ca ati reusit sa va folositi piciorul si sa va ameliorati boala lui!
Aveti dreptate partial, exista puterea gandului si sugestia si sunt importante.
Eu insa din proprie experienta am invatat sa nu ma fortez cu nimic, adica sa nu ma chinui sa fac ceea ce nu pot realmente!
La 16 ani m-am chinuit un trimestru jumatate sa termin clasa, credeam ca sunt lenesa si rauvoitoare pana am ajuns sa inghit pastile multe odata!
vedeti ca fiecare om isi gaseste calea lui. eu din viata
0
01-08-2009, ora 22:58
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
asta am invatat sa nu ma fortez cu nimic, asta e lectia pe care mi-a dat-o Dumnezeu. sa invat sa ma smeresc si sa ma impac cu situatia asta de a nu lucra si a nu face mai nimic. Uneori imi e greu dar nu am ce face, asta e mesajul pe care mi-l trimite Dumnezeu. Nu prea ne putem opune vointei Lui!
Fata dvs ar fi bine sa nu se forteze prea mult cu invatatul. Si dumneavoastra cred ca nu e bine sa faceti excese cu piciorul, ca daca a fost bolnav nu trebuie suprasolicitat!
doamne ajuta!
0
01-08-2009, ora 23:55
danabel
Nu este medic/terapeut
danabel
Draga miu anastasia, ai dreptate, fiecare om este unic in felul lui. Important pentru tine e sa faci ceea ce tu crezi ca este bine. Fiecare dintre noi are idealuri diferite si asta este normal. Daca simti ca nu merita, ai dreptate, daca simti ca merita, la fel, ai dreptate. Insa doar tu stii asta si eu iti doresc toate gandurile mele bune cu toata dragostea.
0
02-08-2009, ora 10:55
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
Multumesc, doamna danabel! sper din toata inima ca fata dumneavoastra sa se simta bine! si asta se va intampla cu siguranta ca asa e in boala asta, ai perioade mai grele dupa care urmeaza perioade bune.
Chiar daca ii va fi rau un an, tot se va linisti dupa asta, precis!
Sanatate
0
02-08-2009, ora 22:57
clozapin
Nu este medic/terapeut
clozapin
D-na Danabel si eu sunt de acord ca se poate invnge mental boala dar in luni sau chiar ani.Chiar pavel corut are cititori care au practicat autosugestia dupa modelul lui si au invins ciroze, cancere etc. In ce priveste leponexul, acesta tine intre 6 si 24 ore adica atatea ore sunt pana la timpul de injumatatire.In acesti 5 ani de zile de cand iau leponex am ajund sa realizez ca la mine efectul nu tine decat 6 ore.Ghinion sau noroc? Chestia care ma intriga mult e ca seara ma simt f bine chiar daca mai am halucinozele alea daca stau concentrat la calculator.Cred ca si orfirilul are rolul lui.Poate ar trebui sa iau si dimineata cine stie.Sunt pasare de noapte(stiu ca nu e bine!) adica imi place mai mult noaptea decat ziua.Nici nu stiu daca alt antipsihotic in afara de olanzapina(zyprexa) mi-ar face mai bine.Oricum dr-ul meu mi-a zis ca deja au aparut la americani vreo 5 feluri de neuroleptice care sunt in teste pe pacienti non-respondenti la leponex. Sa stiti ca si in SUA leponexul e de prima linie in tratamente psihiatrice.Trebuie sa avem rabdare pentru ca se vor inventa medicamente mai bune decat astea din anii 90 sau inceputul anilor 2000-2010 !
Nu stiu ce sa zic de fata dvs. Daca singura nu-si da seama de problema ei e foarte greu ca altii s-o convinga ca ce aude nu e real.V-a povestit vreodata ce-i spun vocile?Poate asa ar trebui sa incepeti, sa vedeti ce fel de gandire are in starile ei de delir (nu stiu daca e prea dur termenul).Apoi dupa ce stabiliti ce-i vine prin minte in acele momente sa incepeti s-o descoaseti(de exemplu, o intrebati daca gandul cutare s-a materializat sau nu).Pacat ca este agresiva.Poate ar trebui sa ia si litiu nu stiu, nu ma pricep.De cand urmeaza tratamentul cu rispolept s-a imbunatatit ceva in starea ei generala? Va multumesc din suflet pentru impresia care mi-ati facut-o adica faptul ca si dvs stiati de puterea mintii asupra fizicului.A Propos, ati citi vreo carte de arta succesului de pavel corut. Eu l-am descoperit pe acest mare scriitor abia anul trecut in toamna.Este cel mai prolific sciitor roman contemporan cu 126 volume editate si cu 6 milioane de exmplare vandute in tara si in strainatate.
Va doresc numai bine si dvs si fiicei dvs.
Sanatate multa!
0
03-08-2009, ora 00:12
danabel
Nu este medic/terapeut
danabel
Draga valentin 81, am si eu aceste informatii legate de leponex, e considerat cel mai bun, dar si aici e problema de cum raspunde fiecare organism in parte, la fel ca si la celelalte medicamente pentru alte boli. Fiica mea a fost agresiva pentru ca n-a luat tratament si s-a declansat o criza in perioada de mare stress din sesiune. Acum cu rispolept, merge spre bine, nu mai vorbeste singura. Ideea ar fi sa ia injectabil, nu stiu daca da rezultate, dar nu ne-ar mai pacali. Eu ii dadeam tabletele, le tinea in gura si apoi le arunca, insa abia mai tarziu ne-am dat seama de asta. Atunci cand vorbea, repet, nu lua tratamentul, insa era un soi de conversatie din care nu puteam intelege mare lucru, afirmatii de genul "da", "nu", "nu cred", "oare?", "am sa verific", "este conditionare", etc.. Nu puteam afla nimic de la ea, indiferent de modul de abordare. In aceea perioada era lipsita total de afectivitate si se retragea in camera ei ore intregi. Comunica cu noi doar in situatia in care avea nevoie de ceva. In privinta medicamentelor si eu sper ca lumea nu sta pe loc, asa cum a aparut aceasta generatie de neuroleptice atipice, sper ca lucrurile nu se opresc aici. Noi ne luptam cu problema de a-si recunoaste boala, cum sa procedam ?!? Da, am citit multe din cartile lui Pavel Corut, si tot ce a aparut de Esther si Jerry Hicks pornind cu Legea Atractiei, etc. Am urmat cursuri de SILVA si NLP, ne-au ajutat foarte mult informatiile de acest gen si in special sa putem noi rezista si face fata la problemele pe care le avem. Poate ar fi bine daca ar intra chiar ea pe forum sa vorbeasca cu voi. Am sa incerc. Si eu iti doresc sanatate si toate gandurile mele bune!
0
03-08-2009, ora 00:32
danabel
Nu este medic/terapeut
danabel
Valentin 81, mai vroiam sa-ti spun ceva, ai zis ca te simti mai bine noaptea, asta se intampla multor oameni, mai ales daca nu trebuie sa te scoli dimineata sa mergi la serviciu. Toti ne formam obiceiuri mai putin bune, ca sa nu le zic proaste, dar putem scapa de ele, daca vrem. Si eu am, sa zic asa, randament mai mare in ceea ce fac seara, Ce inseamna pentru tine ca nu te simti bine in primele ore ale zilei, ce stari ai, esti agitat, nelinistit, apatic, te doare ceva...? Sunt reactii adverse de la medicatie sau de natura mentala ? Sanatate multa si numai bine!
0
03-08-2009, ora 07:04
usher
Nu este medic/terapeut
usher
Bun gasit!
A propos de puterea mintii, poate ati auzit de neuroplasticitate - un concept relativ nou in neurostiinte care desemneaza capacitatea creierului de a se transforma/ dezvolta pe parcursul intregii vieti. Exista o carte interesanta care descrie prin exemple neuroplasticitatea: "Brain that changes itself" de Norman Doidge.
Eu am cartea in format electronic asa ca daca o vreti v-o pot trimite (o urc pe rapidshare).

Ultimile cercetari arata ca si genele noastre sunt influentate (si) de mediul in care am crescut si ca se pot transforma pe parcursul vietii. http://epigenome.eu/en/1, 3, 0

Numai bine si aveti grija de voi!
0
03-08-2009, ora 20:00
clozapin
Nu este medic/terapeut
clozapin
D-na Danabel eu dimineata ma simt bine daca dorm dupa ce iau leponexul.Daca ma scol la 6 si-l iau si nu ma mai culc si ies pe afara sa fac vreo treaba incep sa transpir abundent dupa 4 ore si chiar imi pot aparea halucinatiile acelea.Ma epuizeaza, din cauza asta.De durut, nu ma doare nimic.De regula, si asta am scris-o in alta parte pe forum eu pot iesi afara pana in ora 12 daca iau leponexul la 6 pana in 13 daca-l iau la 7 etc.Totusi am o limita, nu ies dupa 4 dupa-amiaza sub nici o forma.Dupa ce trece sedarea, adica dupa 6 ore raman descoperit si trebuie neaparat sa iau tratament la pranz. Nu stiu ce sa zic, noaptea e mai liniste, lumina vine numai de la bec, si stau de regula in casa la computer.M-am autosugestionat negativ ca dupa-amiaza imi este foarte greu sa ies si acum ma invart in cerc vicios. Cam asta cu mine


Ez, multumim pentru precizari si noutati.Vreau si eu cartea cu pricina.
E bine ca ne ajutam reciproc chiar daca macar cu niste sfaturi

Toate cele bune!
0
04-08-2009, ora 00:22
danabel
Nu este medic/terapeut
danabel
Ez, ma intereseaza cartea si-ti multumesc tare mult. Am discutat acest aspect cu un medic, foarte deschis pentru aceste informatii, chiar sunt curioasa s-o citesc. Multumesc anticipat si cu siguranta am sa-ti scriu impresiile mele. Numai bine si sanatate!
0
04-08-2009, ora 01:15
danabel
Nu este medic/terapeut
danabel
Valentin81 draga, cu siguranta e o autosugestionare. A devenit un obicei. Se spune ca un obicei il creezi in 21 de zile, teoretic intr-o luna, daca faci zi de zi acelasi lucru. Cum poti sa scapi de el, la fel, nefacand aproximativ 30 de zile acel lucru. E pe bune, eu am verificat. Nici de frica nu poti sa scapi decat facand acel lucru de care ti-e frica! Am cunoscut o doamna, era in spital cu fiica mea, careia ii era frica sa iasa pe strada, cu toate ca nu-si amintea de vre-un eveniment sau ceva care sa o fi speriat la un moment dat. Imi spunea pur si simplu ca a aparut aceasta fobie si nu-si poate explica motivul. Recomandarea medicului a fost sa inceapa sa iasa pe strada, putin cate putin... Uite ce am observat la tine, ca-mi spui cu precizie orele dupa care crezi tu ca tratamentul te lasa descoperit...daca iau leponexul la 6, limita e 12, daca-l iau la 7, limita e 13 s.a.m.d. Sunt convinsa ca daca n-ai stii ce ora este si te simti bine, in momentul in care vezi ca e ora 12 sau 13, instantaneu ai trece de la starea de bine la cea de rau. Intelegi ce vreau sa spun, totul este in mintea ta. Poate ar fi bine sa nu mai controlezi ora...ascunde-ti ceasurile si implicat intr-o activitate s-ar putea sa constati ca intervalul s-a lungit. Poti sa faci sport ? Nu stiu, ceva de genul sa hoinaresti cu o bicicleta, asta relaxeaza extraordinar, sa faci ceva care presupune sa depasesti intervalul pe care tu-l contolezi foarte puternic. S-ar putea sa vezi ca functioneaza. Toate cele bune si multa sanatate!
0
04-08-2009, ora 15:43
usher
Nu este medic/terapeut
usher
Hello!
Gata, v-am trimis cartea. Pls, verificati-va profilul.

Toate bune!
0
04-08-2009, ora 19:57
clozapin
Nu este medic/terapeut
clozapin
Ez, spune-ne cum o descarcam ca eu unul sunt cam padurean.Da-ne mura in gura pls. Mersi mult
0
04-08-2009, ora 20:12
usher
Nu este medic/terapeut
usher
In primul rand trebuie sa-ti verifici profilul (acolo unde scrie "modificati profilul dvs."). Sunt sigura ca mesajul meu a ajuns. Dupa care iei fiecare link pe care l-am trimis, dai copy/paste in browser (intr-o alta de explorer/mozilla).
Ai 2 variante la rapidshare de ales, voi veti alege "free user", deci click acolo si va trebui sa astepti aproximativ 1 minut, apoi va apare "download", deci click acolo. Se va deschide o fereastra mica prin care esti intrebat daca vrei sa descarci fisierul, da-i "ok", dupa care astepti download-ul complet. Asa faci cu fiecare link trimis de mine.

Sper ca m-am facut inteleasa, oricum daca intampinati probleme nu ezitati sa ma intrebati.
0
04-08-2009, ora 20:36
clozapin
Nu este medic/terapeut
clozapin
Multumesc Ez.M-am lamurit.Merge bine downloadul.Chiar m-ai facut curios. Mersi mult.
0
04-08-2009, ora 22:47
clozapin
Nu este medic/terapeut
clozapin
Cam greu cu engleza asta Ez! Ma refer la cartea ta audio-book.

D-na Danabel, eu sunt necajit din cauza tatalui meu care imi sta pe cap beat, imi cere bani cu insistenta.Acum bea de 3 saptamani. Cum sa mai iesi din starile astea ale mele cu asemenea elemente in casa.Nici macar sa citesc n-am cum(trebuie sa termin cartea lui corut "secretele varstelor de aur" dar din cauza fricii pe care o am dupa-amiaza din cauza lui taica-miu am ramas la pagina 100 si ceva de acum o saptamana jumate. Orice as face nu pot sa ies din mediul asta nesanatos de acasa.Mama si cu mine ne-am muta dar nu avem de unde sa scoatem atatia bani cat sa-i cumparam lui taica-miu o locuinta sau sa impartim apartamentul actual si sa ne luam unul nou.Judecati si dvs in ce situatie sunt eu.
0
05-08-2009, ora 01:09
danabel
Nu este medic/terapeut
danabel
Draga Valentin81, nu pot sa-mi imaginez ce inseamna asta, dar cred ca-i cel mai groaznic lucru care se poate petrece intr-o familie. Cert este ca eu n-as fi stat nici 2 zile cu un asemenea om. Mama ta lucreaza? Tu ai un ajutor social? L-ati dus la dezalcoolizare? (da, ai scis asta) Cred ca-l puteti duce cu forta, nu stiu exact, dar asa mi se pare normal, atata timp cat el va chinuie zilnic. Ce-ar fi sa cauti pe net APADOR-CH (Asociatia Pentru Apararea Drepturilor Omului din Romania - Comitetul Helsinki. Sa le scrii, sa vezi ce solutii iti dau. Poate te pot ajuta si altii de pe forum cu idei. Este imposibil sa nu existe solutii. Probabil va ganditi ca daca parasiti voi casa, pierdeti partea materiala. Asta nu prea conteaza, fata de linistea sufleteasca. Depinde ce alegeti voi (tu si cu mama ta). Exista doua variante: ori il puneti pe picioare, se trezeste la realitate, ori trebuie sa va despartiti categoric. Tu nu poti sa fii supus la asemenea traume. El considera ca e nefericit din vari motive (voi stiti de ce, ce-l nemultumeste, puteti sa-l ajutati?) In situatia de acum este un tip extrem de slab si lipsit de incredere daca-si gaseste refugiul in alcool. Scuza-ma ca spun asta despre tatal tau, dar este prima impresie pe care mi-o pot forma despre oricine procedeaza la fel. De ce spui "orice as face nu pot sa ies din mediul asta nesanatos de acasa" Ai incercat sa faci ceva ? Daca da si n-a functionat, incearca altceva, pana in momentul in care rezolvi situatia. Stii ce se intampla cu noi, ne impotmolim in probleme, ne focalizam pe ele, asta ne blocheaza si nu mai actionam. Inseamna ca preferam aceasta "zona de confort" daca nu ne miscam sa facem ceva. Stii, mi-am amintit de un banc: doi vecini stateau de vorba si cainele unuia dintre ei schelalaia intr-una. Intrebandu-l pe stapanul cainelui de ce se vaita cainele asa, acesta-i raspunde ca, el, cainele, sta pe o gramada de cuie care-l inteapa. Bine, si de ce nu pleaca de acolo, ii replica celalalt, la care stapanul cainelui ii spune: probabil ca nu-l doare suficient de tare. Vezi? Eu am invatat ca atunci cand am o problema s-o las la o parte si sa ma focalizez pe solutii, altfel problema ramane vesnica cu tot cu lamentarile mele. Ce te sfatuiesc eu: propuneti ca prioritate ACUM - DE MAINE, pentru tine si mama ta, sa rezolvi treaba asta (daca te doare suficient de tare) Incepe cu el... discutii, dezalcoolizare - voluntar sau involuntar...fa tot ce poti, aderseaza-te institutiilor statului, (aici o sa-mi spui ca oamenii din aceste institutii sunt indiferenti, nu se implica), cauta pana vei gasi acei oameni care se implica. II vei gasi daca nu renunti ! Dupa ce ai facut asta si presupunand ca nu merge - dar nu renunta imediat - lupta, in final alege solutia separarii. Analizati-va posibilitatile, stabiliti amanuntit fiecare pas. Iata, in felul asta, ai o sarcina, o activitate, care nu este usoara, dar merita. Asta-ti va ocupa mare parte din timp, te va ajuta sa uiti de boala, ai 28 de ani, esti matur si responsabil. Am inteles din postarile tale, ca ai mai facut asta cu tatal tau (dezalcoolizare, psihoterapie, etc. N-ati reusit atunci, nu-i nimic, mai incearca odata ! Gandeste in permanenta la ce poti sa faci si-ti vor veni si ideile, ai sa vezi. La inceput o sa ti se para o nebuloasa, nu stii de unde sa incepi, insa actionand, lucrurile se contureaza. Important este sa CREZI ca poti sa faci si sa vezi ca rezultatele o sa apara. Ia acum decizia, asta sa fie scopul tau, nu amana ca-ti prelungesti cosmarul. Hai sa-ti mai spun un lucru ( sa stii ca nu-ti citez din carti, sunt doar informatiile pe care le-am acumulat si experimentat in destui ani de viata), fiecare om se afla in acest moment unde se afla, datorita deciziilor pe care le-a luat pana acum. Viata de maine va fi determinata de deciziile pe care le iei azi s.a.m.d. Gandeste-te la asta ! Ce-ar fi daca lucrurile s-ar schimba...Numai bine si sanatate!
0
05-08-2009, ora 20:21
clozapin
Nu este medic/terapeut
clozapin
D-na Danabel, mama lucreaza, eu nu am ajutor social.Taica-miu daca se apuca de baut nu se mai poate opri.
Problema e ca eu nu-l mai suport.In liceu il suportam dar pe atunci nu aveam banii casei pe mana.El nu e nefericit, n-are motive sa bea.Noi nu-l deranjam cu nimic, dimpotriva suntem o familie reusita(eu plus mama) si ii asiguram un climat placut.Nu suntem isterici ba dimpotriva.In ce priveste chestia cu drepturile omului nu se pune cazul in situatia noastra.Multumesc pentru sfaturi.Probabil ca ne vom desparti de taicamiu cand va face el dementa alcoolica si va deveni agresiv fizic, ca nu avem scapare.Mama nu ma poate lasacu datorii de zeci de mii de euro cand cumpara un apartament. SANATATE!
Adaugă un comentariu / răspuns
81 comentarii 12 3 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul