Diagnostic histopatologic

03-03-2010
MITUPETRE
Nu este medic/terapeut
MITUPETRE
Intrebarea se refera la diagnosticul pe care il voi scrie mai jos si din care as vrea sa ma lamuriti in cat mai putini termeni medicali daca este vorba de cancer sau nu, daca se reclama un tratament sau mai bine zis la ce pot sa ma astept. Precizez ca am fost la oncolog care a prescris tratament cu glivec care trebuie aprobat de CNAS si din cate am inteles sansele sunt foarte mici.
" Tumora gastrica GIST cu dimensiuni 6/4cm diametru ce intersecteaza submucoasa si tunica musculara pana la nivelul stratului muscular profund: margini tumorale beante, ce imping structurile peretelui si nu le infiltreaza; celularitate fuziforma, uniforma, dispusa in fascicule scurte, intretaiate; palisadari nucleare; vacuolizari perinucleare, absenta mitozelor; densitate celulara constatata cu rare arii hipocelulare sau de necroza ischemica; rare elemente celulare pleomorfe(modificari degenerative nucleare);
Margini de rezectie fara elemente tumorale."
Mentionez ca bolnavul este tatal meu in varsta de 70 ani.
Astept cu nerabdare un raspuns.
Va multumesc!!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici