Diagnostic gresit?

14-03-2012
CostyRobert
Nu este medic/terapeut
CostyRobert
Buna seara, imi cer scuze pentru aceasta ora tarzie, dar chiar am nevoie de un sfat!
Am o problema destul de mare, de 2-3 ani in zona nasului, pe obraji(langa nas) si pe frunte deasupra nasului imi apar pete rosii!Am fost la dermatologie, mi s-a spus ca am dermatita..am urmat un tratament insa degeaba, parca mai rau mi-a facut..dupa acest tratament zona se inrosea si mai tare, aparea ca o eruptie si apoi pur si simplu se faceau rani care se uscau.am mai consultat un doctor (doar o consultatie, fara alte analize), care mi-a zis ca e posibil sa fie o infectie la nivelul sinusurilor, iar daca tratamentul nu da roade sa fac o radiografie a sinusurilor..dupa acest tratament totul a fost ok timp de 2-3 saptamani dupa care a aparut iar aceasta roseata (cu precizarea ca nu mai e asa puternica precum era inainte sa urmez tratamentul).
Eu vreau sa va intreb:e posibil ca din cauza unei infectii sa imi apara aceste pete?Nici nu stiu daca sa merg la ORL sau la dermatologie..VA ROG sa-mi raspundeti!
Precizez ca am 23 de ani si m-am tratat de sinuzita acum 10 ani!
Va multumesc si imi cer scuze daca am plictisit cu povestea mea!
Costy Robert
4 comentarii
0
14-03-2012, ora 14:40
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Vezi sa nu fie cumva - lupus eritematos.
Faptul ca bubitele apar in acele zone, adica in forma de fluture, ar fi bine sa faci analize si pentru asta.
Vorbeste cu medicul.
Uite aici un articol:
http://www.lupus.ro/lupusul-eritematos-sistemic-les-38.html
0
14-03-2012, ora 16:39
CostyRobert
Nu este medic/terapeut
CostyRobert
Multumesc mult pentru raspuns, sper ca pana la urma sa depistez unde e problema.
0
16-03-2012, ora 11:08
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Poti sa iti faci un exudat nazal cu antibiograma si vezi daca ai o infectie in nas, asa cum a spus doctorul.
Inainte de exudat trebuie sa treaca cel putin 10 zile de la ultimul antibiotic luat, in caz ca ai luat, ca sa nu iasa rezultatul fals negativ.
Mai vezi si daca ai carii. si de aici poti face asa o iritatie.
0
16-03-2012, ora 17:14
CostyRobert
Nu este medic/terapeut
CostyRobert
Treaba legata de carii e chiar interesanta, le-am tratat pe toate acum 1 an si ceva, o sa merg la un control sa vad ce mai e pe acolo!Iar pentru restul sfaturilor multumesc mult!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dermatita cauzată de săpun și dezinfectanți
  •