Diagnostic gresit, simptome ingrijoratoare

20-04-2014
LP
Nu este medic/terapeut
LP
Buna seara, sunt o femeie de 28 ani, 1.60, 55 kg, avand ca singura problema de sanatate diagnosticata zona coloanei vertebrale (mica hernie de disc lombara, proteuzii discale cu hiposemnal t2 la nivel cervical c4-c5, c5-c6, scolioza dorso-lombara, discuri deshidratate si demineralizate). Pana nu demult, sufeream doar durerile aferente herniei lombare (durere de mijloc, solduri, si picior pana la articulatia genunchiului). In umra cu 5 luni, am avut un episod de amorteala a capului, mainilor, fetei, in urma caruia am facut un mic atac de panica. Dupa investigatii, mi s-a dat, in mod gresit, diagnostic de unde epileptice (care, de fapt, erau doar niste unde electrice prosuse datorita unui chist arahnoidian temporal stang, de 9/20mm, pe care il am, cel mai probabil, din nastere si care nu a manifestar modificari). Mi s-a prescris o pastila pe zi de carbamazepina in urma careia ma simteam groaznic. Dupa 2 saptamani mi s-a schimbat tratamentul de catre neurolog cu rivotril de 2 mg, jumatate de pastila seara. Simptomele mele au evoluat, s-au modificat. Momentan, refacand eeg, descoperind ca nu exista manifestari epileptice, am redus rivotrilul la mai putin de un sfert de pastila seara inainte de culcare. Dar, simptomele mele sunt: dureri acute de cap si cervicala, care debuteaza ca durere dar se transforma in maxim 20 min in presiune puternica asupra tamplelor, fruntii, cefei, cu senzatie de usturime/arsura in timpane, gat, cap, usoara ameteala (fara a afecta mersul sau coordonarea), usturime a ochilor. Stiu ca este ciudata sa afirmi ca 'te ustura creierul'...dar...asta simt, in urechi simt foarte des bubuituri in ritmul pulsului, si atunci cand durerile se acutizeaza, aud zgomotele mai tare si mai deranjant. Mentionez ca am examen ardiologic complet cu eco si ekg perfect normal, tensiune buna.. Durerea sau simptomele Nu cedeaza la nimic...de la dexametazona intravenos, algocalmin, fasconal, ibuprofen, flamexin...nimic. Am consultat 4 medici neurologi, examen neurogic normal, fara probleme deci fara diagnostic. Rmn cap coloana arata doar ceea ce am scris in debutul mesajului meu. Caut cu disperare o directie in care sa ma indrept pentru a gasi o rezolvare problemei mele. Am inceput sa am insomnii datorita durerilor, si sunt alarmata deoarece pe zi ce trece ele se manifesta mai puternic. Va rog din suflet, sunt un om activ, un om care se ocupa atat de el insusi cat si de un copil mic, un om care citeste si se informeaza, deci pot sa inteleg orice. Am nevoie disperata ca cineva sa ma indrume catre o specialitate, analiza...orice care sa ma ajute sa gasesc rezolvarea si diagnosticul. Mai am o mentiune, in urma unui eco tiroidian, mi s-a spus ca am noduli pe tiroida, dar totusi analizele hormonale nu au aratat modificari. Credeti ca acestea pot fi manifestari ale tiroidei? Ar trebui oare sa repet analizele? Mananc mai sanatos decaf oricine, numai mancare gatita in casa, fara grasimi fara prajeli, legume si fructe cel putin 2 kg zilnic...acestea mi-au fost dintotdeauna preferintele si stilul de viat. Singurul aspect pe care nu il indeplinesc este miscarea, la care am renuntat din caua durerilor de coloana. Va multumesc si astept cu nerabdare orice parere sau directie...
9 comentarii
0
22-04-2014, ora 12:27
Cosmin Ionut
Nu este medic/terapeut
Cosmin Ionut
Buna ziua. Eu cunosc pe cineva care are diagnostic clar epilepsie si care are ca si simtome asemanatoare cu ale tale amorteala in maini, picioare, creier cam tot timpul. Nu ma pot da cu parerea la cele descrise de tine, dar pot sa iti spun ca pe mine (si pe acea persoana care sufera de epilepsie) m-a ajutat mult credinta in Dumnezeu, in multe probleme si situatii. Nu vreau sa interpretezi gresit, eu am vrut doar sa iti dau un sfat. Aici depinde, dupa credinta fieareuia se primeste si rasplata sau vindecarea. Si ca ce nu este cu putinca la oameni este cu putinta la Dumnezeu. Sper ca te va ajuta.
Numai bine.
0
22-04-2014, ora 13:01
LP
Nu este medic/terapeut
LP
Asa e, ai dreptate, nu trebuie neglijata partea spirituala. Prietena ta cu diagnostic de epilepsie face si crize, cu inconstienta?
0
22-04-2014, ora 16:13
Cosmin Ionut
Nu este medic/terapeut
Cosmin Ionut
Da, cu inconstienta. De exmplu am fost la Sfanta Parascheva la Iasi, si dupa ce s-a atins cu capul de Sfintele moaste din racla mi-a spus ca a simtit cum i s-a dezamortit creierul si i s-a limpezit.
0
22-04-2014, ora 16:17
LP
Nu este medic/terapeut
LP
Eu nu am epilepsie...a fost doar un diagnostic gresit...nu am avut niciodata crize epileptice...dar chiar mi-am promis mie insumi sa nu mai neglijez latura spirituala.
0
22-04-2014, ora 19:28
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Cere si un examen ORL.
Poate fi si o spondiloza cervicala.
Poate fi o migrena si sa sti ca atacurile de panica dau simptome de ai impresia ca te sfarsesti.
Ce varsta ai ???
Multa sanatate.
0
22-04-2014, ora 20:55
LP
Nu este medic/terapeut
LP
Am specificat...28...nu stiu ce presupune spondiloza cervicala, saptamana viitoare am programare pentru a mi se interpreta rmn-ul si a mi se da o schema de terapii recuperatorii. Atacuri de panica nu mai am. Am avut doar prima oara cand am simtit aceste simptome...m-am speriat. Acum au ramas doar simptomele...
0
23-04-2014, ora 08:54
Cosmin Ionut
Nu este medic/terapeut
Cosmin Ionut
LP cred ca un neurolog bun ar rezolva problema. In ultimul timp eu merg pe ideea de a consulta mai multe pareri de la mai multi medici pentru ca este foarte probabil sa greseasca. Sunt foarte multe tipuri/forme de epilepsie, sa dea Dumnezeu sa nu ai. Ai rabdare si mai cauta raspunsuri sa zic asa.Multa bafta.
0
23-04-2014, ora 09:53
LP
Nu este medic/terapeut
LP
Multumesc pentru raspuns...am fost la 4 neurologi in constanta si unul in bucuresti...nu este epilepsie, nu este nimic :))) toti ma
Intreaba de nivelul de stres :)) pentru ca asa fac medici in general..cand nu descopera nimic, se gandesc la asta. Saptamana asta merg la un neurochirurg sa imi vada rmn de coloana cervicala.poate se explica de acolo durerile de cap...sanatate tututror!
0
23-04-2014, ora 10:08
Cosmin Ionut
Nu este medic/terapeut
Cosmin Ionut
:) Da... am mai intalnit sa se tot puna pe baza stresului multe probleme. E destul de neplacut si aceasta faza cand tot te duci dintr-un medic in altul si nu gasesti o solutie. Ramane sa aflii daca e de la cervicala sau altceva.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: