Diagnostic Hepatita B acuta - Ajutati-ma sa inteleg

15-07-2013
silviu27
Nu este medic/terapeut
silviu27
Buna ziua. In primul rand imi cer scuze daca unele denumiri stiintifice nu corespund deoarece traduc fisa medicala dintr-o alta limba in romana si de asemenea imi cer scuze daca textul este prea lung, insa va multumesc din suflet anticipat pentru ajutor.

In urma unor analize de rutina mi s-au descoperit nereguli la ficat si anume era umflat, dupa 3 serii de analize ale sangelui, acum cateva zile am fost diagnosticat cu 'HEPATITA B ACUTA FARA AGENT DELTA SI FARA COMA HEPATICA'.
am programare la homeopatie insa sistemul sanitar e la pamant si o sa dureze foarte mult, intre timp pe mine ma toaca psihic si mi-e groaza sa nu fi infectat pe cineva din familie, inca nu am vorbit cu nimeni despre asta, astept zilele astea sa fac vaccinul pentru ca evident daca il aveam facut nu treceam prin iadul asta. am 27 de ani si sunt baiat.

Prima data cand am facut analizele a fost pe
30.04.2013 si rezultatele au fost urmatoarele
- aspartat aminotransferaza 74.0 U/L (recomandat 35.0)
- alanin aminotransferaza 159.0 U/L (recomandat 45.0)
- Gama glutamil transferaza 46.0 U/L (recomandat 4.0 - 49.0)

A 2-a oara cand am facut analizele a fost pe
11.06.2013 si rezultatele au fost
- aspartat aminotransferaza 50.0 U/L (recomandat 35.0)
- alanin aminotransferaza 122.0 U/L (recomandat 45.0)
- Gama glutamil transferaza - din nu stiu ce motive de data asta cotele nu apar pe fisa medicala

A 3-a oara cand am facut analizele a fost pe
02.07.2013 si rezultatele au fost
- aspartat aminotransferaza 40.0 U/L (recomandat 35.0)
- alanin aminotransferaza 65.0 U/L (recomandat 45.0)
- Gama glutamil transferaza 32.0 U/L (recomandat 4.0 - 49.0)

bun, astea sunt datele. nu prea aveam informatii despre hepatita, asa ca dupa cateva intrebari doctorul mi-a dat de inteles ca hepatita b (si c) sunt virusi care raman in corp pentru totdeauna.


o sa pun intrebarile in felul urmator:

- in baza informatiilor de mai sus ale analizelor, se poate spune aproximativ cand am luat virusul? l-am luat de curand sau e posibil sa-l fi avut de mic copil, sa zicem? (nu-mi aduc aminte sa fi avut vreodata simptome, desi nu pot sa fiu sigur dat fiind ca simptomele sunt banale si pot fi usor ignorate)
- din cate am inteles daca fac vaccinul contra hepatita nu ma mai pot infecta cu alt tip de hepatita nici nu mai pot contagia pe ceilalti. este adevarat?
- analizele in scadere sunt un semn bun? care e acela?
- in baza rezultatelor analizelor, virusul va ramane in corpul meu pentru totdeauna? se poate spune ca la mine trece spre inactiv, date fiind cotele in scadere ale analizelor? sau dispare din corp?
- inteleg ca am hepatita Acuta, in baza datelor, poate degenera in cronica? care sunt sansele? pot lua ceva masuri sa evit sa treaca la nivel cronic?
- recomandati sa mai fac analizele inca odata peste o luna sa urmaresc nivelul celor 3 substante? pot scadea sub cotele recomandate? daca daca, ce inseamna?

Va multumesc anticipat si daca e nevoie de alte date sunt aici.
Va salut.
1 comentarii
0
16-07-2013, ora 06:28
silviu27
Nu este medic/terapeut
silviu27
ADAUG URMATOARELE la primul post, am uitat sa trec niste date care apar pe foaia de la ultimele analize (02.07.2013)
Srm. Ac. IgG+IgM contra nucleul virusului Hepatita B - Pozitiv
Srm, Ac. contra antigen de suprafata de hepatita B - Valori de referinta Anti HBs Superior 10 mlU/mL: Pozitiv - Valori: 7.0
Srm. Ac. IgG contra virus de Hepatita C (Cribratge) - Negativ
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Studiu: terapia antivirală care elimină complet virusul hepatic B
  • Hepatita B, combătută de o nouă imunoterapie „extrem de eficientă”
  •