tatal meu are un comportament ciudat, fiind suferind de diabet s-au accentuat niste dureri in zona p

26-08-2014
Cristian76
Nu este medic/terapeut
Cristian76
De mai bine de o luna tatal meu are un comportament ciudat, fiind suferind de diabet s-au accentuat niste dureri in zona periferica. Pana aici totul ar fi bine daca nu ar fi slabit subit peste 5 kg si nu ar atribui durerile unor unde electromagmetice emise de diversi indivizi din diverse genti sau automobile. Are impresia ca suntem urmariti si ascultati si foarte rar se confeseaza in legatura cu subiectul. E foarte suspicios cerceteaza orice aparat electric si orice persoana care trece pe langa el intamplator. Noaptea schimba camera unde doarme si de 3 ori din cauza acestor unde.. A dormit pe la prieteni sau cunostinte pana sa convins ca si acolo are dureri deci aceestia colaboreaza cu cei care vor sa-i faca rau. Nu vrea sa mearga la doctor nu are incredere, dar asa nu putem sta cred cs boala se agraveaza. Are cineva o opinie de ce ar putea suferi ? Sau macar o idee cum sa - l conving sa mergem la doctor inainte sa fid prea tarziu. Acuza dureri enorme ca niste electrosocuri. Va rog si va multumesc anticipat
9 comentarii
0
27-08-2014, ora 01:25
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Eu nu sunt doctor dar cred ca un rol il are si ceea ce a lucrat tatal tau, si cel mai indicat este sa se prezinte la un psiholog, psihiatru pt ca odata inceputa o psihoza ea se va agrava din ce in ce mai mult, numai ca nu este atat de usor mai ales ca el nu recunoaste aceasta problema si voua familiei nu va ramane decat sa luati o masura radicala care pe viitor il va ajuta si el si pe voi cei ce locuiti cu el, sa-l internati la spital.
0
27-08-2014, ora 03:22
Cristian76
Nu este medic/terapeut
Cristian76
Multumesc pt sfat, mi -e frica ca la asta se va ajunge daca nu colaboreaza, chiar si azi am incercat sa purtam o discutie fara nici un rezultat. I-am comandat un aparat care masoara unde ectromagnetice pt a se convinge ca nimeni nu-i face rau.Oricum mi -a spus ca eu stiu ca suntem urmariti dar nu vreau sa recunosc! Nu cred ca stresul are un cuvant de spus a lucrat in industria aeronautica, inginer. Inclin sa cred k diabetul ii provoaca si aceste rataciri mentale. Oricum multumesc din nou
0
27-08-2014, ora 19:12
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Cristian76

Din nefericire, tatal tau a intrat in episod psihotic.

a. un episod psihotic mai mare de 6 luni se transforma in Schizofrenie.

b. la 3 episoade psihotice (indiferent de durata lor), se pune tot diagnosticul de Schizofrenie.

Trebuie sa ii spuneti ca il duceti la plimbare.

Luat intr-o masina cu minim 2-3 barbati care sa il tina si dus la Sectia de Urgenta la cel mai apropiat Spital de Psihiatrie. Sunati inainte sa fiti sigur unde mergeti si sa il poata interna. Nu toate spitalele accepta internarea involuntara.

Va asigur ca desi va suferi un pic, va urma tratament si in 3-4 saptamani se va pune pe picioare, urmand sa continue tratamentul dar cu doze mai mici minim un an si sa tina legatura cu psihiatrul.

Este complet INUTIL sa ii explicati tatalui dv. ceva in aceasta stare. Creierul lui a suferit modificari organice si realitatea se formeaza in alta zona decat la oamenii normali.

Nu va pierdeti timpul si actionati rapid. Cu cat actionati mai repede, cu atat creierul se deterioreaza mai putin.

Daca nu ma credeti, va adresati de urgenta, fara plata (cu trimitere de la medicul de familie) sau cu plata (minim 50 lei) la un psihiatru caruia sa ii prezentati simptomele tatalui dv.

Altfel riscati sa va faca Schizofrenie si sa aveti probleme majore cu el pe viata.
0
28-08-2014, ora 11:14
Cristian76
Nu este medic/terapeut
Cristian76
Multumesc pt sfat, e ingrijorator ce-mi spuneti mai ales ca la insistentele lui l am luat in strainatate cateva luni, deci va trebui sa schimb tot planul. Va multumesc din nou
0
28-08-2014, ora 13:43
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Este extrem de important sa actionati rapid ca boala sa nu se transforme in Schizo.

El este acum in episod psihotic. O sa i se dea diagnosticul de Tulburare psihotica polimorfa probabil.

Daca face un an tratament si se simte perfect, poate sa reduca treptat, dupa o schema indicata de medic, pina la eliminarea totala a medicamentelor.

Daca face Schizo, va trebui sa ia tratament pe viata.
0
28-08-2014, ora 15:06
Cristian76
Nu este medic/terapeut
Cristian76
Exista vrun spital privat in Brasov sau Bucuresti specializat pe aceasta ramura ? Asi vrea totusi sa-l duc unde este cel mai bine, daca nu ce optiuni am la cele de stat?
0
28-08-2014, ora 15:25
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Singurul spital unde se face internare involuntara in Bucuresti este Obregia.
Sunati la Spitalul de Psihiatrie din Brasov sa va interesati daca il primeste si unde trebuie sa il duceti pentru internare involuntara. Gasiti tot ce va trebuie, telefon, adresa, pe net.
0
28-08-2014, ora 18:48
Cristian76
Nu este medic/terapeut
Cristian76
Multumesc din nou, o sa sun sa ma interesez mai ales k nu stiu daca voi putea fi prezent cand se face internarea eu locuiesc in strainatate am fost in Ro sa-l aduc acum nu vrea sa-l duc inapoi! Cred k va pleca singur.. Probabil niste prieteni de familie vor incerca sa o faca.. daca este posibil.
0
28-08-2014, ora 18:54
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Din cate cunosc eu trebuie ca familia sau o ruda apropiata sa declare motivul pt care se doreste internarea altfel este obligatorie ACORDUL PERSOANEI, sau daca este violent poate fi internat si cu ajutorul politiei, dar oricum medicul de garda il va intreba si pe el despre aceste episoade.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul