Diagnostic: nevi pigmentari. Totusi cum sa trec peste acea teama ca ar fi cancerigeni

15-04-2013
AndreiSalariu
Nu este medic/terapeut
AndreiSalariu
Acum vre o 8 ani am avut pneumonie bilaterala (faceam naveta 12 km la liceu iarna pe jos).
De atunci dupa fiecare iarna am unele probleme cu plamanii.
De vreo 3 ani am o viata sedentara, petrecand si 10 ore pe zi la pc.

Simtind ca imi e mai greu sa respir zilele acestea dupa terminarea iernii, ca in momentul in care am inceput sa fac treaba pe afara(stau la casa) imi simt unele zone (piept, spate) cum ma inteapa si ca am o alunita la sanul stang am cautat pe internet simptomele si am ajuns la concluzia ca s ar putea sa am cancer la san si ca acea alunita e cancerigena.

Am fost la un medic dermatolog iar acesta mi a spus ca nu prezinta semne clinice de transformare maligna (mi a si desenat cum ar arata o alunita de acel fel) si ca sunt hipocondru.
Raspunsul dumnealui fiind sa fac gimnastica, sa gasesc un job.

Totusi eu am ramas cu acea teama, daca acea alunita e cancerigena, daca acele dureri ce le simt in corp cand fac miscare e defapt datorita faptului ca se imprastie cancerul in corp.
Sunt barbat, am 25 ani, in familie nu am auzit de cancer, doar sora mea de 24 ani are un nodul la sanul stang si in urma cu 2 ani i a spus ca nu e cancerigen si ca totusi trebuie tinut sub observatie.

Asa am fost eu mereu, la 13 ani am simtit o durere mare la cap vre o 3 zile in timpul verii, imi era teama, credeam ca am tumoare si o sa mor.Toamna am realizat ca trebuie sa port ochelari.

Intrebarea mea e: cum poti invinge temerile legate de sanatatea mea? e usor pt un medic sa spuna : nu ai nimic si apoi, asta e a fost dignostic gresit, si tu nu mai esti.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.