Diagnostic: Micoza oro-faringiana; amigdalita linguala; amigdalita criptica; gastrita

19-01-2012
EmiliaRaluca
Nu este medic/terapeut
EmiliaRaluca
Buna ziua! Problema pe care o am a inceput acum o luna de zile, iar totul se datoreaza unui tratament cu metronidazol (medicul ORL mi-a spus acest lucru). Imediat dupa terminarea tratamentului cu metronidazol, limba a capatat culoarea galben-verde (culori foarte evidente), era vascoasa, iar pe limba, in spate, mi-au aparut puncte de puroi. Am fost la farmacie, iar acolo mi s-a spus ca este candida, si mi s-a recomandat o pastila pe care sa o iau o data pe saptamana, timp de o luna (nu imi amintesc cum se numeste, este o singura pastila la cutie si costa in jur de 16 lei). Am luat decat 2 pastile, iar pe parcursul celor 2 saptamani in care am luat pastila, a disparut culoarea neplacuta a limbii si vascozitatea ei. Am ramas in schimb cu punctele de puroi de pe limba, iar intre timp mi s-au inflamat amigdalele din lateralele omuletului (am gasit pe un site o poza care reda intru totul felul in care arata amigdalele mele in momentul de fata: http://drweather.wordpress.com/2009/10/26/flegmonul-puroi-abcesul-periamigdalian-acut-amigdala-amigdalita-ma-in-gat-git-doare-gitul *poza nr.1*), si amigdala linguala.
Acesta a fost momentul in care m-am hotarat sa ma duc la un control ORL. Dupa consult mi s-a pus diagnosticul din titlu, si mi s-a recomandat sa urmez un tratament cu Nizoral, Decasept, Nexium si Citrolim (iar pe perioada tratamentului sa nu pun mana pe tigari, dulciuri, acidulate si condimente). Zis si facut! Urmatoarea zi dupa controlul ORL mi-am facut exsudatul faringian (Streptococ betahemolitic gr A - absent, Candida spp. - absent, Stafilococ auriu hemolitic - absent), si cum am pasit in afara clinicii am inceput si tratamentul de mai sus.
Si am ajuns la ce ma doare de fapt... Am terminat tratamentul dar nu observ si nu simt niciun fel de ameliorare. Dimpotriva, simptomele se agraveaza, si anume:
1. senzatia de nod in gat este mult mai deranjanta (simt ceva in gat chiar si in momentul in care vorbesc, nu numai atunci cand inghit)
2. am o durere in capul pieptului care se simte mai mult ca o presiune, iar aceasta durere este mai puternica in momentul in care inghit
3. am o durere exact intre sani, cam la 3 cm mai jos (nu stiu cum se numeste acea zona), mai mult ca o arsura
4. respiratie ingreunata
5. stari de ameteala si de voma
6. 2 ganglioni de toata frumusetea, unul pe partea dreapta a gatului, celalalt pe partea stanga
7. am sesizat o modificare in voce, in sensul ca s-a ingrosat putin (cateodata pare ragusita, alteori doar mai groasa)
8. mai prezint o durere de 2 zile, si anume in talie, pe partea dreapta, exact unde sunt colaceii, dar pe partea din spate (durere mai puternica in momentul in care pasesc, ma aplec si ma ridic)
9. iar in momentul in care va scriu am febra si ma doare fiecare oscior (inclusiv pielea)

Va rog din suflet sa imi dati un raspuns daca va permite timpul, pentru ca urmatoarele analize nu le pot face decat pe data de 10 luna urmatoare (la salariu, bineinteles). Iar daca vi se pare ceva ce ar trebui tratat pana atunci, sa stiu ce am de facut...
Va multumesc mult de tot si aveti tot respectul meu!
O zi buna!
5 comentarii
0
19-01-2012, ora 11:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faceti cateva poze cu amigdalele si le atasati pe adresa mea pe hotmail
in rest cred ca toate simptomele se datoreaza unor probleme gastrice nedepistate sau incorect tratate
acel reflux gastric poate sa irite esofagul. faringele si sa dea inflamatie a amigdalelor
trebuie foarte strict sa excludeti tot ce este acru, acidulat si citric
inhalati is gargara de mai multe ori pe zi
faring0-sprei cate 2 puf. din 4 in 4 ore
pentru problema gastrica trebuie investigatii la gastrologie
pana atunci redigest 1 inainte de masa
maalox 1 dupa masa
0
19-01-2012, ora 19:35
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Ar fi bine sa mergi si la un medic homeopat pentru un tratament corect. Exista cateva remedii homeopatice care te-ar putea ajuta in acest moment: Kalium bichromicum, Gelsemium, Arnica si Ipeca. Medicul homeopat consultat va gasi cea mai potrivita solutie pentru tine.Ar fi bine sa faci consult la Gastroenterologie cum a spus si domnul doctor, ecografie abdominala si radiografie de coloana lombara( se pare ca ai si lombosciatica). Numai bine
0
01-04-2013, ora 13:35
andreidiaconescu434
Nu este medic/terapeut
andreidiaconescu434
Buna ziua!Ma numesc Andrei, sunt din Gorj si am 30 ani.Problema mea a inceput acum 2 luni de zile cand am avut o inflamare in partea stanga a gatului, la amigdala stanga.Dupa vizita la medic am urmat un tratament cu augmentin in urma caruia mi-au aparut 3 puncte de abces pe amigdala.dupa ceva timp amigdala s-a micsorat in dimensiuni.Dupa aproape o luna problema a reaparut cu aceeasi inflamare in partea stanga si cu un punct de abces pe amigdala.Am reinceput tratamentul cu keflex iar sub barbie mi-a aparut un ganglion umflat pe aceeasi parte cu amigdala inflamata.De doua zile simt ca incepe si in partea dreapta aceeasi problema si pare sa ma usture cand inghit.Am facut si streptotestul iar doctorul mi-a zis ca el crede ca e o problema virala.Mentionez ca am si dureri articulare si imi simt bratele si picioarele slabite, iar inainte de aceste tratamente cu antibiotice prescrise de doctor am mai facut 3 tratamente cu antibiotice si banuiesc si o candidoza.Va multumesc!
0
01-04-2013, ora 20:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. pe forum gasiti multe mesaje despre faptul cum refluxul gastric afecteaza faringele si amigdalele si ce trebeui de facut
2 amigdalele cred ca trebuei operate ( riscati un reumatism sau alte complicatii cardiace sau renale)
0
03-04-2013, ora 16:55
andreidiaconescu434
Nu este medic/terapeut
andreidiaconescu434
Am ceva probleme cu aciditatea gastrica(este in exces), dar dupa ce am terminat tratamentul si a disparut puroiul amigdala a ramas inflamata(nu este mare ce-i drept), la fel si nodulul limfatic.A inceput sa ma streseze problema mai ales ca am avut si o ruda care a decedat de cancer in gat.MULTUMESC!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de amigdalite - cum orientează diagnosticul aspectul amigdalelor
  • Diferența dintre angina (amigdalita) virală și cea bacteriană - când trebuie să iei antibiotic
  • Tratament gastrită
  • Infecțiile fungice
  •