Diabet sau altă cauză a glicemiei crescute

09-09-2014
liviucirstean
Nu este medic/terapeut
liviucirstean
Bună ziua,
Numele meu este Liviu, am 28 ani, 1.82m, 105 kg.
De curând mi-am făcut vizita medicală periodică şi pe rezultate doctorul a descoperit unele nereguli care m-au alarmat şi pe mine. La prima recoltare de probe glicemia a fost de 228, ma sunat şi ma rechemat la un nou test. A 2-a zi glicemia mi-a ieşit 199, ca drept urmare mi-a zis că am diabet zaharat şi m-a dat 'dispensabil'.
Vreau să vă întreb pe dv ce măsuri ar trebui să iau? Am fost la medicul de familie care mi-a prescris tratament cu Metfogamma şi regim foarte strict.
Regimul foarte strict îl ţin, dar tratament nu am luat încă de frică să nu devin dependent.
Menţionez că în profesia mea am avut ultima perioadă de timp foarte stresantă, am consumat foarte mult coca-cola şi batoane de ciocolată, de multe ori mâncam doar odată pe zi şi dormeam foarte puţin. Este posibil ca din cauza asta glicemia să fi crescut atât de mult şi acum dacă totul readuc la normal să îşi revină?
Rezultatul analizelor:
Sânge: - glicemie 199
Urină: - urobilinogen 2 mg/dl - normal
- bilirubina negativ - negativ
- proteine 70 mg/dl - normal
- nitriti pozitiv - negativ
- corpi cetonici negativ - negativ
- glucoza 30 mg/dl - negativ
- ph urina 8 - 4.8-7.4
- densitate urinara 1015 - 1010-1030
- celule epiteliale 3-4 - 1-3
- leucocite leucociturie - 0-3
- hematii 1-2 - 0-2
- flora prezenta - absenta
Menţionez că nu am nici un simtom al diabetului (gură uscată, sete, urinat mult...).
La ultimele analize anu trecut totul a fost înregulă.
Aştept un răspuns, sunt disperat şi stresat la culme.
Joi trebuie să fac o deplasare de 90 zile în străinătate şi nu ştiu ce să fac. Doctorul de la medicina muncii ma ameninţat că aş putea intra în comă şi să fac insuficienţă renală dacă nu iau insulină.
4 comentarii
0
09-09-2014, ora 10:30
Dr. Stan Cristina-Gabriela
Diabet zaharat, nutritie si boli metabolice, Bucuresti
Dr. Stan Cristina-Gabriela
Buna ziua! In primul rand trebuie sa fiti calm si sa abordati problema in cauza cu, are seriozitate si responsabilitate.Date fiind glicemiile pe care le-ati precizat diagnosticul cel mai probabil este diabet zaharat.Diagnosticul calar se face efectuand o proba care se numeste glicemie provocata, mai ales ca dvs nu prezentati simptomatologie ( ceea ce nu este obligatoriu, mai ales la tipul; 2 de diabet zaharat).Nu cunosc alte amanunte din istoricul dvs personal sau familial, dar dar gradul de suprapondere pe care il aveti si probabil stilul de viata ar fi un factor de risc pentru instalarea tulburarilor de metabolism.In momentul de fata eu va recomand sa va adresati unui medic diabetolog care sa va ia in evidenta si sa va urmareasca afectiunea indeaproape, sa va explice in detaliu ce inseamna axeasta boala ce dieta si ce tratament trebuie sa urmati.

Glicemia poate creste in situatii stresante, de aceea poate ca ar fi trebuit efectuarea glicemiei provocate.
Daca doriti sa va mai ajut cu informatii va rog sa nu ezitati sa le solicitati!
0
09-09-2014, ora 11:18
liviucirstean
Nu este medic/terapeut
liviucirstean
Vă mulţumesc pentru răspuns.
În familie la mine bunicii au avut diabet, părinţii nu au.
După discuţia cu medicul de la medicina muncii şi cel de familie am scos din mesele zilnice tot ce conţine zahăr, grăsimi, sare...
Momentan următoarele 3 luni nu mai am cum să ajung la medic, mi-aş pierde serviciul dacă aş amâna plecare în străinătate. Se poate înrăutăţii atât de grav situaţia în perioada asta de timp?
În ultimii 10 ani mi-am făcut analizele la timp şi totul a fost în regulă, doar la probele de urină am avut todeauna probleme (infecţie la renichi). De mic am suferit cu această problema. Am luat tratament de câteva ori, ultima dată mi s-a prescris zinnat 250 mg timp de 7 zile, dar de fiecare dată boala revine la anumite intervale.
Mişcare fizică nu prea fac fiind şofer, dar totuşi nici nu am o viaţă sedentară.
Până la 19 ani am avut greutatea normală, după aia am luat kg în plus.
Am citit foarte multe articole pe net şi mi-am făcut o idee ce regim ar trebui să ţin.
Numai cu regim totul ar putea să fie ok?
Îmi iau şi pastilele la mine, dacă vor apărea probleme voi lua cum mi-a zis medicul de familie.
Totuşi cu toată ruşinea o spun mi-e foarte frică de medici (când eram mic am avut operaţii la un picior şi renichiul stâng).
La renichi am avut 'reflux' de asta am fost operat, iar la picior o malformaţie.
0
09-09-2014, ora 11:35
Dr. Stan Cristina-Gabriela
Diabet zaharat, nutritie si boli metabolice, Bucuresti
Dr. Stan Cristina-Gabriela
Daca respectati dieta recomandata si tratametul, situatia nu se inrautateste.Ar fi bine totusi ca pe parcursul perioadei cat sunteti plecat sa va mai controlati glicemia din cand in cand, macar la cateva zile, dimineata pe nemancate.In legatura cu cealalta problema cu infectiile urinare repetate, trebuie investigatii suplimentare pentru a se depista cauza lor.
Va urez servici usor si daca mai apar intrebari eu va stau la dispozitie.
0
09-09-2014, ora 12:21
liviucirstean
Nu este medic/terapeut
liviucirstean
Vă mulţumesc! O zi plăcută!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.