Diabet sau altceva?

23-11-2012
B.M.Maria
Nu este medic/terapeut
B.M.Maria
Buna ziua.

Am si eu o intrebare legata de niste simptome. Sa spunem de pe la inceputul anului, la intervale diverse de timp am niste stari de oboseala urmate de ameteli, imi amortesc picioarele si imi creaza o stare de lesin, imi e greu sa vorbesc, mi s-a intamplat sa am palpitatii si chiar sa imi tremure mainile. De fiecare data cand mi se intampla acest lucru am si o stare de somnolenta puternica, in sensul ca ma simt de parca ar trage de mine in jos cineva, nu pot sa fac nimic altceva si adorm 'fortat' ca sa spun asa.
De fiecare data am luat ceva dulce si dupa un timp mi-am revenit. Sa fie oare ceva legat de diabet? Sau exagerez eu?
Tin sa mentionez ca atunci cand am avut 'crizele' astea (sa le spun asa) nu mi-am luat atunci glicemia, ci la cel putin o saptamana dupa. Ultimele analize (de acum vreo 2 luni, cam asa) au fost bune si nu a iesit nimic in evidenta. De asemenea, nu am luat in greutate si nici scazut.
Mi se intampla indiferent de perioada din zi si indiferent daca am fost stresata sau obosita; apare in cele mai diverse perioade.
Nu stiu ce sa cred... Daca ma poate ajuta si pe mine cineva cu niste informatii.


Multumesc mult!
1 comentarii
0
24-11-2012, ora 14:12
B.M.Maria
Nu este medic/terapeut
B.M.Maria
Sa inteleg ca nu e nimeni pe aici care poate sa ma lamureasca si pe mine, nu? Macar sa imi spuneti daca poate fi legat de hipoglicemie sau ceva..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Consumul ridicat de dulciuri poate provoca diabet
  • Smart Contact Lens – lentilele care monitorizează glicemia
  • Plasturele „inteligent” pentru monitorizarea glicemiei
  • Includerea proteinelor din zer în dietă ar putea fi benefică în managementul diabetului zaharat tip 2
  • Un hormon recent descoperit ar putea trata diabetul tip 2 și obezitatea
  • O pastilă cu insulină ar putea reduce nivelul de zahăr din sânge la diabetici
  • Diabetul crește riscul unui deces cauzat de infarct
  •