Diabet insipid tratament

180 comentarii 1 2 ..... 5 6
0
10-03-2012, ora 18:43
agnia1985
Nu este medic/terapeut
agnia1985
Draga Viorica Genoveva, cum am putea sa luam legatura? Din ce oras esti? Eu mai am doar o folie de Minirin Melt si apoi mi se termina. Problema e ca la mine nu functioneaza mai deloc Desmopressina TEVA, o iau cam degeaba. Am incercat cu prizatul si a fost rau, m-am intoxicat a 2-a oara cu apa (scrie despre asta in prospect) si am ajuns la Bucuresti la Parhon unde mi-au explicat 2 doctori ca nu e OK sa prizez. Mi-au spus si de ce: pt ca nu se stie cata cantitate din substanta se asimileaza. Daca o pastila e facuta sa fie luata oral, atunci e foarte periculos sa se absoarba in mucoasa pt ca se poate absorbi mult prea mult.. si atunci se acumuleaza prea multa apa in organism si scade Sodiul foarte tare.. Eu am ajuns si la convulsii odata, deci chiar nu e de gluma cu pastilele astea. Plus ca e foarte periculos pt rinichi, pt ca incepi sa urinezi mult prea putin si prea concentrat, asa incat poti sa faci blocaj renal.. MIe asta mi s-a spus la Parhon si sincer nu mai am curajul sa prizez de atunci. Problema e ca sunt si insarcinata si sunt disperata ca Desmopressina Teva nu isi face aproape deloc efectul, decat daca iau cam 4 pe zi, ceea ce e foarte mult. Minirin Melt in schimb functioneaza perfect la mine, e suficient sa iau 2 pe zi. De aceea ti-as fi foarte recunoscatoare daca mi-ai dona mie Minirin Melt-ul pe care il ai:) Pot sa-ti dau in schimb 4 cutii de Desmopressina Teva. Nu stiu cum sa facem ca am vazut ca administratorul nu ne lasa sa ne dam adresa de mail... Te rog mult, scrie-mi tot aici daca esti dispusa sa imi dai mie Minirinul. Multumesc anticipat!!
0
12-03-2012, ora 08:50
viorica genoveva
Nu este medic/terapeut
viorica genoveva
Draguta mea, imi pare rau ca nu am vazut mai devreme rugamintea ta!!daca te uiti in urma.la inceputul comentariilor [pe forum vei gasi ce cauti..cu placere iti dau minirinul melt..astept un semn de la tine!!1 stiu ce inseamna sa nu ai medicament...SI FELICITARI pt sarcina!!!!!...vezi comentariul meu din 14.08.2009
0
12-03-2012, ora 12:49
adrian_toi
Nu este medic/terapeut
adrian_toi
Va salut pe toti!
Sper sa fie ultima data cand scriu pe acest forum!:)
Am facut testul setei la spital la iasi si urina s-a concentrat pana la 1022 ceea ce a infirmat diagnosticul de diabet insipid.
Diagnosticul a fost : potomanie datorita stresului.Deci o mai ia razna omul!
Mi-au gasit glicemia cam mare 110 (eram stresat rau de vreo saptamana) si mi-au dat un regim pentru urmatoarele 3 luni.

Am reusit sa scad cantitatea de urina de la 6 l la 1, 8-2 in 2 zile abtinandu-ma de la apa(ajunsesem sa beau 7-8 l de apa).Nu e simplu ca un obicei vechi se schimba greu.

Multumesc lui Dumnezeu ca m-a ajutat si am trecut prin asta!
Va urez sanatate la toti si sa va ajute Dumnezeu sa se gaseasca un tratament la diabetul asta insipid!
0
13-03-2012, ora 19:31
nelacalonf@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
nelacalonf@yahoo.com
Si eu am fost tratata de Victor Ionescu in urma cu35 de ani si mi sa spus ca de aceasta boala nu ma voi vindeca toata viata ceea ce este adevarat.Acum muncesc in Spaniasi folosesc desmopresina lichida un flacon cum era adiuretinul este foarte eficienta un puf ma tine 14 ore.NUstiu de ce Romania nu importa aceste flacoane deoarece costa mai putin, , , , , aici in spania un flacon costa 16euro, , , ar trebui facut ceva pentru a gasi si in Romania asa ceva, , , cind eream in tara eu luam 3 pastile de minirin in fiecare luna imi cumparam un flacon deoarece medicul de specialitate nu imi reteta decit 2cutii de minirin.Observ ca ne inmultim pe zi ce trece si asta nu-i bine.DELIA sa-ti traiasca fetita, sunt din alexandria
0
06-04-2012, ora 21:55
stamy
Nu este medic/terapeut
stamy
Buna seara dragi mei.La sfarsitul luni plec in America ptr 9 luni si vreau sa-mi iau tratamentu cu MInirin Melt de aici din Romania cu mine.Problema e ca ma gandesc sa nu am probleme la aeroport la Nemti sau la ei ca stiu ca sunt cam stricti in privinta noastra ca neam...Am inteles ca pot sa iau de la doctor o adeverinta ca sufar de Diabet Insipid si ca pastilele sunt tratament..Nu stiu este cineva de aici sau care cunoaste pe cineva care a mai intalnit aceasta problema...
Multa sanatate!
0
07-04-2012, ora 21:31
agnia1985
Nu este medic/terapeut
agnia1985
Eu am fost in 2006 in SUA cu pastilele dupa mine si nu m-a intrebat nimeni nimic. Le-am bagat in bagajul mare si n-am avut nicio problema. Daca iti iei adeverinta de la medic, probabil va trebui sa platesti si o traducere legalizata, ca ei nu inteleg romana.. Dar cred ca nu vei avea probleme, eventual descarca un prospect de pe net in limba engleza la un medficament care contine desmopressina... Cred totusi ca nu vei intampina probleme :)
0
30-05-2012, ora 15:42
pacient2012
Nu este medic/terapeut
pacient2012
Salut ! Recent am ajuns si eu la doctor si dupa verificarea glicemiei, am ajuns la varianta diabetului insipid. Eu beau cam 4-5 litri de apa pe zi. De urinat, urinez cam tot atat. Sincer nu mi-am dat seama de setea continua pe care o simteam. Dadeam vina ba pe tigari, ba pe cafea, ba pe caldura excesiva, s.a.m.d. De jumatate de an, m-am lasat de fumat si cafeaua e ceva ce pup destul de rar (de 2 ori pe saptamana sa zicem). Din cauza ca am avut vreo 3-4 nopti in care m-am dus la toaleta din ora in ora, si tot din ora in ora beam si apa (cateva inghitituri) inainte de a ma culca, am hotarat ca trebuie sa fac niste analize, ca sufar de ceva (eu am 28 de ani). M-am lasat si de fumat, am inceput sa mananc sanatos, am inceput sa merg la sala si sa fac miscare, si am slabit in 4 luni, de la 103 kg la 86 de kg. Problema era, ca desi am reusit sa scad colesterolul si sa obtin rezultate care sa se incadreze in normal si la alte analize, problema cu urinarea frecventa si setea (senzatia de limba/gura uscata) au continuat. Asa ca m-am interesat si am ajuns la concluzia ca trebuie sa verific si posibilitatea unui diabet insipid.
Ieri am luat prima pastila de Desmopresin 0.2 mg (seara). Nu pot sa spun ca nu am mai simtit senzatia de sete. Ea a existat. Parca intr-o masura mai mica, dar a existat. Acum, nu stiu daca nu cumva a fost efectul placebo. Pe de alta parte imi este si frica sa beau apa, din cauza atator avertizari in legatura cu bautul apei. Nici nu stiu cum s-o mai dau.
Vineri merg iar la doctor pentru consult. Care ar fi pasii urmatori pentru a fi intr-adevar diagnosticat cu diabet insipid. Doctorul a spus sa iau desmopresina vreo 3 zile, iar cand merg iar la el, sa-i spun cum ma simt.

In alta ordine de idei, vreau sa va intreb, cati dintre voi au eliminat o cantitate asematatoare de urina (ca si a mea - 5 litri). Vad ca in cazul celor mai multi de pe forum, cantitatea eliminata era mult mai mare. E posibil sa nu sufar de DI ?
0
30-05-2012, ora 17:06
danutroman
Nu este medic/terapeut
danutroman
Salut, pacient 2012

Daca nu iau tratament, pot sa beau si 20 de litri de apa pe zi, asa ca, se pare, tu ai o forma mult mai usoara.

Daca vrei sa creasca eficienta tratamentului, atunci ai grija cum iei pastila: poti sa o si inghiti, dar fara apa, sau poti sa o tii si sub limba, ca sa se topeasca acolo si sa se absoarba din gura, dar fara sa nu mai pui nimic in gura vreme de cel putin 20 de minute. Ai face bine ca, inainte de culcare, sa iei jumatate de pastila sub limba si sa adormi asa; o sa vezi ca n-o sa te mai trezesti peste noapte.
Poti incerca si cu prizatul pastilei: dupa ce macini bine cel mult un sfert de pastila pe o hartie, o zdrobesti cu o lingurita ca sa obtii un praf foarte fin, pe care il pui de pe hartiuta pe dosul palmei si il prizezi pe o nara: efectul e mult mai puternic. Cand prizezi, incerci sa nu tragi foarte tare, pentru ca praful sa nu ajunga in gat, unde absorbtia e mai mica: el trebuie sa intre in contact cu mucoasa nazala de unde trece rapid in sange.

Ca sa fii sigur ca ai diabet insipid fa si un test de urina: valori foarte mici ale densitatii urinare, 1002-1004 inseamna clar diabet insipid. Culoarea alba conduce catre aceeasi concluzie.
0
30-05-2012, ora 17:16
pacient2012
Nu este medic/terapeut
pacient2012
Densitatea urinii mi-a iesit 1015. Deci era in normele admise. Faza cu trezitul peste noapte s-a intamplat de 3-4 ori in decurs de 6 luni (sa zicem), deci nu in fiecare noapte. In schimb ziua, merg des, cam din ora in ora sau la 2 ore. Vad ca exista posibilitatea sa nu fie neaparat DI si d-aia intrebam. Densitatea urinii in timpul zilei este foarte slaba. Adica are o culoare galbuie foarte slaba. In schimb, dimineata, in prima urina, culoarea este mai galbuie fata de cea din timpul zilei. Din cat am inteles, cei care sufera de DI, chiar si urina de dimineata o au la fel ca cea din cursul unei zile. Este adevarat ?
0
30-05-2012, ora 17:40
pacient2012
Nu este medic/terapeut
pacient2012
Multumesc danutroman pentru raspunsul tau prompt.
0
02-06-2012, ora 18:20
pacient2012
Nu este medic/terapeut
pacient2012
Diabetul insipid este de mai multe feluri. Nimeni nu specifica de care fel de diabet insipid sufera ! Ciudat !

Intrebare: Cat timp (zile) trebuie sa iau tratament pentru a incepe organismul sa se comporte ca unul normal (ca al unei persoane care nu sufera de aceasta boala).

Eu am luat 3 zile tratament, dar fara rezultate (1 pastila Desmopresin 0.2 mg seara).
0
09-06-2012, ora 15:33
adrian_toi
Nu este medic/terapeut
adrian_toi
Pentru pacient 2012!
Sal!Am trecut si eu printr-o etapa din asta cu baut apa si mers des la baie.Poate fi de la stres (potomanie) si nu are treaba cu diabetul insipid.
Doctorul ala care te-a pus sa iei medicamente fara sa iti faca teste e un bou (medicamentul ala contine un hormon sintetic).Fa intai testul setei si altele care se mai fac si dupa aia trage o concluzie.
Eu am zile cand beau 1 litru de apa ca n-am timp ca am un job nebun si uneori zile cand beau 4l.
Traim intr-o lume nebuna si organismul nostru nu stie uneori cum sa reactioneze la ce e in jur si se poate comporta ciudat.
Mergi la un medic k lumea intr-un oras mare si fa toate investigatiile necesare si nu lua medicamente aiurea care iti pot deregla organismul.
Bafta!
0
11-06-2012, ora 16:59
pacient2012
Nu este medic/terapeut
pacient2012
Salut adrian_toi !
Eu nu am constientizat cata apa beau pana sa ma trezesc noaptea. Am avut vreo 3 nopti in decurs de 6 luni in care ma trezeam din ora in ora sa merg la toaleta si implicit, inainte de a ma culca inapoi, mai beam cam un pahar de apa. Si nu, nu era o problema cu prostata. Eu urinam cam 250-300 ml (adica o cantitate normala), bine-nteles diluata (adica foarte asemanator cu apa).

Acum cred cu tarie ca am ceva pe baza de stres. Eu desi locuiesc intr-un oras care se vrea a fi mare (Timisoara), am avut nesansa sa dau de boul ala de medic. Am renuntat momentan sa mai merg la medic. Nu am bani pentru analize deocamdata. Cand o sa fie buget, o sa merg sa fac macar o analiza la cap. Oricum, cu mici exceptii, medicii sunt de toata jena.

Testul setei nu stiu unde se poate face in Timisoara. Doctorul meu de familie nu a auzit de asa ceva, ce sa mai zic ca nu stie unde se poate face. Am incercat un test al setei autohton, adica am stat intr-o zi de week-end, dupa ce m-am trezit, fara sa beau apa. In 3 ore am urinat de 2 ori (in total 450 ml). Sete imi era, dar nu am mai baut apa. Nu am stat 6 ore cum se recomanda in testul setei, pentru ca eu nu am baut apa dupa ce m-am trezit, deci teoretic statusem mai multe ore decat trebuia (peste noapte nu fusesem la toaleta). Dupa testul asta, pot sa zic ca m-am mai linistit. Cineva care sufera de diabet insipid urineaza, indiferent ca bea sau nu apa.

De fapt, diagnosticul de diabet insipid are la baza urmatoarele simptome: urinare deasa - sete.
La mine e invers: sete - urinare deasa. Adica eu nu beau pentru a ma hidrata. Eu beau pt ca se usuca gura. Daca nu mai beau apa, setea ramane dar cantitatea de urina este mult mai mica urmatoarea data + din ce in ce mai rara (si cu o culoare pronuntat mai galbuie).

Am avut in ultima perioada zile in care am urinat / baut, 3 litri de apa. Deci nici 2 litri cum zic toti, dar nici 20 de litri. E adevarat ca lucrez de la birou si ca sunt stresat, insa nu am crezut ca se poate sa ma afecteze in halul asta.
0
11-06-2012, ora 17:03
pacient2012
Nu este medic/terapeut
pacient2012
Apropo, citesem undeva pe internet, ca exista tratament si pentru potomania asta. O sa scriu aici daca gasesc.
0
11-06-2012, ora 23:26
adrian_toi
Nu este medic/terapeut
adrian_toi
Pt pacient2012.

Sal! Nu cred ca intr-un oras ca Timisoara nu exista o sectie de endocrinologie.
Analizele te poti duce sa le faci la spitalul public si sunt gratis ca probabil daca lucrezi esti si asigurat la casa de sanatate.
Testul setei e destul de simplu - nu bei apa, si urinezi din ora in ora timp de 5-6 ore, se aduna urina aia si i se masoara densitatea.Daca, creste nu ai nimic (asta cred ca se intampla), daca nu te baga la alte teste.

Incearca si mergi la sectia de endocrinologie din oras - e simplu si rapid - in max 2 zile ai un diagnostic si te vei linisti.

Pana la urma daca bei multa apa e normal sa urinezi des.
Ce zic astia pe net ca e normal sa bei fix 2 litri de apa zilnic e aberant.Depinde de activitatea fizica, de constitutia corpului.Crezi ca un om de 150kg bea la fel de multa apa ca unul de 50kg?

Potomania nu are un tratament - totul tine de autocontrol.

Nu te mai gandi la setea aia, ocupa-ti mintea cu altceva, continua sa faci sport.
Si nu mai lua medicamente aiurea care chiar iti pot afecta nasol sanatatea.
0
08-12-2012, ora 15:32
bogdan_ioan59
Nu este medic/terapeut
bogdan_ioan59
salut viorica genoveva sunt bogdan_ioan59 am citit mesajul tau dar tarziu find ca nu am mai intrat pe forum vroiai sa imi ceri o parere ceremi cand intri pe forum eu sunt di alba aiud eu am medicamete suficiente iau minirin de 120 melt 1 dimineata si 1seara ami merge aceptabil eu fac in fiecare an investigati la cluj la endocrinologie
0
29-03-2013, ora 15:27
ioana329
Nu este medic/terapeut
ioana329
Buna ziua,
Sunt mama unei fetite de 13 ani ce a fost descoperita cu craniofaringiom in urma cu 3 luni. A fost operata dar un urma operatiei a ramas cu animite dereglari hormonale printre care si diabet insipid. I s-a dat MINIRIN picaturi( 0, 025ml LA 12 ORE) Va rog sa imi spuneti daca poate fi tranzitoriu sau este pentru toata viata si unde pot gasi in Romania MINIRIN picaturi.S-a ingrasat foarte mult. Mai ia HIDROCORTIZON si THIROXIN. Poate cineva sa-mi dea cateva sfaturi, va rog mult.Scuzati-ma daca nu sunt foarte coerenta dar sunt disperata si nu stiu ce sa fac,
0
08-05-2013, ora 17:11
mihaelagrecu
Nu este medic/terapeut
mihaelagrecu
buna..sunt Mihaela, am diabet insipid de 5 ani...de cand aveam 16 ani, medicul meu mi-a zis ca se poate trata...mi- am micsorat doza de la 3 pastile pe zi, la 1 pe zi, jumatate dimineata, si jumatate seara, dar cateodata beau foarte multa apa...intrebarea mea este...se poate vindeca?am citit pe forum despre prizatul pastilei, as incerca si eu, dar totusi nu sunt sigura...
0
11-07-2013, ora 15:00
BBG
Nu este medic/terapeut
BBG
Buna.voiam sa va intreb daca si voi intampinati greutati in a gasi Minirin melt, caci eu am umblat in toate farmaciile si nu au in depozit.nu stiu ce ar putea face cineva care are aceasta problema si de 1 luna deja stau fara nici un medicament pezi, in cond in care de 2 luni redusesem la o zi da una nu, pt a economisii si oricum aveam o rezerva care se terminase.
mentionez ca sunt din Bucuresti, teoretic ar trebui sa gasesc usor.
As vrea sa scriu la Agentia mationala a medicamentului pt a vedea ce se intampla cu acest medicament.
Intradevar, numai cine are aceasta problema stie ca e greu desi nu este o boala atat de rea ca altele.
Multumesc.
0
30-10-2013, ora 17:48
K-9
Nu este medic/terapeut
K-9
Salut tuturor! De curand am fost diagnosticat si eu cu aceasta boala si trebuie sa incep sa iau mirin. Intrebarea mea este daca in timpul tratamentului adica dupa ce iau pastila pot bea apa normal? Am vazut pe prospect scrie ca trebuie limitat aportul de lichide in sens contrar se poate ajunge la retentie de apa in organism. Por bea cata apa vreau dupa ce iau pastila?
0
27-05-2014, ora 16:39
lavinia.and
Nu este medic/terapeut
lavinia.and
Am in plus 4 cutii minirin de 120 micrograme, daca are cineva nevoie.?!
0
28-01-2015, ora 14:26
genoveva robescu
Nu este medic/terapeut
genoveva robescu
Cum stati cu medicamentele la inceputul acestui an?Eu nu mi-am luat reteta pt.ca sunt cu termen dec 2014
0
23-03-2015, ora 22:11
mariusiku
Nu este medic/terapeut
mariusiku
Buna seara! Anul trecut am inceput sa ma duc la sala, sa iau ceva suplimente cu cafeina, plus ca am inceput un tratament la NaturHouse unde mi s.au administrat multe fiole pentru eliminat apa din organism. Am avut un stil de viata infernal, si inca il am! Ajungeam sa beau apa doar seara sau dupa sala si consumam mult. Prin august am sesizat ca urinez des pe timpul zilei. Mi.am facut toate analizele si au iesit ok. Inclusiv urina...a aparut ideea de diabet inspid...m.am speriat foarte tare..am inceput sa fac atacuri de panica, noaptea. Am fost la un endocrinolog si mi.a spus ca e un sindrom polidipsic-poliuric...adic beau multa apa si urinez des! Am facut singur testul cu nicotina si mi s.a concentrat urina...am avut nopti cand ma duceam in prima parte a noaptii la toaleta si apoi dormeam dus. Nu mi.era sete, dar de frica sa nu ma deshidtratez beam multa apa! Apoi am dat.o pe sucuri acidulate si reci si am inceput sa ma ingras. In ianuarie am fost la un alt endocrinolog si mi.a prescris desmopresina. Mi.e ok cu ea. Dw vrei cateva zile de la 4 litri am ajuns sub un litru, dar daca nu mai iau MinirinMelt ma trece la toalera din juma in juma de h. Mi.a spus ca e potomanie pe baza de stress si ca sa iau tratamentul ca ar trebui sa cedeze. Mie m.e teama sa nu fi devenit dependent de Minirin. Dupa 12 ore incepe sa ma doara burta si ma scapa des la toaleta. Voi ce credeti? Astept un feedback de la voi! Mersi mult!
0
29-03-2015, ora 15:13
Mirella33
Nu este medic/terapeut
Mirella33
Bine v-am regasit, dragii mei ! Sunt Mirella25 ( cea care v-a scris acum cativa ani despre prizarea Minirinului ), dar, sub nicio forma, nu am putut sa-mi recapat vechiul cont, asa ca, mi-am facut altul:).
Ce mai faceti, cum va mai simtiti ?
Eu ma simt excelent cu Desmopresina Teva, sub forma de 0, 2 mg ( pentru care nu stiu de existenta ei ) si, ma simt extrem de bine.
O iau si pe aceasta tot prizata pe nas, ca pe Minirinul comprimate de 0, 2 mg.
Nu am avut nicio reactie adversa.
O mai ia cineva tot ca mine prizata ( tot 1/2 dintr-o pastila de 0, 2 mg ) ?
Si, daca da, cum va simtiti ?
V-am pupat dulce, multa sanatate si astept mesajele voastre
0
12-05-2015, ora 08:41
melindaT
Nu este medic/terapeut
melindaT
buna ziua
la sot o iesit ADH -ul din sange 1.1 ( valori normale 2-8), ai este sete incontinu si urineaza des, cateodata are buzele uscate
0
25-08-2015, ora 12:19
Aramis75
Nu este medic/terapeut
Aramis75
Buna tuturor,
Am 40 de ani si am DI de la nastere. Un frate al bunicii avea aceeasi boala si se pare ca am mostenit-o. Am urmat cand eram mic tratament cu Retrohipofiza (o uram:)), si Adiuretin SD. De 20 ani nu am mai urmat nici un tratament. Cu toate acestea gura uscata, calcaiele crepate ma fac sa reiau tratamentul. Acum, am incercat sa procur Adiuretin SD care era extraordinar si nu am reusit. Am vazut pe forum ca toata lumea ia Sfantul Minirin... Nu ati incercat Adiuretin SD? Nu mai exista? Nu se mai fabrica? In Diabetul Insipid medicamentele luate pe cale orala sunt putin eficiente. Am vazut ca Mirela v-a spus cum sa prizati minirin-ul. E foarte corect ce v-a invatat. Asa cum preciza danutroman, din mucoasa nazala, trece cel mai rapid in singe. Medicamentele nemtesti si cele produse in SUA sunt toate cu administrare nazala. Inclusiv MInirin-ul la inceput ere sub forma de spray nazal.
Intrebarea mea este daca se poate face ceva pentru procurarea Adiuretinului SD, daca are cineva, foloseste sau daca are cineva informatii despre producerea lui. Am vazut ca firma ceha care produce acest medicament LECIVA CEHIA a fost cumparata de elvetienii de la Ferring si se numeste FERING LECIVA CEHIA. Multumesc.
0
12-02-2016, ora 22:55
miri mire
Nu este medic/terapeut
miri mire
Buna seara.ma numesc mirela, sunt din Braila.Eu lucrez in Galati de 1 ani la sectia de oncologie, ingrijitoare.si cam de 2 ani beau multa apa, obosesc foarte repede, ameteli, si parca nu mai gandesc coerent, nu mai pot fi atenta...am avut un soc foarte mare la mine pe sectie asta vara cand mi.a murit un om foarte urat.am inceput sa plang si sa tremur...nu-mi mai reveneam si acasa am plans f tare..o verisoara de.a mea mi-a spus ca nu e normal ca beau apa multa si ca urinez foarte mult.Cantittea de apa care o beau este de la 2.5 pana la 5 litri...si in timpul noptii urinez si beau si apa.cand ma trezesc spre dimineata ma trezesc foarte obosita, obosesc foarte repede.si ziua sunt disperata daca nu am wc fac ca trenu..un diabetolog mi-a spus ca sunt suspecta de diabet insipid, am fost la endocrinolog acum 4 luni si mi.a spus ca aveam toate bune..dar dupa 4 luni tot asa beau apa, uscat gat si urinat f mult, nu gandire coerenta, uit repede si obosesc f mult si am si ameteli cand depun mai mult efort..si in ultimile 4 luni am si hipoglicemii, dupa 2 ore de masa am avut si 60, si 72, 74, 76, etc..si nu mi se par normale.poate bautul apei sa.mi afecteze hipoglicemiile?tb sa ma duc sa fac si un RMN ca nu mi.a facut acel endocrinolog binenteles..mi.a spus un ecograf sa fac acest RMN.M-am uitat pe acest forum, of cata lume e care sufera de acest tip de diabet.si asa am auzit si eu ca toata viata il ai acest tip de diabet.mi.a spus si mie un ecograf f istet.Dar cu Mila Domnului va doresc sa treceti peste aceasta incercare cu putere si sanatate multa.numai bine!
0
12-02-2016, ora 23:16
miri mire
Nu este medic/terapeut
miri mire
Ps:am uitat sa va intreb purtati cumva bratara specifica acestui tip de diabet?ca stiu ca asa tb purtata din ce am auzit ca daca vi se face rau pe strada sa stie cadrele medicale ce sa va administreze.cum sa va acorde primuul ajutor.multumesc
0
13-11-2018, ora 22:26
DomnitaM
Nu este medic/terapeut
DomnitaM
Buna, sufar de diabet insipid de la la virsta de 4 ani, acuma am 21 si vreau sa imi.planific un copil, dar din pacate am mari probleme cu dereglarea ciclului menstrual, spuneti va rog dragi domnisoare/femei dumeavostra la fel vati confruntat cu acesta situatie, ce ati facut, ce tratament ati urmat, cum a decurs sarcina ?
0
17-10-2020, ora 16:27
Vlasa2
Nu este medic/terapeut
Vlasa2
Buna ziua!
Valoare Adh - 0, 5
Cantitate urina - 2, 5 - 3 l/ zi
Densitate urina - 1000.
Diabet insipid central? Care sunt pasii? A avut cineva tumoara, cum l-ati depistat?
Adaugă un comentariu / răspuns
180 comentarii 1 2 ..... 5 6

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: