Diabet insipid tratament

180 comentarii 1 23 ..... 5 6 Înainte ›
0
12-05-2009, ora 12:28
loretim
Nu este medic/terapeut
loretim
Viorica, nu ne-ai spus totusi daca la tine au existat efecte secundare si de asemenea ce ti-au spus doctorii, de ce au fost ei atat de deosebiti? Te-au ajutat cu vreun trantament mai special sau sfaturile lor te-au ajutat in vreun fel? Ca daca nu exista ceva concret ce ne poti relata, nu te inteleg atunci. Iti multumim pentru sfaturile tale ( de a caror buna intentie nu am nici cea mai mica indoiala ) dar din punctul meu de vedere, sunt nefondate indoielile tale legate de prizatul minirinului. Si eu am discutat cu farmacisti si cu medici care nu mi-au spus ca ar fi vreo tragedie daca administrez medicamentul pe aceasta cale.
Efectele secundare nu stim daca exista, insa eu stiu sigur ca nu m-am mai simtit asa bine de multi ani si ca as vrea ca toata lumea sa se simta asa, indiferent daca alege metoda asta sau nu.
Prefer sa fiu "cobaiul" propriei mele vointe si sa ma simt bine decat sa beau 10 litrii de apa pe zi... cu tot cu medicament. Si repet ca nu e vorba despre economie, in acest moment am un stoc de peste 15 cutii pe care o sa le si donez la momentul potrivit.
O sa continui sa prizez minirinul pana cand voi stii sigur ca ar putea sa imi dauneze...
Daca tu stii ceva concret, te rugam sa ne spui.
Multumesc Mirelei, lui Marius... experienta lor m-a convins si m-a ajutat enorm. Sfaturile insa nu mi-au fost de nici un ajutor!
Sper ca nu m-ai inteles gresit dar mi se pare totusi incorect sa-i spui unui om sa renunte la ceva ce lui ii face bine doar pentru ca tu consideri asa, fara sa poti sa iti sustii si argumenta parerea.
0
17-05-2009, ora 12:25
jrv
Nu este medic/terapeut
jrv
buna tuturor.Vreau sa va spun ca am incercat si eu sa prizez medicamentul.De la 1 pastila si jumate pe zi acum iau decat jumate de pastila la 24 ore.Dupa cum spune si Loretim dr nu au facut nimic ptr noi decat sa ne elibereze retete.Acum 10 ani mi-am schimbat dr endocrinolog.Pe vremea aceea luam Adiuretin 2 picaturi pe zi, numai ca dr mea imi sugera sa iau mai multe, dar eu ma simteam foarte bine asa.Dupa mai multe analize facute scumpa mea dr mi-a spus:AI AVUT DREPTATE.IA CATE CREZI CA CA ITI TREB PE ZI.Asa ca cel mai bun sfat vine de la un pacient care sufara de aceasta boala.Multumesc frumos ptr sfat!
0
18-05-2009, ora 10:39
viorica genoveva
Nu este medic/terapeut
viorica genoveva
Dragii mei!!!Povestea mea este..complicata!Sunt diagnosticata cu diabet insipid central de 40 de ani!De ce spun ca medicul meu m-a ajutat deoarece o viata intraga ca investigatie era SA TURCEASC(cei mai in varsta)stiu despre ce vorbesc iar la penultima internare acum 4 ani, mi s-a facut rezonanta magnetica.Diagnosticul a sunat rece si sumbru:adenom hipofizar!!A cazut ca un trasnet ce mi-a taiat picioarele!! Deja imi faceam socotelile cu viata si asteptam sa plec dintre cei dragi!!!Medicul meu endocrinolog mi-a spus ca poate diagnosticul acesta il am de o viata si nu au avut cum sti ei.m-a incurajat si mi-a dat sperante...Despre medicamentele folosite MINIRINUL este al 3 lea medicament pe care-l iau, am incercat sa-l prizez(din economie)si mi-a fost tare rau!Ameteam, aveam greturi, -senzatie de creier acoperit cu ciolofan spun eu, ca sa ma amuz.atunci am mers la spital si medicul mi-a interzis sa-l mai folosesc asa!
Despre asta am vb si mai sus.Mi-am pus sperante in medicul endocrinolog, este tanara, dornica sa ajute bolnavii.Poate ca am dus lipsa de asa ceva.medicii mai in varsta nu prea au rabdare cu pacientii!!!Fostul meu medic ma trimetea sa ma operez!!Deja luase legatura cu un neurochirurg.dar am refuzat operatia, am semnat pentru asta.si asa mi-am schimbat medicul endocrinolog! Am numarul dumneaei de mobil si o pot deranja la orice ora, dar incerc sa nu o necajesc prea mult!Ascult sfatul ei si nu mai prizez, dar cum spunea cineva mai sus-important este sa te simti bine si sa nu bei multa apa!! VA DORESC DIN TOATA INIMA MULTA MULTA SANATATE !!!!
0
22-05-2009, ora 21:47
agnia1985
Nu este medic/terapeut
agnia1985
Buna tuturor! Numele meu este Agnia si mabucur si eu ca am dat peste acest forum unde pot impartasi pareri cu oameni care sufera de aceasta boala (rara credeam eu, pana am intrat aici). Eu am fost diagnosticata cu diabet insipid la varsta de 17 ani si mi s-a stabilit doza de 2 picaturi de adiuretin pe zi, una dimineata si una seara, asta dupa ce medicul meu endocrinolog m-a pus singura sa incep de la o picatura si sa cresc dozajul pana la numarul de picaturi necesare, adica atunci cand voi reduce poliuria si polidipsia la aproximativ 2, 3 litri pe zi. Si asa singura am vazut ca am nevoie de 2 picaturi, si intradevar am ajuns sa beau 2, 3 litri pe zi. Acum, problema e ca.. mie mi s-a declansat boala asta la varsta de 17 ani, cand eram inca in crestere si am stat 1 an fara sa ma tratez ( a fost groaznic, dar aveam fobie de medici si spitale, asa ca pana la urma am cedat), asa ca acum incep sa trag ponoasele. Anul trecut m-am trezit din senin cu dureri mari de spate, m-am blocat efectiv si a trebuit sa fac un RMN la coloana. Doctorii mi-au spus ca, din ce se vede in RMN, cartilagiile dintre inelele coloanei mele sunt spongioase si deshidratate, ceea ce inseamna ca vor ceda rand pe rand (deja am hernie de disc, discopatie si scolioza- in locuri diferite). Pentru ca nu au fost hidratate bine in toata perioada aceea cam asta s-a intamplat... Acuma am inteles ca unii din voi inca mai beti 8 litri de apa pe zi, ceea ce mie mi se pare enorm. Doctorita mea mi-a spus ca fiecare pacient trebuie sa ia atatea pilule, sau picaturi, pana se reduce cantitatea ca la un om normal! Nu stiu inca ce sa zic despre 'prizatul' medicamentului... Poate ca o fi pur si simplu o chestie de absorbtie si, la fel ca in cazul consumului de droguri: sa le inghiti, au efectul cel mai diminuat; sa le prizezi, au efect mai puternic; sa le injectezi in muschi-si mai puternic si apoi urmeaza injectatul in vena. Ar fi interesant ca unul din noi sa-si injecteze o mica doza ca sa ne zica apoi ca nu a mai trebuit sa ia minirinul timp de o saptamana:D! A fost o gluma! Oricum nu stiu ce sa zic inca.. imi voi consulta medicul si cred ca o sa incep si eu sa prizez, daca nu imi va spune concret ce efecte negative ar avea! Si asta tot din considerente economice! Stiu si eu ce chinuitor e sa ajungi sa dai telefoane pana la ministeru sanatatii si pana si acolo sa ti se raspunda ca nu au ce face, nu se gaseste si gata! Deocamdata am destule provizii si voi mai astepta pana ma informez mai bine. Ce m-ar interesa pe mine mai mult este ce se intampla atunci cand ramai insarcinata, trebuie sa maresti doza de minirin? Altfel de unde se formeaza lichidul amniotic? Nu trece substanta prin placenta astfel incat sa afecteze fatul? Am auzit ca o sarcina te poate vindeca! Stie cineva concret de vreo femeie care s-a vindecat de diabet insipid in timpul sarcinii? A avut vreuna din voi copil, bolnava fiind de diabet insipid? M-as bucura sa aflu cateva raspunsuri! O sa revin, sa vad ce mai aflati si voi nou! Pana atunci, va doresc multa sanatate la toti si multe provizii de minirin! MINIRIN- diabeticii stiu de ce! ;)
0
09-06-2009, ora 20:07
viorica genoveva
Nu este medic/terapeut
viorica genoveva
din nefericire, eu nu am ramas insarcinata niciodata!!dar nimeni nu mi-a spus ca diabetul este cauza.nu am vrut, ca soti sa stim care dintre noi este vinovatul si am renuntat la investigatii...mai serioase.Am infiat un baiat de la orfelinat, este un copil reusit...dar parca -mi pare rau ca nu am insistat la tinerete!Va dau un sfat!!!nu va dati batute...cred ca si cu diabet insipid se poate deveni parinte!!!Va doresc sa nu renuntati la visul vostru...SI MULTA SANATATE! VA PUP
0
15-06-2009, ora 16:37
loretim
Nu este medic/terapeut
loretim
Buna dragilor, va scriu pentru a va spune ca dupa mai bine de 2 luni de cand am inceput sa prizez minirinul, ma simt extraordinar. Intre timp am mai facut si ceva investigatii in ceea ce priveste eventualele riscuri la care ma supun dar nu am aflat nimic concret, ba mai mult decat atat, majoritatea parerilor au fost PRO prizat. Nimic din continutul medicamentului nu ar putea sa dauneze cailor nazale.
Pentru JRV - incearca sa iei mai putin de jumatate de pastila pisata, eu prizez doar un sfert in fiecare dimineata inainte de a pleca de acasa... si atat!!! Inainte luam si cate 2 pastile pe zi, de aceea te sfatuiesc sa incerci cu mai putin, poate functioneaza si la tine.

OFER o cutie de Minirin unei persoane care chiar are nevoie - GRATUIT ( cu conditia sa achite taxele de transport daca persoana nu este din Timisoara ). Pastilele sunt valabile pana in august 2010, sunt sigilate dar eu nu mai am nevoie de tot stocul pe care l-am facut (acum imi ajunge o cutie la 4 luni, de cand il prizez. ).

Va doresc la toti zile la fel de minunate ca ale mele de cand prizez minirinul, nu mai simt ca aceasta boala este o povara... acum pot dormi toata noaptea linistita fara a ma trezi din ora in ora si pot pleca linistita de acasa fara sa imi fac griji ca nu voi gasi toaleta cand am nevoie... Multumesc Mirela!!!

Si daca mai aflati ceva legat de cum poate afecta diabetul insipid o sarcina, va rog sa postati.

Multa, multa sanatate si sa aveti incredere ca voi puteti sa va dati seama in unele situatii ce anume este cel mai bine pentru voi. Loredana
0
29-06-2009, ora 09:21
loretim
Nu este medic/terapeut
loretim
OFER o cutie de Minirin unei persoane care are nevoie - GRATUIT trebuie sa achite taxele de transport daca persoana nu este din Timisoara . Pastilele sunt valabile pana in august 2010 sunt sigilate dar eu nu mai am nevoie de tot stocul pe care l-am facut acum imi ajunge o cutie la 4 luni de cand il prizez. .
0
29-06-2009, ora 10:15
danutroman
Nu este medic/terapeut
danutroman
Buna Lore as avea eu nevoie de o cutie sunt Bogdan Roman din Bucuresti user danutroman am postat si pe forum mai demult poti sa trimiti -*si sa-mi lasi datele tale ca sa te contactez Multumiri Bogdan


(*modificat de administrator)
0
15-07-2009, ora 12:41
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Este o mare greseala de a crede ca diabetul de orice forma nu este vindecabil !
Caci atata vreme cat se crede asta pacientul nu va face nimic sa il vindece siva lua mai mai departe medicamentele chimice care mai degraba l-au facut dependet de ele si nu-i ofera decat alinare dar nu vindecare.
Vindecarea este posibila insa pentru aceasta trebuie credinta, vointa precum si dieta si tratamentul naturist (cel mai mibe este unul homeopat ) corespunzator. In plus diabetul are de aface cu zaharul si in mod spiritual deci cu "iubirea" caci zaharul este simbolul iubirii in alimentatie.
La pacientii de diabet care nu l-au facut din greseli masive de alimentatie, de trai sau abuzuri de medicamente se poate intalni in cele mai multe cazuri probleme cu iubirea: ori in legatura cu mama, cu familia ori partenerul. Dar si la ceilalti se poate constata o carenta in fluxul de iubire, ori data ori primita.
Este prezenta ori o lipsa de iubire din partea celor apropriati ori neputinta de a ierta sau de a iubi !
Pentru vindecarea acesti boli trebuie in primul rand ca aceasta problema esentiala sa fie rezolvata caci altfel nu dispare cauza primodriala care a facut ca pancreasul sa nu mai functioneze cum trebuie.

Cine vrea sa se vindece POATE intradevar, mai ales cu ajutorul lui Dumnezeu, daca in oameni nu mai este incredere. Prin iertare si impacare se pot vindeca multe caci sufletul are putere de vindeca trupul fara medicamente !

Faptul ca voi credeti ca aceasta boala este incurabila vine de la industria farmaceutica care cu voi castiga miliarde dandu-va contra bani grei un medicament zilnic ca la drogati drogurile zilnice si facandu-va astfel dependenti.

Cunosc personal multi oameni care s-au vindecat de diabet...dar binenintele nu cu medicamente chimice...
0
15-07-2009, ora 12:58
viorica genoveva
Nu este medic/terapeut
viorica genoveva
Sunt frumoase cuvintele folosite mai sus..asa este credinta, dragostea fac minuni, dar la cei bolnavi de diabet insipid nu au nici o problema cu pancreasul.hipofiza este cea care ne face probleme...
0
23-07-2009, ora 11:50
Hebe_Olimp
Nu este medic/terapeut
Hebe_Olimp
Buna Lore!

daca mai ai, as vrea si eu o cutie de Minirin. -*

Eu sunt din judetul Mures si am diabet insipid de 8 ani. Am fost operata in 2004 si ma simt destul de bine. Singura problema este ca aici nu prea se gaseste Minirin. a trebuit sa reduc doza pe care o iau ca sa imi ajunga pastilel mai mult timp. Momentan iau 2 pastile pe zi si mai am doar jumatate de cutie.

Nu stiu ce sa mai fac! Am incercat peste tot, dar se pare ca nimanui nu-i pasa ca sunt oamenii care nu pot trai fara acest medicament.

Ma bucur ca am gasit acest forum unde pot sa aflu lucruri noi!


(*modificat de administrator)
0
29-07-2009, ora 19:53
loretim
Nu este medic/terapeut
loretim
Buna Stefana,

Ti-am trimis un e-mail pe adresa pe care mi-ai lasat-o. Bogdan Roman din Bucuresti a primit cutia de Minirin pe care o aveam disponibila dar rezolvam noi.. :).
Nu stiu daca ai citit toate discutiile noastre de pe forum... eu inca prizez Minirinul si imi este foarte bine ( de la 2 pastile pe zi cat luam pana acum cateva luni, aiu doar un sfert la 24 ore, in fiecare dimineata ) dar nu te sfatuiesc sa faci asta daca ai indoieli...

NOU!!!!
NOU!!!!

Nu stiu daca voi stiati dar eu astazi am achizitionat un nou fel de Minirin - este de 120 micrograme ( fata de 0, 2 miligrame cat are cel normal ) si se administreaza sublingual. Are o textura cam ciudata, parca este din polistiren. L-a incercat cineva? Eu maine o sa incerc prima pastila sa vedem ce efect are si va tin la curent. Farmacista mi-a spus ca acum a aparut...

Lore
0
29-07-2009, ora 20:10
loretim
Nu este medic/terapeut
loretim
Pentru SCARFACE: ar fi minunat daca pshicul ne-ar putea scapa de toate problemele ca pana la urma cam asta ai vrut sa spui... dar din pacate nu stii cam despre ce este vorba in ceea ce priveste afectiunea noastra.
Sunt sigura ca toti gandim pozitiv si ne dorim sa ne vindecam iar pentru asta sigur ca apelam si la credinta... dar ce te faci cand simti ca mori daca nu ai o sticla de apa langa tine? Care este urmatoarea oprire dupa ce ai trecut pe la endocrinolog, ai incercat tratament homeopat si o alimentatie cat mai sanatoasa ( eu de ex. nu mai mananc deloc carne )? Nu totul se rezolva daca ai langa tine oameni care te sustin si te iubesc neconditionat si esti o persoana mai mult decat optimista, nu totul tine de credinta si de dragoste.
Dar nu stiu daca ai observat. noi aici nu ne plangem de mila. noi aici ne sustinem (cat de cat) si ne dam sfaturi care ne pot fi de folos... fiecare ia din ele ce vrea.
Cum spunea si Viorica mai sus, frumoase cuvintele tale si am fi tare fericiti daca dragostea si credinta ar face minuni de fiecare data... din pacate nu merge totdeauna asa.

Numai bine!!!
Lore
0
29-07-2009, ora 20:55
viorica genoveva
Nu este medic/terapeut
viorica genoveva
daca cineva are o urgenta.la pascani de unde sunt s-a mai rezolvat cumva problema medicamentelor, ofer o cutie de MINIRIN 0.2 mg !stiu ce inseamna sa nu ai medicamente! LORE te rog sa ne scrii cum este noul medicament, daca este mai.eficient decat MINIRINUL..cel de toate zilele !Trebuie sa recunosc ca acum nu prizez ci doar il dizolv pe limba si...din fericire reusesc sa fac economie! in loc de 2-3 pastile folosesc 1 pastila pe zi! Farmacista m-a anuntat de noul minirin dar cred ca pentru schimbarea tratamentului ar trebui sa fac o noua internare.,..
va doresc multa sanatate !
HEBE daca nu ti-ai rezolvat problema te rog da-mi un semn!!!!
0
30-07-2009, ora 12:19
Hebe_Olimp
Nu este medic/terapeut
Hebe_Olimp
Am auzit si eu de noul medicament! Parca se numeste Minirin Melt...

Viorica, multumesc mult!!! dar deocamdata cred ca se rezolva...


Scarface: intr-un fel, ai dreptate! de exemplu pe mine m-a ajutat credinta sa trec peste depresia pe care am avut-o cand am aflat de boala mea... dar, cum a spus si Lore, noi nu ne plangem. Eu intotdeauna spun ca putea fi si mai rau.
0
30-07-2009, ora 14:12
danutroman
Nu este medic/terapeut
danutroman
Buna tuturor

Imi pare bine ca am avut totusi dreptate, desi solutia mea cu tinutul pastilelor sub limba nu a avut niciun ecou. Din cate am citit de la Loredana (careia ii multumesc inca o data pentru flaconul de Minirin trimis) noul medicament se administreaza chiar asa: se tine pastila sub limba. Stie cineva si cat costa un flacon cu pastile de 0.12 mg si cate pastile contine ? A mai incercat cineva ? Astept cu nerabdare raspunsurile. Sanatate si s-auzim de bine
Bogdan
0
30-07-2009, ora 14:23
viorica genoveva
Nu este medic/terapeut
viorica genoveva
HEBE ma bucur daca ti-ai rezolvat problema!!!!!De obicei ma stradui sa am o mica rezerva!!!Cred ca asa nu-mi sar din minti cand nu se gasesc medicamente pe piata!
Si sa stii ca ai mare dreptate., cand vezi suferinte cumplite.parca te consideri norocos cu asa o boala...ca poti duce o viata cat de cat normala.restrictiile nu sunt asa de mari.sa-i multumim celui de sus...SE POATE SI MAI RAU!!
0
30-07-2009, ora 14:41
viorica genoveva
Nu este medic/terapeut
viorica genoveva
cat costa nu am habar!sunt 3 tiple a cate 10 pastile ! mai sus scriam ca asa fac si eu...o tin pe limba..si asa am reusit sa fac economie!daca a fost sugestia ta.multumesc din suflet!prizatul nu a functionat!
sanatate multa
0
01-08-2009, ora 22:42
loretim
Nu este medic/terapeut
loretim
Buna tuturor.

HEBE - saptamana viitoare o sa primesti minirinul.
BOGDAN - noul MinirinMelt se gaseste ambalat in blistere de cate 10 pastile, o cutie are 3 blistere (deci tot 30 pastile ca si cel obisnuit), are o textura cam ciudata, parca ar fi polistiren si mai pot sa iti spun ca cel pe care l-am luat eu este de 120 mycrograme ( nu de 0, 12 mg) si este echivalentul celui de 0, 2 mg pe care il gaseam noi pana acum. Se mai produce si in concentratii de 60, respectiv 240 mycrograme. Fiind echivaleent cu cel normal, ma gandesc eu ca are acelasi efect...
VIORICA - nu cred ca ar trebui sa faci o noua internare pentru a putea lua noul minirin avand in vedere faptul ca este echivalentul celui normal. Cat despre faptul ca tii pasilele pe limba, incearca sa le tii sub limba... cred ca este mai ok asa, pe minirin melt scrie SUBLINGUAL. Despre eficienta, pot sa iti spun ca l-am incercat, unul dimineata si unul seara (asa cum luam minirinul inainte de a-l priza) dar am baut mult prea multa apa si de aceea am ramas la... prizat :-). Cat merge asa, mie imi e bine si cred ca acum iti dai seama ca nu din economie il prizez eu ci din cauza ca mie chiar nu imi este ok cand le inghit sau le tin sub limba ( asta referitor la o discutie mai veche a noastra ). Am mai cerut parerea altor medici intre timp si raspunsul lor a fost acelasi : "fiecare dintre noi stie singur cum se simte mai bine, medicii stiu multa teorie dar ei nu pot simti ce simte fiecare dintre noi". Si eu fac asa cum simt eu ca imi este mai bine. :-). Ma bucur de asemenea ca in felul acesta, cu pastilele ce imi raman in plus dupa noul mod de administrare, mai pot fi de folos si altora.
LORE
0
12-08-2009, ora 19:50
blackgeorgiana
Nu este medic/terapeut
blackgeorgiana
Buna tuturor, am o problema putin mai speciala decat voi si sper sa nu mi-o luati in nume de rau ca postez aici. Am un catel, un beagle in varsta de 8 ani care anul trecut in urma unei cazaturi a facut diabet insipid.L-am tratat cu minirin pana acum, la inceput o pastila pe zi, din ianuarie jumatate si acum pe timp de criza un sfert, dar problema este ca nu mai gasesc sub nicio forma in Bucuresti acest medicament si nu mai am de loc, am epuizat tot stocul.Va rog din suflet sa-mi spuneti si mie daca stiti sa existe vreun inlocuitor(am auzit ca ar fi aparut minirin melt) si unde se gaseste.
Sincer sper sa nu va deranje faptul ca am intervenit cu problema unui animal pe forum.
0
13-08-2009, ora 08:57
viorica genoveva
Nu este medic/terapeut
viorica genoveva
Georgiana, am scris mai sus ca pot oferi o cutie de minirin!te rog lasa-mi o adresa si ti-l trimit cu drag, chiar daca este pt un catel !si eu am, si nu vreau sa stiu prin ce asi trece daca s-ar inbolnavi, si nu l-as putea trata!
Minirinul melt trebuie tinut sa se dizolve...cred ca-i mai simplu cu minirin.
sanatate
0
13-08-2009, ora 12:51
blackgeorgiana
Nu este medic/terapeut
blackgeorgiana
Iti multumesc din suflet,
0
14-08-2009, ora 10:16
Mirella25
Nu este medic/terapeut
Mirella25
Buna scumpii mei,
Am sunat la Ministerul Sanatatii, am intrebat ce se intampla cu medicamentul asta idiot- Minirin Melt si mi s-a spus ca, toti cei bolnavi de diabet insipid, NU AU PLAFON-LIMITA PENTRU PRESCRIEREA MINIRIN MELT, adica, trebuie sa vorbiti cu medicul dvs. endocrinolog sa va prescrie atat de mult medicament incat sa nu ramaneti " in pana ". Cel putin, cei de la farmacia din Slatina de unde iau eu medicamentul mi-au zis ca, daca eu am pe reteta Minirin Melt in valoare de 1000 RON, ei de 1000 de RON imi dau medicament.
Deci, repet, PUTETI SA LUATI MINIRIN SI DE 10 MILIOANE!!! Daca asa mi s-a spus de la Ministerul Sanatatii, asta inseamna ca aia nu mint, nu dau relatii si indicatii aiurea.
Pe de alta parte, tot cei de la Minister mi-au zis ca daca, corpul vostru nu reactioneaza bine la administrarea Minirinului Melt, trebuie sa scrieti toti un e-mail la Minister ca sa ne aduca inapoi Adiuretin SD sau Minirinul comprimate de 0, 2 mg. Daca ne strangem toti, adica, daca neunim, au sa ne aduca inapoi Minirinul de 0, 2 mg care, trebuie sa recunoasteti ca este de 1 miliard de ori mai bun decat Minirin Melt. Cei de la Minister mi-au zis ca nu iau in seama decat sesizarea unei singure persoane ( adica sa ne aduca inapoi Minirin de 0, 2 mg ), ci trebuie sa trimita cat mai multe persoane e-mail sau scrisori recomandate in care sa solicite ministrului sanatatii sa ne aduca inapoi Minirin de 0, 2 mg sau Adiuretin SD.
Eu deja le-am trimis celor de la Minister un e-mail in care le-am zis ca Minirin Melt nu e bun de nimic si mi-au trimis raspuns inapoi ca, asteapta de la mult mai multe persoane, e-mail sau scrisoare in care sa solicite sa ni se aduca inapoi MINIRIN de 0, 2 mg sau Adiuretin SD de 5 ml.
Sper sa trimitei si voi e-mail si, fiind mai multi uniti, cei de la minister au sa ne ia in considerare cererile.
De voi depinde daca vreti sa va fie bine in ceea ce priveste mediacmentul. De exemplu, la voi cum reactioneaza corpul cand administrati Minirin Melt? La mine, pot sa spun sincer, acest medicament e un dezastru total! Daca n-as mai fi avut provizii de Minirin cp de 0, 2 mg, cred ca n-as mai fi putut dormi toata noaptea. Astept mesajele voastre pe acest forum
Va pup foarte dulce si va doresc sa aveti parte de sanatate si Fericire!
0
14-08-2009, ora 13:19
viorica genoveva
Nu este medic/terapeut
viorica genoveva
georgiana, da-mi o adresa ceva, unde si cum sa ti-l trimit! id-ul meu genovevarobescu!
Mirela eu inca nu am trecut pe minirin melt, parca nu pot renunta la minirinul cu care m-am obisnuit!deci nu pot sa-mi dau o parere despre cum s-ar comporta...organismul meu !
SANATATE MULTA!
0
15-08-2009, ora 16:29
loretim
Nu este medic/terapeut
loretim
Mirela, nici mie nu imi e ok cu minirin melt si partea proasta este ca am luat deja cateva cutii pe reteta si nu o sa le iau. Daca cineva caruia ii este bine cu minirin melt il doreste, ii pot trimite pt ca nici eu nu am putut dormi noaptea cand l-am luat si am baut multaaaaaaa apa. Mirela, o sa iti dau add pe mess.
0
18-08-2009, ora 12:01
viorica genoveva
Nu este medic/terapeut
viorica genoveva
Georgiana, mi s-a blocat messul!sau cineva...a facut ceva rau si nu mai pot lua legatura cu tine! Am trimis medicamentul print-o firma de curierat rapid!!aveam nevoie de un nr.de telefon!!!sper ca esti inca acasa!!!!
0
16-09-2009, ora 20:47
Razvaneeel
Nu este medic/terapeut
Razvaneeel
Buna ziua, ma numesc razvan am 16 ani si sunt din constanta, sufar de diabet insipid, si am folosit minirin.Astazi miam vizitat dr endocrinologic si am aflat ca numele a fost schimbat, dar pastilele inca exista. Noul nume este : DESMOPRESSINUM MELT 120 up. In constanta le puteti gasi la farmacia VitalFarm de pe mircea cel batran.

Sper ca vam ajutat, acum cateva zile si eu eram disperat ca nu mai am pastile.
0
17-09-2009, ora 10:14
Hebe_Olimp
Nu este medic/terapeut
Hebe_Olimp
Razvaneeel: Bine ai venit pe forum! Noul Minirin(Melt) nu este la fel ca cel vechi. Are o compozitie diferita si se tine sub limba, nu se bea cu apa. Acela de 120 mycrograme este echivalentul celui de 0, 2 mg pe care il luam pana acum. Eu, personal, nu am nici o problema cu Minirin Melt... Am inceput sa-l iau de 2 luni si ma simt normal... ca si inainte. Banuiesc ca asta depinde de cat de repede se adapteaza organismul.

Mirella: mersi de informatii!
0
18-09-2009, ora 08:54
luciano12
Nu este medic/terapeut
luciano12
Eu sunt din Targoviste, am 18 ani si la fel, luam minirin pastile de 0, 2 mg, acum iau minirin melt. M-am obijnuit cu el, isi face efectul mai repede dar mi se pare cam greu de impartit din cauza texturii, nu iau un minirin intreg ci jumatete(0, 1mg) in 24 de ore.
0
18-09-2009, ora 19:09
Razvaneeel
Nu este medic/terapeut
Razvaneeel
Eu vam transmis ce mia spus medicul endocrinolog, momentan nu miam procurat noul "minirin"
Adaugă un comentariu / răspuns
180 comentarii 1 23 ..... 5 6 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: