Diabet gestational??

27-05-2011
ruxandra28
Nu este medic/terapeut
ruxandra28
Buna ziua,
Sunt insarcinata in 30 de saptamani si in urma analizelor, la sumar de urina mi-au iesit urmatoarele rezultate:
DENSITATE 1025
PH 5
LEUCOCITE, NITRITI, PROTEINE, BILIRUBINA, ERITROCITE - NEGATIV
GLUCOZA, UROBILINOGEN - NORMAL
CORPI CETONICI 150 ml/dl
sediment
CELULE EPITELIALE PLATE - RARE
LEUCOCITE - FOARTE RARE (3-4/camp)
FLORA MICROBIANA - PREZENTA

Astept inca rezultatele de la urocultura(vor fi gata in 4 zile), dar valoarea mare a corpilor cetonici ma sperie. Exista sanse sa fiu diagnosticata cu diabet gestational? Programarea la medicul ginecolog este tocmai peste o saptamana. Am motive sa grabesc acest control?
Mentionez ca la inceputul sarcinii valoarea corpilor cetonici a fost negativa.
Va multumesc.
2 comentarii
0
28-05-2011, ora 21:18
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nici vorba, nu te speria caci nu ai diabet.Am sa-ti explic, pe scurt, ce se intampla in sarcina.Bebelusul are nevoie, mai ales in ultimul trimestru de sarcina cand cresterea este accelerata, de glucoza.Cand aportul este insuficient, organismul satisface cerintele energetice ale fatului printr-un mecanism nou numit gliconeogeneza, prin care sunt folositi pentru cresterea micutului acizii grasi si trigliceridele, existand in sarcina un anumit grad de cetoza.Deci in sarcina se creeaza un nou echilibru metabolic, de aceea aceste modificari, aparitia corpilor cetonici in urina, a glicozuriei, sunt normale si explicabile.Ai avut inainte de a fi insarcinata diabet ? Glicemia mare ? Eu zic sa stai liistita caci medicul ginecolog iti va spune acelasi lucru pe care l-am spus si eu.
0
29-05-2011, ora 14:42
ruxandra28
Nu este medic/terapeut
ruxandra28
Intr-adevar, nu am avut niciodata glicemia mare, deobicei se invarte in jurul limitei mici a intervalului de normalitate ( si acum am avut 88 in intervalul 70-115), nu am fost niciodata suspecta de diabet si nici nu am avut cazuri in familie. Va multumesc pt raspuns, m-a ajutat sa ma linistesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.