Diabet

06-10-2015
Sergiu bz
Nu este medic/terapeut
Sergiu bz
Buna seara, am 26 de ani iar in ult an m.am ingrasat cam 20kg. Ultima sapt am tinut regim si am facut mult sport. Dar la analize cele care m.au speriat sunt hemoglobina A1c 6.2, glicemia 88 iar trigliceridele 45. Ce e de facut. Voi merge si la medic dar e bine sa aflu mai multe opinii. Am deja siabet sau pot stopa evolutia ?
3 comentarii
0
23-10-2015, ora 09:36
lachriss
lachriss
Nu inteleg de ce v-au speriat aceste analize. Sunt in limite normale.
0
25-10-2015, ora 16:38
Sergiu bz
Nu este medic/terapeut
Sergiu bz
Va multumesc pentru raspuns. Am citit pe internet ca daca hemoglobina A1c depaseste limita de 6 atunci sunt suspect de prediabet. Am fost la medicul de familie iar dumnealui mi-a recomandat sa fac o consultatie la medicul diabetolog. Doamna doctor diabetolog mi-a dat acelas raspuns ca si al dumneavoastra, singura completare a fost sa incerc sa mananc sanatos, sa renunt la sucuri si sa fac inca o data hemoglobina A1c peste 6 luni. Daca aceasta va avea iar tendita de crestere ar putea indica dz tip 1. Inca o data va multumesc pentru raspuns.
0
25-10-2015, ora 17:14
lachriss
lachriss
Daca exista o suspiciune de alterare a metabolismului glucidic, atunci cel mai bine este sa faceti un test oral de toleranta la glucoza. Acesta v-a stabili exact daca exista sau nu o glicemie bazala alterata sau o scadere a tolerantei la glucoza.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Consumul ridicat de dulciuri poate provoca diabet
  • Smart Contact Lens – lentilele care monitorizează glicemia
  • Plasturele „inteligent” pentru monitorizarea glicemiei
  • Includerea proteinelor din zer în dietă ar putea fi benefică în managementul diabetului zaharat tip 2
  • Un hormon recent descoperit ar putea trata diabetul tip 2 și obezitatea
  • O pastilă cu insulină ar putea reduce nivelul de zahăr din sânge la diabetici
  • Diabetul crește riscul unui deces cauzat de infarct
  •