Dezinfectarea jucariilor sexuale dupa tratarea BTS-ului (gonoree)

30-04-2015
guspit
Nu este medic/terapeut
guspit
Buna.
Cu ceva timp in urma am descoperit ca sunt infectat cu gonoree.
Am facut tratamen atat eu cat si partenera mea si am repetat analizele care au aratat ca nu mai prezentam infectia.

Intrebarea mea se refera la jucariile sexuale deoarece presupun ca putem sa ne infectam acum de la ele avand in vedere ca le-am folosit cand eram infectati. Acestea pot fi dezinfectate pentru a le folosii din nou fara a avea emotii sau trebuie aruncate toate?
Daca pot fi curatate, ce substante ar trebuii sa folosim?
2 comentarii
0
01-05-2015, ora 07:20
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Gonococul este foarte sensibil la temperaturi mai mici decat cea a corpului uman si la desicatie, deci nu cred ca mai este o problema. Pentru alti agenti banuiesc ca puteti incerca cu solutie de clorhexidina de la farmacie.
0
01-05-2015, ora 21:40
guspit
Nu este medic/terapeut
guspit
multumesc de raspuns
ceva de genul asta ar fi ok?
Clorexidina 0, 2% Spray Solutie dezinfectanta 110ml TIS
http://farmaverde.allshops.ro/produs/6704267/Clorexidina+0%2C2%25+Spray+Solutie+dezinfectanta+110ml+TIS.html

sper sa nu fie problema ca am pus linkul.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Infecția cu Neisseria gonorrhoeae (N. gonorrhoeae, gonococcus, gonococ) - infecția gonococică
  • Cazurile de gonoree înregistrează o creștere printre femeile tinere din Europa (studiu)
  • Vaccinul meningococic s-a dovedit a fi rentabil în protejarea bărbaților împotriva gonoreei
  •