Dezechilibru sau stare de plutire

13-09-2013
cristian82
Nu este medic/terapeut
cristian82
Buna seara,
Ma numesc Cristian din Piatra - Nt. si am 31 de ani, si as dori si eu sa aflu cateva amanunte referitor la problema pe care o am de cativa ani. Aceasta problema adebutat brusc prin 2007, adica mai exact nu ma mai putem tine pe picioare, simteam cum pamantul se misca sub mine si nu mai puteam sa imi pastrez echilibrul. Binenteles k m-am speriat si am ajuns direct la urgenta crezand ca am facut un atac cerebral. Din fericire nu a fost asa, dar in schimb mi s-a pus diagnosticul de 'sindrom vertiginos remisiv' de ordin central. Am fost evaluat de catre un medic neurolog si mi s-a dat o reteta cu tanakan si betaserc. Am fost la un alt medic neurolog sa vad daca diagnosticul va fi cam la fel, si mi-a spus ca am circulatia cerebrala foasta proasta si in perioada toamnei o sa simtiti acest vertij. Am facut si CT si nu a iersit nimic. Am urmat tratament cu acupunctura si infiltratii in zona cervicala cu alflutop daca nu gresesc. De-a lungul timpului am inceput sa ma simt mai bine, am facut si analize la sange si au iesit perfecte, am fot si la cardiolog, la endocrinolog, si nimic. Acum in luna august am fost pe litoral si am inotat cat m-au tinut bratele pt. k imi place foarte mult sa inot am profitat din plin. Vreau sa mentionez ca de aproximativ un an aproape ca nu am mai simtit acest vertij. Dupa ce am plecat de la mare vertijul a debutat din nou, la fel aceleasi simtome de prabusire si dezechilibru si stare de plutire. Am inceput investigatii din nou, am mers la ORL si totul este bine, iar saptamana viitoare merg la reumatolog si sunt programat si la un RMN cervical. Mai simt si o presiune cervicala mai mult in partea stanga langa ureche plus pocnituri in urechea stanga.
Intrebarea mea este: problema poate sa fie de ordin cervical? sa fie oare o spondiloza?
3 comentarii
0
14-09-2013, ora 10:20
blajan_andrei
Nu este medic/terapeut
blajan_andrei
In ce conditii ai avut revenirea simptomelor ? Cum ai reactionat? Ce ganduri ti-au venit in minte? Poate e ceva pe plan psihic, daca pe fizic nu e..
0
14-09-2013, ora 10:29
cristian82
Nu este medic/terapeut
cristian82
Este interesant ce imi spui, m-am gandit ca ar putea fi si de ordin psihic pentru ca am avut o suparare in acea perioada, adica o emotie foarte puternica legat de o persoana draga mie care era sa pateasca ceva grav. Oricum voi continua cu investigatiile daca la RMN nu iese nimic. Ca si revenire a simptomelor.au revenit brusc si m-am gandit prima data ca ar putea fi de la urechea interna avand in vedere ca am fost la mare si am facut scufundari. Mersi pt. sfat si multa sanatate.
0
15-07-2018, ora 13:32
ruxxx80
Nu este medic/terapeut
ruxxx80
Buna zoua Ati rezolvat cu ametelile?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Amețeala - cele mai frecvente cauze
  • Cum tratezi amețeala (vertijul, amețelile frecvente)
  • Legătura dintre amețeală și COVID-19: unul din zece pacienți infectați cu virusul SARS-CoV-2 prezintă amețeală
  • Ameţeli în timpul somnului (înainte să adormi) - cauze posibile
  • Terapia fizică poate scădea riscul de accidentare cazată de amețeală
  • Amețeala - un simptom asiciat cu un risc crescut de deces
  •