Deviatie sept nazal | Forumul Medical ROmedic

Deviatie sept nazal

29-09-2014
Mihai57
Nu este medic/terapeut
Mihai57
M-am operat acum o luna si 3 saptamani de deviatie de sept.Inainte de operatie respiram bine cu nara stanga si binisor cu dreapta, acum respir foarte bine cu stanga si greu cu dreapta. Mentionez ca saptamana trecuta când s-a racit vremea nara dreapta s-a infundat de tot si m-a usturat gatul si era foarte uscat, amigdalele s-au umflat si ma dureau si m-a usturat si urechea dreapta. Este posibil ca nara dreapta sa nu se fi vindecat inca?
8 comentarii
0
30-09-2014, ora 09:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cat timp a fost deviat septul spre stanga.. cornetul nazal sa marit putin in volum
acum cand sa repus seprul la mijlocul nasului.. spatiul dintre sept si cornetul marit.. a devenit mai mic
o sa treaca un timp pana cornetul se retrage
poti sa.l ajuti sa se retraga cu picaturi de Colargol 2 la 8 ore 10 zile
0
30-09-2014, ora 16:49
Mihai57
Nu este medic/terapeut
Mihai57
Mi-a taiat si din cornetele inferioare pe ambele parti... Dupa operatie, partea dreapta a stat infundata cu inca o saptamana dupa ce stanga s-a desfundat. Sper sa se desfunde in timp... macar cum era, ca sa nu am nimic de regretat.
0
16-02-2015, ora 23:02
levente14
Nu este medic/terapeut
levente14
Buna am fost acum de doua luni la control pentru ca incepeam sa respir mai greu credeam ca din cauza polipilor dar mi-a spus doctorul ca am si deviatie de sept dar am si o gaura in sept o perforatie dar ca se poate sa merg sa ma operez sa imi ia o bucatica din ureche si sa astupe gaura...peste o saptamana am plecat in cluj la operatie si cand mau controlat au spus ca din cauza ca am gaura nu poate sa imi faca operatia de deviatie de sept ci imi face doar ceva sa respir mai bine ceva cu cordoanele, , mi-a spus ca de aia nu poate face operatie de deviatie de sept ca este acolo gaura si ca se face mai mare daca se atinge de el.si a trecut doua luni de la operatie clasica cum a zis ea dar incep iarasi sa respir mai greu, , , intrebarea mea este ca se poate face operatie de deviatie de sept daca am gaura in sept? si cum sar proceda primadata miau astupa gaura sau primadata mi-ar face operatie de deviatie si dupa aceea gaura.nu vreau neeaparat sa mi se astupe gaura doar sa mi se faca deviata sa pot respira.se poate face operatia daca am aceea gaura? multumesc
0
17-02-2015, ora 10:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
se poate face interventie cu septoplastie
dor sa gasesti medicul care vrea sa faca.. fiindca sunt si mari sanse ca perforatia de sept sa se refaca... ( nu din cauza medicului)
0
31-03-2015, ora 15:55
Ioana211
Nu este medic/terapeut
Ioana211
Buna ziua, mi s-a spus ca am o " usoara deviatie de sept" dar nu am simptome precum dificultate cand respir sau nas infundat. Nici nu sforai cand dorm dar:

cand mananc sau consum lichide, imi ramane o parte din ele intre gat si nas pentru o vreme destul de-ndelungata. Oare de ce se-ntampla asta, si cum as putea evita?

Multumesc anticipat pentru un raspuns/explicatie.

Zi buna !
0
31-03-2015, ora 19:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
din cauza refluxului gastro esofagian si alimentatiei gresite
care inflameaza mucoasa faringelui pana in rinofaringe
0
31-03-2015, ora 20:14
Ioana211
Nu este medic/terapeut
Ioana211
Va multumesc frumos pentru raspuns, dar asta duce la o alta intrebare :)

La ce va referiti cand spuneti "alimentatie gresita"? Nu beau sucuri pentru ca imi raman in nas, fructele se pare ca nu au succes din cauza asta in alimentatia mea. deci, le evit. Si chiar azi, dupa ce am mancat un ou fiert si am baut apa dupa...a ramas in nas o bucata buna de vreme..oul :).

Sper ca nu va zapacesc. Promit ca asta este ultima intrebare :)
0
31-03-2015, ora 21:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faci consult la gastrologie si investigatii ( tranzit baritat esofagian )
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: