Deviatie de sept si rinoplastie

17-07-2012
Alexandra Alexa
Nu este medic/terapeut
Alexandra Alexa
Buna seara.Pe 1 august sunt programata pentru operatia la nas (deviatie de sept).Din cate stiu deviatia de sept si rinoplastia sunt doua operatii diferite, nu stiu daca atunci mi le poate face pe amandoua, deviatia de sept prima si dupa vindecarea ei si rinoplastia.Iau anticonceptionale si as dori sa stiu daca inainte de aceasta operatie trebuiesc intrerupte sau doar in ziua operatiei nu trebuie sa i-au?Astept raspuns cat de repede posibil ca trebuie sa incept anticonceptionalele si nu stiu ce sa fac.Am citit pe un site ca trebuiesc intrerupte.Scria ceva de genul: 'Renuntati la folosirea medicamentelor pe baza de aspirina, vitaminaE si a anticonceptionalelor.'Astept raspuns.Va multumesc.
4 comentarii
0
17-07-2012, ora 10:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este bine si corect.. sa intrebati medicul care o sa opereze
el isi asuma toate riscurile si trebuie sa stie tot despre stare Dvs de sanatate
0
17-07-2012, ora 13:15
Alexandra Alexa
Nu este medic/terapeut
Alexandra Alexa
Va multumesc mult pentru informatie.
0
18-11-2012, ora 10:16
euu27
Nu este medic/terapeut
euu27
Buna ziua. Pe 12 noiembrie m-am operat de deviatie de sept si rinita cronica hipertrofica. Am si eu o intrebare: Cat timp nasul este infundat?
0
18-11-2012, ora 10:35
euu27
Nu este medic/terapeut
euu27
Mentionez ca la externare mi s-a prescris urmatoarele medicamente: Klacid, Aulin (plicuri), apa de mare Hipocrate, vit A uleioasa, aerius si bixtonin.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Complicațiile rinoplastiei
  • Operație deviație de sept - tot ce trebuie să știi (ghidul pacientului)
  • Deviația de sept - cum o recunoști și când trebuie tratată
  • Deviația de sept: Intervenția chirurgicală este o abordare mai eficientă decât utilizarea spray-urilor nazale
  •