Deviatie de sept sau altceva? | Forumul Medical ROmedic

Deviatie de sept sau altceva?

02-09-2011
yuP
Nu este medic/terapeut
yuP
Buna ziua!
Nasul meu este infundat de 1 luna de zile si am lipsa de aer.
Am facut consult la inima, plamani, alergologie(teste alergice), stomac, ORL!
Inima normala, la plamani cand stau intins se aude un suierat, am facut o radiografie acum 3 luni nu am nimic...dar tot am o tuse din plamani si uneori ma inteapa. Tratament: euresoal, klacid SR, aerius(vad ca nu mai tusesc asa rau). La alergologie prima oara mi sa spus ca am astm usor pana cand am facut o spirometrie si a iesit foarte bine apoi am facut teste alergie care au iesit bune.Trebuie sa mai ma duc sa le repet odata!
La stomac am facut o gastrita care este spre bine dar tot mai am senzatii de arsura.
La ORL: am primit un preparat picaturi pentru nas si aerius. Tratamentul nu a mers. Apoi am fost la control si am primit in continoare acel preparat, aerius si Avamys. Nu a mers nici asa. Mi sa spus ca am deviatie de sept si ca la 17 ani va trebui facuta operatie de deviatie de sept.Pana in aprilie nu am ce face la aceasta respiratie ingreunata?
As vrea sa mai stiu si eu in ce consta aceasta operatie si care sunt riscurile?
13 comentarii
0
02-09-2011, ora 20:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
din finalul povestirii am inteles ca ai 16 ani?
mi se pare cam mute probleme pentru varsta ta !
povesteste cum te alimentezi, cum te hidratezi...
Daca nu sa confirmat ca iesti alergic.. NU mai lua aerius si alte preparate antialergice
trebuie sa pui digestia la punct.. ( cu o alimentatie sanatoasa, la timp ) sa dormi bine, sa te hidratezi bine.. si organismul are, la varsta TA.. sufieinta putere de autovindecare..
Local pentru nas.. cauta COLARGOL ( se prepara in farmacie)
ulei volatil de busuioc si ulei volatil de rozmarin.. cu care faci Aromoterapie in camera si lerosi si in cursul zilei de pe un servetel cate 2 pic de fiecare.
0
02-09-2011, ora 20:56
yuP
Nu este medic/terapeut
yuP
Da am 16 anisori...
Da si mie mi se pare ca am prea multe probleme...din cauza STRESULUI: au avut parintii mei niste probleme de sanatate care s-au rezolvat. Am stat cu gandul la ei...doar sunt parintii mei.
Vreau sa imi fac un program pe care sa il respect...
Vreau sa imi revin cum eram inainte...fara probleme si cu ganduri la ce e mai rau:((
Daca ma puteti ajuta cu vrun sfat ceva...


As vrea sa mai stiu si eu in ce consta aceasta operatie si care sunt riscurile?
0
03-09-2011, ora 16:50
bochis marius
Nu este medic/terapeut
bochis marius
Buna Am o problema in urma cu 4 luni am fost la dermatolog pt un stafilococ coagulazo pozitiv mi-a gasit in nas imi aparea cosuri mici multe in capi chiar si unele mai mari dureroase si pe fata mi-a recomandat zanocin ca sa imi treaca cosurile si apoi a zis sa revin pt un rouacutane dar cu o analiza la ficat bun a trecut 2 luni nu am mai putu sa merg la doctor din motive personale am fost din nou dupa 2 luni ma trimis sa imi fac analize pt ficat in ziua in care am mers la analize adica acum 1luna jumate ma luat cu atac de panica mi-a transpirat brusc picioarele si imi batea rpd inima in 40 de min mi-am revenit mi-a venit analizele transaminazle 60 si tricicleridele 230 regim alimentar zic eu nu doaman doctor, timp de o saptamana cu silimarina si mancat naturala sera de seara ma lua un val de atac de panica 10-20 sec, dupa o saptamana ma luat iar grav cu atacu de panica si m-am dus la urgente acolo mi-a adminstrat un calciu intra venos si mia prescris extraveral si magne b6 si calciu cu d3 de 3ori pe zi..a trecut 3 zile ma luat iar valu de panica rau am dus cu mine si proba pt analiza de urina si mi-a gasit ca am un mucus in urina si in sange mi-a gasit elicobacter pylorus la stomac bun am luat tratament dar atacul de panica a persistat o zi ave-am o zis nu si seara 2-3 ma treze-am din somn si ma lua, pt stomac am luat 7 zile Flucovim, claritromicina cu amoxacilina si controloc iar dupa la rinichi am luat amoxiclav 2ori pe zi, cystone 3ori pe zi, flucovim si linex, intre timp mi sa inflamat gatul chiar la inceputl tratamentului cu amoxiclav dar sa amliorat am facut si gargara, mia trecut zic eu din sintome dar m-am simtit slabit si fara chef si somnolentza si dureri de articulatie am mers la un orl sa uitat la mine a zis ca is ok ma trimit sa fac un snf rezultatul Streptococ Beta Hemolitc A, in cele 2 zile de asteptarea a rezultatului am avut senzatia de durere a gatului si o iritare la polipi, am mers la doctor cu rezultatul sa uitat la mine si a spus bag de seama ca demult ai tu Streptococul asta si mi-a dat Moldamin 1 pe saptamana 4 saptamani apoi sa merg la controlo...intrebarea mea e Unde e Stafilococul ? La 2 ani mi-a fost extrasi polipi si amigdalele dar mi-au recrescut polipi si amigdalele am muguri Va rog sa ma ajutati am trait o Luna de groaza m-am lasat de tigari de tot ce e daunator organismului meu in momentele de panica am simtit ca mor si nu pute-am sa ganadesc sau sa ma concentrez...Astept un raspuns Multumesc Frumos
0
03-09-2011, ora 16:53
bochis marius
Nu este medic/terapeut
bochis marius
snf l-am facut dupa 2 saptamani de la ultimul tratament cu antibiotice
0
03-09-2011, ora 21:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dupa atatea antibiotice luate.. organismult tau este foarte incarcat cu toxine si produse de descompunere a microbilor omorati de acei antibiotici..
acu trebuie sa continui cu regim strict alimentar
sa faci cure de dezintoxicare cu ceai de maces, matasa porumb, urzica..s.a
0
03-09-2011, ora 23:34
bochis marius
Nu este medic/terapeut
bochis marius
Va multumesc Frumos de raspuns ! Dar eu acuma abea sunt la prima injectie de moldamin oricum de o luna de cand a inceput sa cada toate astea pe mine ce vi-am spus mai sus sunt la regim alimentar nu mai mancat sarat piperat condimentat iute nu am mai baut un cola sau orice suc doar apa si ceaiuri, am baut ceai de am baut pufulitza cu flori mici timp de 2 saptamani si acuma beau ceai de Flori de Fan si o intrebarea am pot sa beau Flu Shild contine Echinocea si Extract de Golden Seal e ceva medicament natural pt imunitate si zice ca combate si stafilococul si streptococul ii izoleaza sau ceva de genu am citit ceva prospect mi-a recomandat de la Plafarm se poate lua daca i-au moldamin ? Multumesc inca odata am sa ma pun pe ceai de maces, urizca... Si inca ceva imi suna urechea zi de zi odata sau de 2 ori pe zi oare dc?
0
03-09-2011, ora 23:41
bochis marius
Nu este medic/terapeut
bochis marius
Am fumat 6 ani am fost si bautor de cafea una pe zi nici asta nu mai practic de o luna si 2 saptamani, am facut si reflexo terapie 10 sedinte inca o intrebarea E posibil ca stafilococul sa fi disparut de la atatea antibiotice si sa imi fi aparut streptococ in locul lui ca doctorul de la orl mi-a spus ca e cam demult streptococul asta care il am ?dar anu asta mi-am facut anu trecut mi-am facut snf in iarna si ave-am Stafilococ si anu asta odata in gat mi-a gasit si odata in nas...si acuma cel mai recent de 3 zile snf din gat a rezultat doar Streptococ beta hemolitic a.nu am stitu cum sa recionez cand am luat analiza in mana sa plang sa rad...Doamne ce sintome aiurea iti poate creea un streptococ :(( ma scuzati
0
04-09-2011, ora 09:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. poti face orice tratament naturost.. in timp ce faci moldamina
2. Ai face bine sa intelegi ca daca faci exudate faringiene in fiecre saptamana ai sansa ca de fiecare data sa apara
un alt microb...
fiindca in organismul uman si in aer exista mii de specii de microbi si virusi.. ei devin virulenti si patologeni.. pe o mucoasa iritati cu imunitate locala scazuta/
Asa ca mai bien acseazati tot efortul pe tratamentul local a faringelui.. cu inhalatii, gargara, alimentatie sanatoasa si somn suficient ca organismul sa ai ba fortele proprii de lupta cu acei microbi
0
04-09-2011, ora 10:13
bochis marius
Nu este medic/terapeut
bochis marius
Va multumesc frumos inca odata pt informati! Acum de 10 min am desfacut o conserva de peste in ceva sos de lamaie si ceapa si am gustat umpic (o linguritza mica) am strantutat de 2 ori ma manca in gat si mi-a aparut 2 bubite pe picior stang si ma mancau acuma a incetat...sa fie de la conserva?
0
04-09-2011, ora 11:20
bochis marius
Nu este medic/terapeut
bochis marius
Ma scuzati ca va intreb iar dar inhalatia cu ce sa o fac? gargara e buna cu bicarbonat..?
0
06-09-2011, ora 12:22
bochis marius
Nu este medic/terapeut
bochis marius
Buna tatal meu a luat Anapril pt tensiune si acuma i-a recomandat cineva Acecomb- Tabletten se poate lua in loc de enapril acest medicament si daca da de cate ori pe zi? Multumesc Mult
0
06-09-2011, ora 19:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da se poate lua in loc de enapril..
doza o stabileste medicul cardiolog sau in cel mai rau caz medicul de familie.. dupa ce ii monitorizeaza tensiunea cateva zile la rand...
0
07-09-2011, ora 00:51
bochis marius
Nu este medic/terapeut
bochis marius
Multumesc mult sa stiti ca ma simt mult mai bine inca de la prima injectie cu moldamin a trecut 4 zile si de 2 zile simt ca imi face bine fac si gargara de 2 ori pe zi cu apa calduta cu bicarbonat si i-au Flu Shild de care v-am spus Multa sanatate va doresc si va multumesc inca odata..si sa stiti ca ceaiul de urzica imi face bine ! O intrebare Moldaminul este bun si pt stafilococ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratament gastrită
  • DeviaÈ›ia de sept: IntervenÈ›ia chirurgicală este o abordare mai eficientă decât utilizarea spray-urilor nazale
  •