Deviatie de sept, rinita, gat uscat, probleme ureche-sarcina | Forumul Medical ROmedic

Deviatie de sept, rinita, gat uscat, probleme ureche-sarcina

27-01-2012
onaca
Nu este medic/terapeut
onaca
Buna ziua, domnule doctor.

Va rog sa ma ajutati.Nu mai stiu ce sa fac.Am fost pana acum la 7 medici orl si nu am niciun raspuns concret.

Sunt insarcinata in 4 luni.Problemele au inceput la 2, 5 luni de sarcina, cand am contractat o raceala.M-am tratat doar cu medicamente homeopate, ceai, etc. Dupa circa o saptamana parea ca imi trecuse. Fara sa imi dau seama am consumat niste alimente reci (mai precis o gulie cruda, care cred ca m-a zgariat putin pe gat).Din acea zi a inceput sa ma doara gatul foarte tare. Seara am mers la consult orl, mi s-a pus diagnosticul de rino-faringita dar mi s-au prescis niste medicamente total nerecomandate in sarcina. Ulterior am mai fost si la alti medici orl, de fiecare data diagnosticul a fost altul, rinita hipertrofica, faringita, rinita de sarcina, etc. Intr-adevar am o deviatie de sept pe partea stanga, care insa nu m-a deranjat niciodata pana acum.Insa de atunci, nara stanga e mereu infundata, respir doar cu dreapta si prin urmare am observat ca a inceput sa ma doara si urechea dreapta ( mi s-a spus ca ar fi otita catarala si nu necesita tratament), precum si gatul, ma doare mai acut in parteaa dreapta. De asemenea pe faringe am observat un mucus de culoare alba, iar gatul este mereu foarte uscat, la fel si nara dreapta. Am facut repetate exudate nazale si faringiene si toate au iesit negative.
Pana acum medicii orl mi-au prescris diverse tratamente-bioparox, brufen, erdomed, aerius, nasonex, sinupret, etc. dar fiind sarcina nu le-am putut lua, acestea nefiind permise.
Am incercat mereu sa desfund nara stanga cu apa de mare, am consumat multe lichide, am evitat consumul de citrice si alimente acide, am incercat sa ma feresc de frig, am montat un umidificator in dormitor, dar pur si simplu nu mai stiu ce sa fac.
Mentionez ca in urma cu o luna, in urma unei infectii urinare mi-a fost recomandat augmentin 5 zile.Am urmat tratamentul, acest antibiotic fiind recomandat si de unul dintre medicii orl, cu toate ca exudatele au fost negative. In urma tratamentuli m-am simtit mult mai bine. Nara stanga a ramas infundata, dar au disparut durerile de gat si senzatia de gat uscat. In urma cu o saptamana am fost insa plecata si am stat la un hotel unde a fost cam frig iar incalzirea fiind pe baza de aeroterme centralizata.Am simtit ca ma irita aerul respectiv.A doua zi eram din nou racita, mi-a curs putin nasul, tuse seaca si din nou durerea de gat. Acum am scapat, dar persista partea stanga infundata, durerea de gat, senzatia de gat uscat, durere la inghitire si secretiile albe pe faringe. Am fost din nou la orl unde mi s-a prescris calciu si bioparox sau augmentin(din nou!!!), medicul zicand ca sigur e vorba de o rinita de sarcina corelata cu deviatia de sept, corelata cu o infectie virala.Mentionez ca atunci cand respir doar cu partea dreapta simt ca o raceala pe toata partea, inclusiv ureche.

Va rog mult sa-mi dati un sfat, ce as putea lua tinand cont ca sunt in luna 4 de sarcina.Nu mai suport aceste simptome.Interfereaza cu calitatea vietii zilnice, nu dorm bine, nu prea pot manca. Mi s-a mai spus ca totul se va regla dupa nastere, dar cum pot sa o mai duc 5 luni tot asa? Chiar nu mai stiu ce sa fac. Am incercat toti doctorii orl din oras.

Va multumesc din suflet.
3 comentarii
0
27-01-2012, ora 22:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru nas..
1 fiola de adrenalina + 1 fiola de vit C.. se trag in seringa de 10 ml restul pana la 10 ml..se adauga ceai cald de musetel... se pun cate 2- 3pic in nas.. la nevoie.. se sufla bine nasul si dupa acesta se pune in nas un suc proaspat scurs ( prin compresie intre 2 linguri ) din o bucatica de frunza de floare ALOE.

pentru Gat.. Gargara cu ceai de musetel 200 ml+ 5 pic de alcool iodat
sau cu apa de gura ( incalzita )

REgim aliemnatr strict.. fara nimic acru, fructe citrice si bauturi acidulate.. care iruita mucoasa faringelui !
0
28-01-2012, ora 11:12
onaca
Nu este medic/terapeut
onaca
Multumesc mult pentru raspuns.

Totusi, sucul de aloe nu ar putea fi inlocuit cu altceva, pentru ca nu cred ca am de unde sa imi procur frunza de aloe vera?

Mai doresc sa va intreb daca totusi credeti ca este posibil ca la baza afectiunii sa fie doar o cauza functionala (rinita de sarcina si deviatia de sept). Va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns.

Ce analize credeti ca ar trebui sa mai fac?

Mentionez ca in toata aceasta perioada nu am avut temperatura, decat la debutul initial, maxim 37, 5.

Va multumesc din suflet.
0
28-01-2012, ora 12:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu e cazul de analize acum.
este doar acutizarea problemelor cronice provocate de stresul hormonal a sarcinii.
inainte de sarcina trebuie facute investigatiile.
la tara, orice gospodina are in casa o floare de aloe, sau la gradina botanica
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • DeviaÈ›ia de sept: IntervenÈ›ia chirurgicală este o abordare mai eficientă decât utilizarea spray-urilor nazale
  •