Deviatia de sept | Forumul Medical ROmedic

Deviatia de sept

10-09-2015
toro21
Nu este medic/terapeut
toro21
Buna ziua,

Am mers la medic ORL pt. un consult datorita unor scurgeri permanente de secretii urate in rinofaringe. Ma trezesc dimineata cu gatul plin de secretii galben -verzui care se scurg pe gat. In 2 minute prin inghitire gatul se curata prin inghitire. Mi s-a dat tratamentul urmator Ciprinol 500mg 1 la 12 ore, aerius seara si picaturi Betabioptal. Dupa 10 zile de tratament si alte 3 zile aceleasi secretii au reaparut iar dimineata.Usuca gatul si dau o senzatie de intepaturi. Trimis de medicul ORL-ist la Coltea m-a consultat alt medic care mi-a pus diagnosticul de Deviatie de sept. Mi-a spus ca aceasta operatie trebuie facuta in timp util, deoarece mai tarziu s-ar putea sa nu mai fie eficienta, sa ajung sa nu pot respira.

CT cranian - rezultat bun, nu exista sinuzita.
Nu am dificultati in respiratie. Nu ma doare nimic. Iarna trecuta am avut frisoane si pt. prima oara mi s-a intamplat iar acum o saptamana.
Analizele de sange recoltate in aug 2015 sunt leucocite 3860, neutrofile 39, 5%, limfocite 45, 4%, monocite 10, 7%, neutrofile 1520

Operatia mi se pare ingrozitoare. Perioada postoperator este traumatizanta.
As vrea sa nu fac aceasta operatie. Cum ma pot vindeca?


Multumesc
4 comentarii
0
10-09-2015, ora 19:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 consult la stomatolog si radiografii la radacina dintilor de sus de sub sinus
2 daca la CT nu este sinuzita..reese ca secretiile se formeaza pe mucoase
asta se intampla numia la perosnele cu probleme gastro-intestinale..cu intoleranta la lactate sau fainase
3 citeste pe google despre produse alimentare producatoare de MUCUS si le excluzi
4 pe forum gasesti metode naturiste de tratament local cu inhalatii, aerosoli, salinoterapie
dar regimul corect alimentar este esential pentru a scapa de acele secretii
5 despre sept.. nu pot sa ma pronunt pana nu vad nasul
0
11-09-2015, ora 10:32
toro21
Nu este medic/terapeut
toro21
Va multumesc pentru raspuns si cred ca aveti mare dreptate.

Se pare ca am ceva probleme gastro intestinale, aparute in urma cu 2 ani, tot de atunci caut sa scap de secretii si nu reusesc. Azi noapte gatul meu era plin.Am gaze si ma balonez foarte rau dupa ce mananc.

Am mers la gastroenterolog si mi-a dat tratament cu debridat 200mg / 3 ori pe zi. Am facut endoscopie a carui rezultat este: stomac in cascada. Helicobacter pylori prelevat a iesit negativ.
Urmeaza sa fac examenul de tranzit baritat, din cate am inteles de la medicul orl-ist pt. depistarea BRGE. Intreb la endoscopie gastro intestinala nu se vede asa ceva?

Acum merg si la stomatolog si infectii nu am deoarece am facut radiografie panoramica. Au fost ceva probleme anul trecut dar m-am operat si am scos pana la urma maseaua de sus care avea puroi.

In anul 2012, din cauza unor ameteli si dureri de cap, aparute oricum mult inainte si nerezolvate dupa ce am mers la orl, infectioase, si nu mai stiu pe unde, dar( rezolvate in 2013, de vina fiind urechea interna care functioneaza 80%, depistate de Dr. Voda. Am aflat de dumneaei de la Dvs, pt. care inca o data va multumesc) am facut mai multe investigatii la Sanador si anume:

- anticorpi anti-gliadin IgG - reaultat pozitiv 37, 37 U/ML
anticorpi antigliadin IgA negativ.
Am repetat la un alt laborator si a iesit negativ. Am mers la Sanador sa discut cu ei dar pur si simplu nu m-au bagat in seama. Am mers la laboratorul unde rezultatul a iesit negativ, intamplator aflu de la medicul care a efecutat analiza ca lucreaza si la Sanador si ca incearca sa ma ajute sa imi faca inca o data analiza. Va pot spune ca in final am aflat ca rezultatul este negativ, dar nu stiu daca au mai repetat analiza. Si acum ma intreb care a fost rezultatul?
Am sa tin regim alimentar si am sa caut pe forum tratamentul cu inhalatii.

Multumesc
0
13-09-2015, ora 14:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu ced ca e cazul de analize
cred ca e cazul sa te documentezi mai binedespre alimentatia coecta si sa excluzi multe alimente care nu iti fac bine
0
14-09-2015, ora 11:45
toro21
Nu este medic/terapeut
toro21
Multumesc,

Toate cele bune!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: