Detoxifierea si importanta ei pentru organismul uman

03-01-2011
enemgabriel
Nu este medic/terapeut
enemgabriel
Odată cu apropierea iernii începem să planificăm şi curăţenia generală de dinaintea sărbătorilor. Nicio gospodină desăvârşită nu concepe să o prindă prima zăpadă cu casa neprimenită. Dar, anul
acesta, înainte să începi, întreabă-te "Când am făcut ultima dată curăţenie în corpul meu?". Ce este această curăţenie, când este cel mai bine să o facem şi care sunt modalităţile indicate de a ne detoxifia aflăm din interviul de mai jos, cu domnul Prof. Univ. Dr. Gheorghe Mencinicopschi, Directorul Institutului de Cercetări Alimentare.
Domnule Profesor, vă mulţumim pentru timpul pe care ni-l acordaţi şi, vă rugăm, spuneţi-ne: este detoxifierea o necesitate pentru organismul uman?
Incontestabil, detoxifierea este o necesitate, cu atât mai mult cu cât trăim într-o eră în care industria agro-alimentară a devenit superintensivă, agricultura şi industria alimentară utilizează organisme
modificate genetic, se folosesc cantităţi din ce în ce mai mari de îngrăşăminte chimice, pesticide, hormoni şi antibiotice de sinteză - culmea! - pentru obţinerea de alimente pentru om! Alimentul este transportorul cel mai semnificativ de substanţe xenobiotice, adică substanţe străine corpului omenesc, din ele făcând parte toţi aceşti poluanţi menţionaţi. Toate aceste substanţe toxice provenite din mediul înconjurător contaminează alimentele.
Ar trebui să conştientizăm că, prin alimente, toate aceste noxe ne ajung invariabil în farfurie şi apoi în corp.
Sunt studii care arată foarte sugestiv că, prin intermediul alimentelor, pătrund în corpul nostru cam un milion de molecule carcinogene. Circa o mie de astfel de molecule toxice ajung în organism prin inhalare, iar transcutanat (prin cosmetice şi detergenţi), aproximativ o sută. Acum sute de ani, mediul natural nu era poluat, omul nu era asaltat de o multitudine de substanţe periculoase pentru sănătate, organismul nu avea nevoie să fie detoxifiat pe baza unui program, pentru că deţinea în mod natural mecanisme foarte eficiente de detoxifiere. Astăzi, din contră, omul modern are mare nevoie de stimularea mecanismelor naturale de detoxifiere, pentru că numai astfel mai poate să-şi cureţe corpul de toxinele care-l îmbolnăvesc, pe termen mediu şi lung ele fiind cauzele principale ale apariţiei bolilor.
Ne-aţi convins, domnule profesor.
Probabil că mulţi dintre cititorii noştri îşi vor propune să înceapă un program de detoxifiere cât mai curând. Care este, totuşi, cea mai bună perioadă pentru detoxifiere?
Perioadele propice pentru detoxifiere sunt primăvara şi toamna, pentru că sunt sezoane de tranziţie, când bioritmul corpului nostru se schimbă.
Însă ar trebui să fim atenţi la acest aspect chiar şi în cursul vieţii cotidiene. Detoxifierea se poate face în fiecare zi, adoptând nişte metode simple: să nu sărim peste miculdejun, să nu consumăm alcool înexces, să nu fumăm, să consumăm fructe şi legume, să ne suplimentăm dieta cu nutrienţi de calitate.
Se poate vorbi despre riscuri în cadrul unei cure de detoxifiere?
Există riscuri doar dacă, de exemplu, alegi să mănânci în fiecare zi, timp de o lună, numai ciorbă de varză sau
apelezi la diete hazardate. Dacă recurgi la suplimente alimentare şi la schimbarea stilului de viaţă, nu te expui niciunui pericol în ceea ce priveşte sănătatea, ba chiar din contră. Îi oferi organismului suportul de care are nevoie pentru a elimina în mod eficace toxinele, fără a-l priva de substanţele nutritive esenţiale bunei sale funcţionări şi unei stări corespunzătoare de sănătate.
Am putea, deci, înţelege că există ceva de genul detoxifiere exagerată?
În niciun caz. Dacă este făcută corect detoxifierea zilnică, săptămânală, lunară nu putem vorbi de detoxifiere exagerată, mai ales în condiţiile actuale. Oricât am încerca, astăzi nu mai putem ajunge la detoxifierea pe care o făcea în mod natural organismul cu ani în urmă, când nu eram asaltaţi de poluare, stres şi câmpuri electromagnetice. Problema este, de fapt, să faci demersurile unei detoxifieri corecte, să nu cazi în capcana unei pseudodetoxifieri.
Detoxifierea o face organismul, ajutat de suplimente şi de stilul nostru de viaţă, prin mecanismele sale naturale.
Există diferenţe între felul în care decurge detoxifierea pentru o femeie şi pentru un bărbat?
Sigur că da, pentru că şi metabolismul diferă de la femeie la bărbat. Femeia are mai puţină masă musculară şi
arde mai greu caloriile, de aceea se şi îngraşă mai repede.
Detoxifierea decurge diferit pentru fiecare dintre noi, pentru că suntem fiecare codificaţi genetic diferit. Înainte
de procreare, ambii parteneri trebuie să aibă grijă să fie sănătoşi. Iar femeia însărcinată trebuie să aibă cu atât mai multă grijă, pentru că altfelriscă să intoxice fătul încă din viaţa intrauterină. Dintre produsele Forever Living Products care ar fi cele mai indicate pentru o cură de detoxifiere şi cum ar decurge aceasta?
În primul rând gelul de Aloe vera, sub fiecare dintre formele sale, pentru că sunt naturale, nu conţin substanţe interzise, care au efecte negative asupra organismului. Gelul de Aloe vera acţionează în cel mai natural mod cu putinţă, stimulând procesele naturale de detoxifiere ale organismului. Gelul readuce celulele la starea normală de sănătate, iar procesele naturale de detoxifiere sunt repuse în funcţiune. Reglează tranzitul intestinal, acţionând într-unmod prietenos şi personalizat asupra fiecăruia dintre noi. De aceea trebuie să fim atenţi la semnalele pe care ni le dă corpul şi să vedem care simptome ale intoxicării se ameliorează.
Aceasta este calea cea mai bună, pentru că aduce procesul de detoxifiere la parametri fiziologici. Organismul
ştie cum să facă detoxifierea, dacă îl sprijinim.
Detoxifierea nu acţionează ca o mătură care curăţă totul în cale. Dacăîi oferi organismului substanţe nutritive de calitate, el începe singur să se reconstruiască. Şi te vei bucura de sănătate la nivel celular, la nivelul organelor şi al întregului corp, dar şi de longevitate. În plus, gelul de Aloe vera conţine compuşi prebiotici, care stimulează dezvoltarea, colonizarea şi supravieţuirea probioticelor din Forever Active Probiotic, care alături de Aloe Vera Gel definitivează procesul de detoxifiere.
2 comentarii
0
04-01-2011, ora 12:52
enemgabriel
Nu este medic/terapeut
enemgabriel
Dupa aceste sarbatori pline de toxine este momentul pentru o detoxifiere.
0
13-03-2014, ora 11:23
catalynaada
Nu este medic/terapeut
catalynaada
Detoxifierea organismului este extrem de importanta, deoarece un organism curat este automat un organism sanatos. Noi trebuie sa facem tot ce ne sta in putinta pentru a ne mentine sanatatea corpului. Eu folosesc pentru a-mi detoxifia organismul un supliment naturist ce se numeste Untoxin. Produsul asta are in componenta doar ingredienti naturali si isi face efectul destul de repede. Primele rezultate le-am observat la nici 5 zile de la utilizarea suplimentului iar acest lucru a fost superb! Mi-a dat incredere ca voi reusi sa scap de toxine, iar acest lucru m-a facut sa-mi intensific si exercitiile fizice si sa-mi schimb dieta!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Produse naturale pentru curățarea colonului (detoxifiere naturală)
  • Cum elimină corpul substanțele toxice?
  • Detoxifierea ficatului - o abordare științifică
  • Noi descoperiri legate de detoxifiere și prelungirea vieții
  • Detoxifierea corpului - metode, sfaturi și recomandări
  • Detoxifierea organismului - ce trebuie să știi
  •