Detalii despre menstruatie. Va rog cititi pana la capat!

04-02-2013
Antonia.Cristea
Nu este medic/terapeut
Antonia.Cristea
Mi-am inceput viata sexuala acum trei luni. In prima luna nu am fost absolut deloc stresata, referitor la calitatea prezervativelor, daca s-a intamplat ceva cu ele, daca ne-am atins etc si menstruatia mi-a venit pe 17 noiembrie, tinandu-ma pana pe 22 noiembrie. Urmatoarea luna am intretinut relatii sexuale protejat, utilizand prezervative Durex, pentru ca sunt cele mai bune. Nu s-a rupt niciodata prezervativul si chiar daca ar fi asa, ejacularea are loc in prezervativ, dar in afara vaginului. Mi-a venit menstruatia pe 20 decembrie si m-a tinut pana pe 24 decembrie. Ea a fost destul de multa, densa, adica nu doar cateva pete si gata, numai ca noaptea nu prea am sangerat, in schimb, in momentul in care mergeam la toaleta, sangele menstrual acumulat la intrarea in vagin era foarte mult si curgea din mine, uneori formandu-se si cheaguri neglijabile ca dimensiuni. Am intretinut in continuare relatii sexuale, de asemenea protejate, folosind Durex Extrasafe, ca sa fiu 100% sigura ca nu se intampla nimic. Luna aceasta, cand mi-a venit menstruatia pe 16 ianuarie si m-a tinut pana pe 20 ianuarie, s-a intamplat la fel ca luna trecuta. Este posibil ca acest lucru sa fie din cauza ca himenul meu s-a rupt si face cumva loc acumularii de sange la intrarea in vagin, permitand scurgerea unei cantitati mult mai mici de sange in absorbant? Mentionez ca ma simt bine, nu am niciun simptom de sarcina, iar sambata, pe 26 decembrie am facut un test de sarcina de la Sensiblu (l-am facut dup-amiaza, deoarece se mentiona ca poate fi facut la orice ora din zi sau din noapte), care a iesit negativ. De asemenea, inainte de menstruatie m-au durut ovarele ca de obicei si mi s-au umflat sanii, devenind durerosi. Sanii au revenit apoi la normal. In schimb, ma mai ingrijoreaza ceva: am spasme musculare involuntare, atat la muschii abdominali, cat si la nivelul coapselor, gambelor si bratelor. Nu este vorba de miscari fetale, nu?
1 comentarii
0
04-02-2013, ora 23:53
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Antonia draga, miscarile fetale nu se percep la 3 luni, dar pentru linistea ta mergi la ginecolog.
Cu siguranta nu esti insarcinata.
Multa bafta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amenoreea - lipsa menstruației
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Menopauza
  • Menarha - prima menstruatie
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  •