Despre viitor bebelus si radiografie dentara

18-07-2013
mirelaaprilie
Nu este medic/terapeut
mirelaaprilie
Buna ziua am o intrebare. Am avut niste neplaceri mai mari cu dintii (infectie urata), cu toate ca am mers periodic.. in fine. A trebuit sa fac o radiografie panoramica si nu numai (si ceva detalii pe un anume dinte). Intrebarea mea este, daca in luna viitoare se poate intampla sa raman insarcinata (pentru ca restul analizelor sunt in regula), este vreo problema? nu zic acum ca se poate sa imi iasa din prima sarcina, pentru ca stiu ca uneori poate dura ceva timp (am 29 de ani), dar as vrea sa stiu daca este problema de vreun fel.
stiu, o sa imi spuneti ca trebuie planificat foarte bine un copil, si credeti ma am planificat foarte mult, dar in urma cu ceva timp m-am imbolnavit amigdalita purulenta - tratament, amanare sarcina. pneumonie- tratament. si tot asa. cred ca tot restul vietii pot aparea motive de amanare si nici asa planificat poate sa nu iasa perfect...
3 comentarii
0
18-07-2013, ora 19:13
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Nu este nici o problema.
Succes si sanatate!
0
19-07-2013, ora 15:38
mirelaaprilie
Nu este medic/terapeut
mirelaaprilie
Multumesc frumos, nu am gasit pe internet informatii legate de cantitatea de radiatii din astfel de radigrafii, dar am gasit un articol care zicea ca mai multe radiatii ia lumea pe an din pachetele de tigari fumate (si aici nu este cazul deloc deloc nici pasiv, evit cat de mult)
0
19-07-2013, ora 19:42
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Daca o sa stai sa iti gasesti motive de anxietate si ingrijorare, nu o sa ai o sarcina linistita. Si ar trebui sa fie o perioada infloritoare in viata oricarei femei. Nu zic sa nu fie informata, constienta, educata, dar sa nu cazi in extrema. Stresul insusi intarzie de multe ori instalarea unei sarcini.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.