Despre grupa sanguina

08-04-2010
ciucy
Nu este medic/terapeut
ciucy
Buna tuturor!Am si eu o intrebare care ma macina de multa vreme.Sunt insarcinata in 20 de saptamani, am grupa sanguina 01, rh pozitiv, sotul meu are A2 si rh pozitiv.Intrebarea mea este daca am nevoie de tratament cu anticorpi?
3 comentarii
0
08-04-2010, ora 23:24
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
dacă sunteţi amândoi rh pozitiv atunci nu e nevoie de niicun tratament
0
19-04-2010, ora 17:49
victoria17
Nu este medic/terapeut
victoria17
am si eu o intrebare...eu am grupa sanguina 3, rh negativ, iar sotul rh pozitiv. Ne dorim copii dar mi-e teama ca din cauza diferentei de rh ar putea fi periculos. Spuneti-mi ce sa fac???Trebuie vre-un tratament???
0
26-10-2010, ora 19:52
relivlad
Nu este medic/terapeut
relivlad
buna, victoria17
si eu sunt in aceeasi situatie ca si tine - si anume eu rh negativ iar sotul pozitiv - eu sunt acum insarcinata in 34 sapt. si nu am facut nici un tratament nici inainte de sarcina nici in timpul ei pt treaba asta, vei face pe parcursul sarcinii 2 - 3 analiza de sange pt anticorpii rh - care la mine au iesit mereu negativ - ceea ce este bine
doar in cazul in care ai mai avut sarcini sau intreruperi trebuie neaparat specificat la medic , dar stiu ca la nastere in maxim 72 de ore dupa ce nasti vei face un vaccin pt rh fata de celelalte mamici
sanatate - toate bune
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Grupa sanguină, un potențial biomarker al riscului de AVC apărut precoce
  •