Despre debutul schizofreniei

19-08-2011
dobrogeanu
Nu este medic/terapeut
dobrogeanu
Am o intrebare daca sunteti amabili.Prima mea consultatie la un psihiatru a fost in facultate la 23 de ani fiindu-mi pus diagnosticul de tulburare de personalitate de tip senzitiv cu idei de referinta etc, ulterior la 25 de ani, dupa ce am terminat facultatea m-i sa pus diagnosticul de sindrom discordant.Pt a-mi face pensie de urmas trebuie ca sa ma fi imbolnavit in timpul studiilor.Nu mi se poate considera pt pensia de urmas consultatia din facultate ca debut al bolii in timpul studiilor pana in 26 de ani ca sa pot lua pensie de urmas, pt ca altfel cu 234 lei pe luna sunt muritor de foame?am citit ca debutul schizofreniei poate fi necaracteristic, insiduos, pseudopshihopatic.este asa?
4 comentarii
1
19-08-2011, ora 15:07
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Poate ar fi mai avantajos sa nu ai pensia aia imbecila. Odata ce scrie in actele tale ca ai avut pensie pe caz de boala psihica, PA, nu mai gasesti asa usor servici.
0
19-08-2011, ora 15:08
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Aaa, acu vad ca tu zici de pensie de urmas, adica esti orfan ? E o situatie mai complicata atunci.

Ti-am dat un mesaj privat.
1
19-08-2011, ora 15:12
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Eu cred ca vi se poate lua in calcul diagnosticul pus in timpul facultatii, ideile de referinta au legatura cu debutul schizofreniei.
0
22-01-2018, ora 17:57
AdrianKM
Nu este medic/terapeut
AdrianKM
Problema pensiei de urmas s-a reglementat printr-o lege intrata in vigoare la 1 ianuarie 2018. Copii urmasi cu pensie proprie ( de invaliditate)au drept de optiune intre pensia de invaliditate si cea de urmas.Cei cu problema asta ma puteti contacta si va lamuresc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Exercițiile de aerobic ar putea ajuta persoanele cu schizofrenie
  • Frații persoanelor cu schizofrenie au un risc mai mare pentru același diagnostic
  • Schizofrenia
  • Mutațiile genetice care cresc riscul de schizofrenie
  • Tehnica neurologică ce îmbunătățește performanțele cognitive
  • Vitaminele din complexul B luate împreună cu tratamentul reduc simptomele schizofreniei
  • Primul test fiziologic pentru depresie și schizofrenie
  •