Desfiintare ileostoma

03-03-2015
jhagiu_2005
Nu este medic/terapeut
jhagiu_2005
Buna ziua

In decembrie 2013 am fost diagnosticat cu neoplasm rectal superior adenocarcinom.Am facut 28 sedinte de radioterapie apoi in data de 28 aprilie 2014 am fost operat si au urmat 6 sedinte de chimioterapie ( avand o ileostomie de protectie ),
In data de 17.02.2015 a avut loc desfiintarea ileostomei pentru redarea tractului normal, numai ca nu reusesc sa controlez scaunul ( este moale )
Mentionez ca momentan am incercat cu ceai de menta, mancare de orez si cu o pastila sau chiar doua pe zi de Loperamid dar nu au inca efect.
Va rog a ma ajuta in acest sens.
3 comentarii
0
03-03-2015, ora 17:20
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
HAGIU eu inca fac chimioterapie si eu cand am scaunul moale mananc fructe si sa iti explic de ce: flora intestinala se reface in totalitate la fiecare 3 zile (diareea inseamna ca flora are probleme) aceasta flora care este formata din colonii de bacterii se hraneste cu fructe si legume ( stomacul nu poate digera decat 30% din alimentatie, iar din restul se digera de catre aceasta flora si ce nu se digera iese formand fecalele, si eu dupa 2 zile de diaree in a treia zi cu fructe reusesc sa scap de ea si inclusiv de durerea de intestine la care nici medicamentele nu mai fac fata.
0
02-05-2015, ora 13:24
jhagiu_2005
Nu este medic/terapeut
jhagiu_2005
Buna ziua


Am incercat cu fructe dar nu a dat niciun rezultat, chiar se accelereaza tranzitul ( sunt in jur de 16, 17 scaune )
0
02-05-2015, ora 16:59
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Inte timp am mai discutat si cu alt pacient care are cam acelkeasi probleme ca ale tale si inca nu a gasit o solutie, a intrebat si medicul care il trateaza si tot nu a gasit o solutie definitiva.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul