Desenul pbp moderat accentuat

29-10-2011
eno
Nu este medic/terapeut
eno
Buna ziua,
As vrea sa stiu daca boala pe care o am mai este vindecabila sau va trebui sa traiesc cu ea pt. totdeauna si doar se poate ameliora.In urma cu 2 ani, intr-o zi am consumat lichide f. reci in timp ce lucram intens, eram epuizat de efort si de canicula de afara.Noaptea am facut febra si am avut toate celelalte simptome specifice unei pneumopatii interstitiale cu care am fost diagnosticat dupa examenul radiologic.Acum cateva zile am repetat razele si rezultatul este: desen peribronhopulmonar moderat accentuat perihilar si infrahilar bilateral.Fara leziuni active.Comparativ cu examenul precedent, aspect stationar.("examenul precedent" este cel de acum 6 luni ). Ma doare spatele dar mai ales, sigur, daca ma expun la frig, efort si simt ca o iritatie dureroasa daca inhalez praf sau funingine.E vindecabila aceasata boala tinand cont ca au trecut 2 ani?Sau m-am " vindecat" cu sechele si raman asa pe viata.Multumesc
1 comentarii
0
31-08-2019, ora 21:02
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună seara! Nu aveți o boală propriu-zis, ci niște sechele la nivel pulmonar. Faceți o spirometrie pentru a evalua funcția pulmonară, dacă iese normală atunci acele sechele nu vă afectează cu nimic calitatea vieții. O seară liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.