Dermografism

27-01-2015
hasmic
Nu este medic/terapeut
hasmic
Dupa o alergodermie tratata cu dexametazona, antihistaminice, clorocalcin, vitamina C si regim alimentar timp de 20 de zile, am ramas cu dermografism.
Am mai avut ceva asemanator acum 15 ani si tin minte ca am luat Claritine vreo 3 sau 4 luni, pana m-am plictisit si nu am mai continuat si dermografismul a disparut incetul cu incetul.
Intrebarea mea este, daca stie cineva- trebuie sa continui cu regimul alimentar si cu antihistaminice sau pot urma un regim de viata normal ?
In astfel de cazuri antihistaminicele sunt eficiente sau nu?
2 comentarii
0
13-08-2015, ora 22:51
roxywona87
Nu este medic/terapeut
roxywona87
In ce a constat regimul alimentar?
0
14-08-2015, ora 09:20
hasmic
Nu este medic/terapeut
hasmic
Regimul a constat in morcov fiert, iaurt, branza de vaci, telina fiarta, paine alba fara sare, compot de mere, pere.
Intre timp, am mai fost la dermatolog si alergolog, am facut teste pt helicobacter pilori, glanda tiroida, examene coproparazitologice, care sunt toate normale.
Am IgE crescut, ceea ce arata tendinte alergice crescute.
La indicatia alergologului, am luat timp de o luna xyzal si alerid, cate o pastila din fiecare/zi, fara regim alimentar.
A trecut luna respectiva, dar starea mea e neschimbata...Acum, pt calmarea pruritului, iau o pastila de xyzal din doua in doua zile.
Alergologul a presupus ca e o uricarie recurenta cu componenta autoimuna, deci nu are rost sa tin regim.Oricum, am constatat ca nu e nici o diferenta intre perioadele cu/fara regim.
Au trecut deja 8 luni de cand ma confrunt cu problema asta, fara rezultat...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: