Dermografism???

05-06-2008
Marius_89
Nu este medic/terapeut
Marius_89
Buna ziua. Am fost diagnosticat de dermatolog, ca am dermografism. Am tinut tratament cu aerius pastile 1 luna jumatate si nici o modificare iar cu xyzal 20 de zile, tot fara nici o modificare. Va rog sa mi recomandati ceva util. Multumesc.
17 comentarii
0
15-06-2008, ora 00:00
andreea_91
Nu este medic/terapeut
andreea_91
Buna. Se pare ca suntem in aceeasi situatie...si eu am luat aerius timp de o luna si apoi xyzal tot o luna si degeaba.Pe langa astea..am tinut si regim mai exact fara mancaruri de la fast-food.In caz ca gasesti un tratament mai bun te rog sa-mi spui si mie.Eu voi face acelasi lucru.Multumesc!
0
16-06-2008, ora 00:00
Marius_89
Nu este medic/terapeut
Marius_89
lasa mi un id de mess te rog sa pot lua legatura mai repede.
0
02-08-2009, ora 09:42
marga cazacu
Nu este medic/terapeut
marga cazacu
din pacate sunt in aceeasi situatie ca si voi, am urmat tratament cu aerius si xyzal dar degeaba.am o stare de disconfort , mancarimea nu este foarte frecventa, insa umflaturile care apar dupa scarpinat sunt destul de urate.daca aflati ceva noutati in legatura cu tratamentul astept vesti de la voi !multumesc
0
06-09-2009, ora 00:38
appleoff
Nu este medic/terapeut
appleoff
Ieri m-am dus la medic si mi-a zis k am boala asta pe care nu stiu de unde am luat-o dar nu conteaza... Mi-a dat tratament Aerius plus 4 injetzii injectabile in vena: Calciu, Vitamina C si hidrocortizon hemisuccinat (2 injetzii)... si le primesc pe toate odata intro injetzie de 20:|.. + un regim draconic... fara : sare, oua, peste, roshii, cacao, euri prajeli etc... toate fierte sau gratr fara pielitza doar de pui si multe lactate azi nu ma mai mankt aproape deloc...
0
12-09-2009, ora 23:35
Ruxandra95
Nu este medic/terapeut
Ruxandra95
Eu am urmatoarele simptome: cand ma zgarii sau atunci cand ma tai/lovesc dupa aproximativ 5 minute zona exacta de contact se inroseste si se umfla. La inceput am crezut ca este doar o reactie a corpului, insa nu a fost asa.De vreo 2 ani imi apar deseori pete rosii pe piele si bubite mici. Uneori imi apar pur si simplu, alteori imi apare cand ma scarpin pe piele. Umflaturile de pe piele dispar de obicei dupa o jumatate de ora, insa atunci cand zgarietura este mai serioasa umflatura dispare chiar si dupa o ora. Cand ma refer la zgarietura nu ma refer la zgarietura severa in care curge si sange.Credeti ca in cazul meu ar putea fi vorba de dermografism? Multumesc.
0
12-09-2009, ora 23:41
andreea_91
Nu este medic/terapeut
andreea_91
da...tot despre dermatografism este vorba..e am aceleasi probleme ca si tine si medicii acest diagnostic mi-au pus...mai rau cu tratamentul ca nu merge absolut nimic la mine se pare ca e de la stres dar nu stiu nici ei sigur...la medicii din romania se intelege da in fine.multa bafta
0
22-09-2009, ora 18:59
Ruxandra95
Nu este medic/terapeut
Ruxandra95
andreea_91 mersi pentru raspuns.Intr-adevar multi au spus ca tratamentul nu merge prea bine si eu cred la fel, probabil ca in unele cazuri este de la stres. Multa sanatate!
0
28-07-2012, ora 11:35
elenita28
Nu este medic/terapeut
elenita28
Dragii mei, cei cu dermografism!
Sunt norocoasa ca m-am vindecat de aceasta afectiune si m-am gandit sa va impartasesc si voua prin ce am trecut. Am inceput optimist pt a va face sa cititi acest mesaj si pt a va ajuta sa intelegeti ca puteti scapa de acest dermografism. A fost un chin pentru bine, totul s-a declansat la inceputul anului cand am inceput sa am mancarimi foarte puternice. Initial am crezut ca este din cauza frigului (stim cu totii ca am avut o iarna grea). am mers pentru prima data la dermatolog. A fost pentru bine o alegere gresita pt ca mi-a dat un set de analize foarte sumare si multe creme si produse de baie din comert (singurul de care am fost multumita a fost uleiul de baie). Bineinteles ca diagnosticul a fost urticarie dermografica, dar nu stiam cauza. In urma rezultatelor din analize nu am reusit sa depistez cauza. M-am hotarat sa merg la alergolog, unde am facut iarasi o serie de analize (sange, urina si...analize din fecale!!!). In tot acest timp am tinut mancarimea sub control cu Ketotifen, Aerius si Xyzal. Au venit rezultatele si...surpriza a fost ca, din toate analizele, mi-a iesit pozitiv... GIARDIA!!! In sfarsit aveam o presupusa cauza a afectiunii de care sufeream deja de vreo 4 luni...Va precizez faptul ca am incercat inclusiv produsele naturiste, ceaiuri si multe alte remedii...dar nu are rost sa va mai spun pentru ca nu m-au ajutat cu nimic. Am inceput sa tratez aceasta GIARDIA cu ceva naturist...dar nu a mers. Am consultat un medic parazitolog (Dr Carmen Cretu) care m-a ajutat cu tratamentul impotriva acestui parazit. Bineinteles ca nu a mers din prima cu Duador, ci cu antibiotic (Metronidazol). Am scapat, in sfarsit, dupa vreo 6 luni de chin, cautari si asteptari ale rezultarelor din analize, de GIARDIA si implicit de DERMOGRAFISM. Concluzia este ca, trebuie sa consultati un medic care sa va trimita sa faceti analize complete si obligatoriu cele pt paraziti si bacterii (Giardia, Helicobacter, etc). Mult succes! Sper ca am fost de folos.
0
22-10-2012, ora 19:42
vlad07
Nu este medic/terapeut
vlad07
a incercat cineva Derma Spray?
0
22-04-2014, ora 20:45
Antonia02
Nu este medic/terapeut
Antonia02
Buna! Am o mare problema... Timp de 1 an de zile sufar de urticarie cronica si nu mai reusesc sa scap.Am facut f multe analize si toate au iesit bine.Ca sa nu ma manace pielea trebuie sa tin mancarimile sub control cu o pastila Claritine pe zi.Problema mea cea mai mare este ca imi doresc un copil si vad ca nu mai reusesc sa scap de aceasta urticarie. Oare imi va afecta sarcina boala asta? Am fost la diferiti doctori, unii au zis ca nu, altii ca da, ca nu e bine sa iau pastile pe perioada sacinii.A mai trecut cineva prin asa ceva?
0
22-04-2014, ora 20:46
Antonia02
Nu este medic/terapeut
Antonia02
Urticaria mea tot dermatografism este.
0
27-04-2014, ora 18:32
Antonia02
Nu este medic/terapeut
Antonia02
A scapat cineva de aceasta urticarie? Ca eu nu-i gasesc leacul.
0
15-09-2014, ora 19:14
vlad.catalin
Nu este medic/terapeut
vlad.catalin
buna ziua!
ma numar si eu printre "suferinzii" cu aceasta boala, dermografism...
mi'a aparut prima data pe la varsta de 15 ani, am facut nenumarate analize, tratamente...etc si in cele din urma am ajuns la un medic din Tg. Mures, Dr. Dumitru Moldovan, care ma consultat, mi'a facut o serie de analize si mi'a recomandat tratament cu Symphoral... am tinut acest tratament aporx. un an... timp in care, au inceput sa se amelioreze mancarimile, iar pielea nu se mai unfla la fel de tare, pana cand am scapat de tot de aceasta problema:) pentru 8 ani, pana in vara asta, cand mi'a reaparut...
din cate stiu eu, este o boala care se declanseaza pe fond nervos, si se mosteneste genetic...
inca o chestie... pt cei care au incercat tratament cu hidrocortizon... parerea mea este ca acest medicament trebuie luat doar in cazurile de forta majora, atunci cand, se intampla sa respirati greu...
Las id'ul de skype... daca cineva vrea sa discute mai multe despre acesc subiect..
Cele bune,
vlad.catalin3
0
25-04-2016, ora 19:00
Alinabadea
Nu este medic/terapeut
Alinabadea
Buna
Si eu ma confrunt cu aceasta boala de vreo 5 luni, am luat xyzal, borenar, peritol, claritine, aerius fara nici un rezultat. In urma cu 12 ani am patit la fel doar ca mi-a trecut intr-un timp f scurt. Analizele mi-au iesit bune, chiar nu stiu ce sa cred. Ma poate ajuta cineva cu un sfat?
0
30-11-2017, ora 16:03
Ramona.inceu
Nu este medic/terapeut
Ramona.inceu
Buna ziua ! Va rog sa imi spuneti s-a vindecat careva de urticarie dermografica????
0
28-04-2018, ora 10:34
Nna
Nu este medic/terapeut
Nna
Cei care aveti dermatografism...mie mi.a aparut aceasta boala luna trecuta si am ajuns la medic dermatolog care mi.a spus ca nu exista un tratament care sa ma scape de aceasta urticarie...dar sa imi fac analize pt toxocara care au iesit negativ. Am facut teste alergologice si m.am umflat la toate...ma trimis la alergologie la Malaxa crezand ca poate sunt neconcludente si sa le repet. Am intalnit o doamna doctor deosebita care am plecat plina de optimism de la ea deoarece mi.a vorbit in asa fel in cat am crezut ca voi scapa...numai am repetat testele deoarece mi.a facut doua lini pe mana si au aparut rezultatul fiind acelasi urticarie dermatografica.am plans 1 luna intreaga din cauza lor mi.au afectat psihicul...mi.a dat sa iau Alerid un comprimat pe zi seara timp de 1 luna... rezultatele sunt foarte bune fac tratamentul
de 3 zile numai am mancarime de pielee deloc si ele numai apar cum erau inainte eram plina.pe tot corpul inclusiv imi ieseau si pe fata...akum am facut analize de sange pt viteza lui si astept rezultatul pe 11 mai ma duc la control sa vedem ce spune.. dar sfatul meu este sa incercati Alerid...sper sa ajut pe cineva pentru ca pe mine m.au depresat.
0
31-10-2018, ora 14:02
DanCostin
Nu este medic/terapeut
DanCostin
Am si eu aceasta boală. Deocamdata am luat aerius si nimic. De cateva zile am fost la dermatolog si acum iau Borenar... dar nu se vede nici o îmbunatațire. Mai stie cineva alte cure? Analize de facut? Va multumesc anticipat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: