Dermatita seboreica impreuna cu boli ale pielii talpilor

09-01-2010
joynt2002
Nu este medic/terapeut
joynt2002
Buna ziua, am tot citit in posturile anterioare dar inca nu m-am lamurit...
Acum cativa ani am incaltat o pereche de adidasi ai unui amic fara soseta si am inceput sa am o mare problema...
Am inceput cu niste bubite mici pe degetele picioarelor, transpiratie abundenta a talpilor si cu trecerea anilor cu un miros exagerat de urat al picioarelor.De igiena nu se pune problema, chiar dupa ce ma spal picioarele tot mai miros, de multe ori patez sosetele albe pe interior cu o "galbeneala", cateodata pielea dintre degetele picioarelor si calcaielor se usuca si se ia(ramane pe soseta), si cateodata imi ies niste pete galbene pe talpa care se curata cu tot cu piele.Am incercat tratament de la farmacie(o crema pentru ciuperci) care nu a dat rezultat, am stat cu picioarele in apa calda cu bicarbonat, am incercat borozin in incaltaminte dar nimic nu a dat rezultate...vara pe langa miros pielea se usuca foarte tare si se "decojeste".La unul dintre picioare unghia mica s-a ingalbenit si parca si-a schimbat forma, fata de cea de la celalalt picior...Imi doresc nespus de mult sa scap de aceasta mare problema care ma chinuie de vreo 5 ani.Intre timp cred ca am facut si o dermatita seboreica(cojite in cap, pete rosii pe fata care ustura, piele care se ia dupa urechi, par ingrasat excesiv si foarte repede, coji si la sprancene) care impreuna cu problema picioarelor aproape ca ma fac sa nu mai ies din casa...Ma deranjeaza si medical si ca aspect (un costum cu umerii "ninsi" si acele pete pe fata, o vizita unde esti nevoit sa te descalti, etc).
Domnilor medici, fac un apel disperat catre dumneavoastra in speranta ca veti incelege simtomele si va veti putea da seama de problema mea, si ma veti putea ajuta cu un tratament.
Am uitat sa mentionez ca si pe palme mi se ia pielea...am luat vitamina a cam 3 saptamani dar fara nici un rezultat
Multumesc
2 comentarii
0
03-05-2011, ora 18:41
piciulika
Nu este medic/terapeut
piciulika
Ar fi binevenit un raspuns la acest topic, am si eu aceiasi problema si tot din cauza unor adidasi.
0
12-06-2011, ora 01:05
andra_scooter
Nu este medic/terapeut
andra_scooter
Incearca sa-ti bagi picioarele in mujdei de usturoi pt ciuperca de la picioare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.