Dermatita seboreica

06-12-2015
ovidiu0984
Nu este medic/terapeut
ovidiu0984
Stie cineva cum scap de dermatita seboreica sau macar de la ce ar putea fi?
Imi apare acum in jurul nasului, pe varful nasului, in capul pieptului, pe gat. Ma streseaza foarte tare partea cu aspectul fetei si mancarimea. Inainte o tratam usor cu Fluocinolon. Dupa ceva timp de folosit Fluocinolon am renuntat la sfaturile doctorului dermatolog. Acum folosesc Kelual DS sampon si crema de la Ducray, fara prea mare succes. Crema ma ustura la aplicarea pe fata. Docorul mi-a mai dat un sapun de la Bioderma (Sensibio DS) care imi usuca pielea. Nu stiu ce sa mai fac. Stie cineva de la ce ar putea fi? Simptomele s-au agravat in aceasta vara. Pana in aceasta vara nu aveam scuame in jurul nasului, pe gat. Imi apareau doar in sprancene pe zone mici si pe piept. De asta vara mi-a aparut si pe gat, in jurul gurii si al nasului, la baza parului, prin si dupa urechi. Ce as putea sa mai fac sa imi tin aceasta afectiune sub control?
4 comentarii
0
07-12-2015, ora 10:24
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Aceasta afectiune nu trece de obicei de tot - ea se agraveaza si se amelioreaza in functie de stres, expunerile cotidiene sau alte boli care apar sau fara nici un motiv aparent.
Daca sunteti fumator, renuntati la fumat.
Folositi un sampon cu ketoconazol 2% pentru spalarea scalpului (de 2-3 ori pe saptamana), fetei si trunchiului (zilnic), insistand pe zonele cu probleme. Pentru fata si piept utilizati o crema cu antimicotic o data pe zi (de exemplu nizoral sau miconazol sau clotrimazol). Maxim 7 zile pe luna puteti folosi un cortizonic nefluorinat de potenta mica-medie pe fata o data pe zi (de exemplu Locoid), doar daca este nevoie.
Daca nici cu acest tratament nu o puteti tine sub control mergeti la un dermatolog (exista si alte variante de discutat).
0
09-12-2015, ora 15:07
ovidiu0984
Nu este medic/terapeut
ovidiu0984
Multumesc frumos, doamna doctor!
Am cumparat o crema antimicotica si in doua zile mi s-a ameliorat roseata asta a fetei. Farmacistul care mi-a preparat crema mi-a zis ca se poate aplica 7 zile consecutiv seara si apoi la nevoie. Inainte foloseam Fluocinolon si la un moment dat nu mai raspundeam la tratament. Din ce mi-a zis dermatologul, reactia ar fi fost la fel ca la persoanele care se drogheaza. Asa ca din vara nu am mai folosit sampon Nizoral si crema Fluocinolon si nici un corticoid. Intrebarea mea este daca aceasta crema dauneaza cumva folosita pe termen lung, chiar daca o folosesc doar la nevoie?
0
10-12-2015, ora 16:19
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Daca respectiva crema contine doar antimicotic o puteti folosi fara riscurile aferente corticoizilor.
0
10-12-2015, ora 16:33
ovidiu0984
Nu este medic/terapeut
ovidiu0984
Multumesc frumos!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: