Dermatita seboreica

01-02-2011
omen
Nu este medic/terapeut
omen
Buna seara domnul doctor!
In urma cu aproximativ un an de zile am fost diagnosticat cu dermatita seboreica (aveam si inca imi apar la anumite intervale de timp, la inceput pete de culoare rosiatica la nivelul fetei, dupa care se exfoliaza urmand mancarimi si intepaturi la nivelul petelor).
Medicul dermatolog mi-a prescris si am luat travocort crema pe care l-am utilizat atunci cand apareau si pot sa spun ca a functionat, pentru ca dupa utlizare petele dispareau.
De mai bine de cateva luni medicamentul Travocort crema nu se mai gaseste in farmacii, astfel ca am cerut la o farmacie un inlocuitor, dandu-mi TRIDERM CREMA.
Va rog sa-mi spuneti daca TRIDERM CREMA este un inlocuitor compatibil cu Travocort crema si daca este potrivit pentru afectiunea mea.
Daca nu este potrivit va rog sa-mi spuneti ce ar trebui sa iau.
Multumesc anticipat!
7 comentarii
0
07-02-2011, ora 10:15
me_67
Nu este medic/terapeut
me_67
buna eu am fost cu fata mea la un medic bun si tot asa a diagnostificat-o cu dermatita seboreica
ne-a dat diprosalic si un sampon mediket
te ungi cu diprosalic in zonele afectate 5 zile dim si seara a 6 zi te speli ci mediket
urmatoarea saptamana o iei de la cap
noi suntem in tratament am terminat prima sapt
sper sa avem rezultate!
numai bine
0
07-02-2011, ora 10:16
me_67
Nu este medic/terapeut
me_67
va d ca tu ai pe fataa
noi avem in cap!
0
09-03-2011, ora 23:16
jeff123
Nu este medic/terapeut
jeff123
Buna seara!
Si mie mi-au aparut niste pete umflate si dureroase pe pielea capului, mi s-au umflat si vreo 2 ganglioni (galci) pe gat; tin minte ca am mai avut in vreo 2-3 randuri asa ceva, dar erau intr-o forma mai usoara si erau repartizate mai rar, dar pe tot scalpul; acum dupa ce am facut o operatie la urechea stanga (de otoscleroza), si una pe esofag (cu incizia tot pe stanga), aceste pete sunt localizate fix pe emisfera stanga a scalpului, ca si galcile de care vorbeam dar si dureri difuze in zonele operate; am observat ca s-au declansat cand am trecut la haine ceva mai subtiri si nu mi-am mai acoperit capul cand ieseam, desi vremea era tot rece. As vrea sa aflu pareri ale celor ce s-au confruntat cu asa ceva sau stiu despre ce poate fi vorba. Am 43 de ani, iar analizele de sange dinaintea celor 2 operatii erau bune.
0
10-03-2011, ora 23:54
jeff123
Nu este medic/terapeut
jeff123
Din nou buna seara!
Vad ca nu se inghesuie nimeni cu pareri; intre timp, eruptiile au coborat si pe omoplat (ati ghicit, tot pe stanga); asa ca pot observa cum arata: niste pete mari, in relief, conice adica, avand raza de cca 2 cm si din ce in ce mai rosii spre varf ; si pe cele 2 galci care se vedeau ieri pe gat, acum au aparut si aceste pete rosii; m-am spalat cu nizoral sampon si apoi m-am uns cu mibazon; astept in continuare sugestii; se pare ca nu sunt strict legate de operatiile de care v-am vorbit anterior ; daca e relevant, va mai spun ca sunt un tip cu parul si tenul gras(asta in speranta ca nu-i nimic mai mult decat o dermartita seboreica)...cu toate ca, pe langa ce v-am spus au aparut si mici punctulete rosii si pe clavicule (de data asta, pe ambele).
0
11-03-2011, ora 09:44
jeff123
Nu este medic/terapeut
jeff123
Da, am avut o revelatie si am constatat ca simptomele descrise sunt exact cele de care ma temeam: zona zoster (mai putin simptome asemenatoare gripei; debutul a fost cu o durere la ceafa, pe gat, ca atunci cand te trage curentul, dar..exact in zona celor 2 ganglioni care, ulterior s-au umflat).
0
25-03-2011, ora 18:02
camelia.tabacaru
Nu este medic/terapeut
camelia.tabacaru
buna.am dermatita seborica si mi-a ramas pete pe fata, si pe piele.va rog sa-mi spuna cineva cu ce crema sa ma dau multumesc
0
25-03-2011, ora 18:04
camelia.tabacaru
Nu este medic/terapeut
camelia.tabacaru
buna.am dermatita seborica si mi-a ramas pete pe fata, si pe piele.va rog sa-mi spuna cineva cu ce crema sa ma dau multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pete rosii pe piele - primul ajutor
  •