Dermatita seboreica de ceva timp, doar intr-o anumita parte a scalpului

23-03-2009
cll
Nu este medic/terapeut
cll
Buna seara ! Sufar de dermatita seboreica.In urma cu ceva 2 ani am avut probleme cu matreata defapt erau niste coji.Am mers la dermatolog care mi-a prescris un sampon nizoral si o solutie( nu mai stiu ce era).Am urmat tratamentu care a dat roade.Dupa o perioada am incetat sa mai ma spal cu nizoral si au reaparut acele coji.Am luat din nou nizoral in speranta ca imi vor trece si nu s-a mai intamplat.Ciudat este faptu ca fac doar intr-o anumita parte a scalpului si mai exact pe partea dreapta in rest nu am nimic.Ce sampon as putea folosi ?Astept sugestii/pareri.va multumesc
3 comentarii
0
24-03-2009, ora 00:13
lemon
Nu este medic/terapeut
lemon
o solutie cu rezulate vizibile ( in familia mea) ar fi un sampon cu sulf. Este bun pentru tratarea acneei si a dermatitei seboreice. Noi folosim HARROGATE .Zic sa-l cauti pe net si sa-ti faci o idee.
0
30-03-2009, ora 14:39
marydesc
Nu este medic/terapeut
marydesc
Si eu folosesc produse Esterel. Pentru mine sunt foarte bune, mai ales ca sunt facute in colaborare cu 3 Universitati Dermatologice din Italia. Produsele reusesc sa o tina sub control. Si mai este important si pretul care este accesibil cam 100 lei.
0
28-01-2010, ora 20:30
adeloina
Nu este medic/terapeut
adeloina
Buna seara!Prietenul meu sufera de dermatita seboreica.Acum aproximativ doua saptamani au inceput sa-mi apara niste coji la nivelul pielii capului si anumite mancarimi, chiar pete rosii pe fata si scalp.Tin sa mentionez k pana acuma nu am avut un strop de matreata. Este posibil ca boala sa se transmita prin contact sexual?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.