Dermatita seboreica, dermatita atopica sau candidoza...?

15-06-2009
aditzu
Nu este medic/terapeut
aditzu
Pana la 20 ani m-am confruntat cu un astm alergic iar majoritataea deodorantelor imi irita puternic pielea. De la 27 ani au inceput sa ma deranjeze foarte multe probleme legate de piele. Am avut si doua candidoze ce nu ma usturau decat cand ma spalam cu sapun (la subrat si pe scrot in perioade diferite) . Nu am scapat de ele decat cu Streptomicozam, toate unguentele recomandate neavand efect. Spre deosebire de simptomatologia acestora, frecvent pielea penisului si scrotul devine uscata, cu prurit intens, in cateva zile mancarimile devin insuportabile ( mai ales daca este afectata si pielea glandului), apoi pielea penisului se acopera cu scoame albe, este inelastica, decalotarea facandu-se doar cu crema.Deasemenea prezinta crapaturi ce dau usturimi si durere. Dupa un varf de max o saptamana, cojile incep sa se desprinda, crapaturile se vindeca si pielea ramane pentru o perioada de timp usor inelastica, acoperita cu un scoame albe foarte fine (neobservabile uneori), si uniforme pe toata zona. prurit sporadic. In aceasta faza se aseamana cu dermatita seboreica ce o am pe frunte, zona sprancenelor, lateralele nasului.(aici a ramas si o mica pata rosiatica). Am mai avut si in zona scalpului si dupa urechi, cu o matreata puternica dar de aprox. doi ani s-a retras din zona scalpului, inclusiv matreata puternica.IN ACEST AN, insa, dupa un contact sexual cu sotia ce are o suprainfectare candidozica, mi s-au declansat simultan toate afectiunile pielii descrise anterior dar la nivelul degetelor si palmelor au aparut basici profunde cu lichid (pielea de deasupra devenind tesut mort) in zonele presate mecanic datorita unor operatii usoare de sapat in gradina., Deasemenea in zona anusului am mancarime insotita de usturime (intensa cand ma spal cu sapun), toata zona pliului anal fiind rosie. Balanita intensa a trecut, crapaturile s-au vindecat, la nivelul mainilor pielea s-a regenerat, dar de pruruitul si usturimea anala nu reusesc sa scap, precum si de aspectul rigid, scuamos fin al pielii fruntii, penisului, scrotul. La recomandarea medicului am luat impreuna cu sotia DIFLUCAN (eu doar doua doze la saptamana ), ne-am uns zilnic cu LOMEXIN, eu si cu Clortrimazol ( in cazul Balanitei, am folosit local si creme pe baza de hidrocortizon-amelioreaza simptomele) . Deja am renuntat la creme, la o ora dupa aplicare se intensifica pruritul.
11 comentarii
0
21-06-2009, ora 21:57
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Posibil sa suferiti de Psoriazis inversat. Ar trebui sa va examineze un dermatolog.
0
22-06-2009, ora 01:41
aditzu
Nu este medic/terapeut
aditzu
In decursul a 15 ani de cand au inceput sa ma deranjeze aceste afectiuni ale pielii, am fost la dermatologie de cateva ori dar mi s-au dat diagnostice de candidoza, scabie (Medicover...evident ca nu a fost asa ceva ), lichen plan. Am colegi ce au Psoriazis, dar in cazul lor chiar si in perioadele de remisiune, raman zone afectate, delimitate destul de clar. La mine in maxim o luna totul dispare, frecventa fiind de 1-2 ori pe an. Ramane dermatita seboreica de pe frunte, sprancene ce ma deranjeaza proportional cu starea mea de anxietate.( la nivelul scalpului, samponul "Heden Shoulders" mi-a redus in limite normale matreata de cativa ani ). Acum ma mai supara doar o mica zona de langa coccis ce ustura puternic la contact cu sapunul. Oare programul celor de la Provita cu: ACIDOFILUS LACTOBACILUS Activ, PAU d'ARCO, Formula CANDIDA este asa de bun in combaterea candidozei interne? La nivelul anusului , mancarimea si usturimea s-au retras dupa ce am inceput sa consum zilnic Actimel. Sa fie doar o coincidenta ?
0
22-06-2009, ora 13:49
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Psoriazisul inversat se manifesta in special la pliuri, adica invers decat la colegii dvs care au psoriazis clasic.
0
16-07-2009, ora 15:19
andutza86honey
Nu este medic/terapeut
andutza86honey
Buna ziua. Acum cateva zile am fost la dermatolog si m-a diagnosticat cu dermatita seboreica. Mi-a dat ca tratament: BLUE CAP - sampon, spray, crema, o solutie ce se prepara in faramacie, skinoren, vitamina E si Pasiflora. Ce intrebare am? In ce ordine folosesc crema BLUE CAP, solutia si skinoren-ul?
0
19-07-2009, ora 17:32
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Trebuia sa va precizeze dermatologul!
0
27-07-2009, ora 14:56
luizalui
Nu este medic/terapeut
luizalui
Buna ziua. Am fost diagnosticata acum 1 luna de catre dnul. Irinel Nedelcu, de la Colentina, cu dermatita seboreica. De aproximativ 3 saptamani folosesc unguent Pimafucort si un preparat facut in farmacie cu sulf (am luat si 2 saptamani Nizoral). Bubitele de pe fata mi-au disparut, insa de cate ori ies afara si transpir, imi apar mici cosuri si evident iritatie imi apare, insa nu ca la inceput. As vrea sa-mi spuneti daca este ceva normal. Aceasta dermatita nu dispare? Folosesc de prea mult timp preparatul? Astept raspuns din partea dvs. Multumesc.
0
31-07-2009, ora 15:02
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ar trebui sa mai mergeti si la control la domnul dr Nedelcu! Utilizarea preparatelor cu sulf pe perioade lungi de timp poate provoca iritatii si chiar dermatite de contact.
0
03-08-2009, ora 11:38
luizalui
Nu este medic/terapeut
luizalui
Buna ziua. Am fost la control la domnul dr. Nedelcu. Mi-a intrerupt Pimafucortul, insa mi-a spus sa ma mai dau inca 1 luna cu mixtura (sulf, talc, oxid de zinc, glicerina, apa distilata, metonidazol), sa iau 10 zile unidox ; sa folosesc crema sensibio ds de la bioderma, gel moussant sensibio ds tot de la bioderma, cat si emolliente extreme de la uriage. Sunt intradevar mai putin iritata, insa cosurile imi dispar si maine imi reapar (nu sunt f multe). Ma gandesc sa imi fac un tratament agneic? Nu stiu daca este cazul, mai ales ca am putine. Ce spuneti de tratamentul prescris de doctorul meu? Multumesc
0
04-08-2009, ora 18:49
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Daca considerati ca tratamentul nu merge asa cum doriti dvs poate ar fi bine sa mergeti si la alt medic!
Eu nu pot face comentarii deoarece nu v-am examinat.
0
21-03-2012, ora 09:25
lyx
Nu este medic/terapeut
lyx
Aseara in timpului actului sexual mi sa rupt putin din cartilajul care tine capul penisuli si pielea lui, exact ca la dezvirginare, , acum va intreb ce sa dau(creme, slutii) ca sa nu se infecteze. Va multumesc P.S. am dat cu betadine este ok?
0
10-04-2014, ora 17:24
craciun codrut
Nu este medic/terapeut
craciun codrut
buna ziua cand sunt stresat sau nervos sau fac efort ma manaca tot corpu si pe fata am borbonele spunetimi va rog ce este
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.