Dermatita seboreica. Diagnostic gresit ?

15-01-2012
florindragos
Nu este medic/terapeut
florindragos
Buna ziua
De 3 luni mi-au aparut pe cap niste bube cu puroi, care mai tarziu fac coaja, apoi dupa vindecare raman niste pete rosii, dar peste care imi apar iar alte bube. Mai imi apar, dar mai ales pe ceafa niste furuncule, la inceput f dureroase si raman umflate ca niste duluri.Pe langa asta, mi-au aparut si pe fata ca niste cosuri, pe care ma mai dau cu Mibazon (scoate puroiu), si dupa ce se usuca, la o zi sau doua imi apar iar in acelasi loc
Pe langa asta mi se ingrasa parul f repede si cade
Doctorul m-a diagnosticat cu dermatita seboreica si mi-a dat crema Triderm, iar ca pastile Augmentin si Terbinafine si sampon Selegel
Din ce am citit pe acest forum, dermatita nu se manifesta cu furuncule si bube cu puroi, ce ma sfatuiti sa fac?
Poate fi o infectie cu stafilococ?
Multumesc
4 comentarii
0
16-01-2012, ora 10:17
Dr. Adelina Batog
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Adelina Batog
Buna ziua,
Cred ca ar trebui sa faceti un examen bacteriologic din secretia purulenta pentru a vedea daca este o infectie stafilococica.
Numai bine,
0
16-01-2012, ora 10:45
florindragos
Nu este medic/terapeut
florindragos
Multumesc pt raspuns.
Ma gandesc, totusi, sa urmez tratamentul pe care mi l-a dat, 7zile augmentin apoi 10 zile terbinafine, si dupa aceea sa ma duc iarasi la medic pt examenul bacteriologic.
Ma gandesc ca rau nu-mi va face, ce ziceti ?
0
16-01-2012, ora 11:00
Dr. Adelina Batog
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Adelina Batog
E foarte bine si asa.
0
14-03-2012, ora 19:49
florindragos
Nu este medic/terapeut
florindragos
Revin cu inca 2 intrebari
Pana la urma am fost la alt medic, care m-a diagnosticat cu foliculita disecanta
Dupa 2 reprize de antibiotice mi-a zis ca nu scap de roaccutane, in consecinta m-a pus sa fac niste analize de sange pt (transaminaze, colesterol, trigliceride, Ag HBS ) si mi-a mai dat si niste antibiotice pana una alta
Intrebarile mele sunt :
1 Cand e bine sa fac analizele de sange ? Inainte sa iau antibioticele, sau pot sa le fac si in timp ce iau antibioticele, asta in cazul in care nu influenteaza rezultatele analizelor
2 Am citit prospectu Roaccutane-ului si nu scrie nimic referitor de foliculita (decat acnee)
Intr-adevar, am exces de sebum, mi se ingrasa fata si parul f repede. Credeti ca e bine sa fac acest tratament, care poate dura 6-7-8 luni ?
Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: