Dermatita pe fata

25-03-2010
Kryssa
Nu este medic/terapeut
Kryssa
Buna seara! Am revenit, de data aceasta cu alta problema, pentru care va cer sfatul.De aproximativ o saptamana mi-au aparut pe fata, in jurul nasului, deasupra buzei si pe barbie niste pete rosiatice care ulterior s-au transformat in bubite.Stiindu-ma alergica la majoritatea substantelor, am presupus ca este dermatita ( am mai avut parte de ceva asemanator in urma cu cativa ani, zona afectata fiind chiar sub buric, cauzata de alergia la nichel, crom... ).Am fost sfatuita de catre o doamna farmacista sa incerc cu Baneocin, insa acesta mi-a facut mai mult rau si iritatia s-a extins.In urma cu 2 zile m-am dus la dermatolog, care mi-a prescris urmatorul tratament : 5tb de Prednison ( 3 diminieata si 2 seara ), o tb de Xyzal seara, 2 tb de ranitidina ( una dimineata si una seara ), 1tb Esentin, 1tb Calciu, mi-a spus sa nu folosesc apa si sapun pentru spalare ci o solutie micelara fiziologica de la Roche-Posay, iar ca unguent ( incercasem si Locoid, insa fara rezultate ) Metrocreme de la Ivatherm.Nu stiu daca are legatura, dar precizez ca aceasta iritatie mi-a aparut in timpul unui tratament (pe care inca il urmez) cu Indometacin supozitoare, Flamexin si Ketonal, pentru un chist.Problema este ca dupa doua zile, nu se vede absolut nici o ameliorare, si sunt disperata.M-ar interesa o parere, cat de bun este tratamentul si cam cat trebuie sa il mai urmez pentru a mi se vindeca iritatia?Se vede foarte urat, mi-e rusine sa ies din casa.Va multumesc anticipat!
Cu respect, Kryssa
1 comentarii
0
25-03-2010, ora 19:44
Kryssa
Nu este medic/terapeut
Kryssa
Va rog din suflet, dati-mi un raspuns.Vreau sa stiu o perioada aproximativa de vindecare.Mi-am pierdut orice urma de speranta ca se vor vindeca vreodata, dupa cum evolueaza.Au inceput sa se vada din ce in ce mai rau si sa se usuce.Este bine asa? Inseamna ca incep sa se vindece, sau se agraveaza? :(
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dermatita cauzată de săpun și dezinfectanți
  •