Dereglare menstruala cu sangerare neintrerupta intre menstruatii

02-04-2012
Clu
Nu este medic/terapeut
Clu
Salut,

De vreo luna am o problema foarte stresanta. Am avut o menstruatie atipica, fara dureri, scurgere putina care a durat 7 zile, dupa care nu s-a oprit de tot, se mai scurgea o cantitate mica. Scurgerea respectiva continua sa imi vina dupa 3 saptamani si a inceput sa fie mai abundenta (nu ca la menstruatie, dar pe aproape). Am fost la ginecolog si mi-a zis ca nu poate sa-mi faca nimic pana nu mi se opreste sangerarea. Pt. asta mi-a dat tratament 7 zile cu Ciprobay XR 1000 mg cu Flamexin, Nistatina, Magne B6 si Calciu comprimate. Ciprobay este antibiotic si e mai mult prescris pt afectiuni urinare, de aceea nu am urmat acest tratament (nu sunt de acord cu umftalul cu antibiotice asa aiurea). Am urmat sfatul unei prietene care a avut aceeasi pblm si am inceput tratament cu Clorocalcin 2 lingurite de 2x pe zi si am luat si o fiola de vitamina K, band ceai de traista ciobanului(ei i-a trecut). In mod normal trebuia sa se opreasca sangerarea, dar nu s-a intamplat asa, continua sa-mi vina la fel. Se poate face ecografie trans-vaginala in situatia asta sau trebuie sa nu am sangerare deloc? Exista posibilitatea unei sarcini? Am 22 de ani.

Heelp!
Mersi...
5 comentarii
0
02-04-2012, ora 12:42
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Ai urmat sfatul unei prietene in detrimentul sfatului medicului? Total gresit, trebuia sa urmezi tratamentul complet, medicul a stiut de ce ti-a dat acel antibiotic, majoritatea antibioticelor ce se dau pentru probleme genitale sunt si pentru infectii urinare si vice versa, tratamentul dat de medic este foarte bun si fara antibiotic nu isi va face efectul. Nistatina ti-a dat-o pentru a nu face candidoza de la antibiotic, dar tu nu iei antibioticul insa iei nistatina.. Degeaba ai urmat tratamentul daca nu la-i luat complet. Sfatul meu este ca pe viitor sa asculti sfatul medicului ci nu al prietenelor. Vitamina K nu se ia asa de capul tau, face mult rau daca nu este doza potrivita. Sa nu mai iei niciodata fiole de vitamina K fara sfatul medicului, faci cheaguri de sange in organism.
PS: se poate face ecografie si cand esti la menstuatie, insarcinata nu esti sigur.
0
02-04-2012, ora 13:00
Clu
Nu este medic/terapeut
Clu
Nu am luat Nistatina. Faptul ca medicul nu mi-a explicat nimic si mi-a trantit un antibiotic de 80 de lei pe reteta nu mi-a castigat increderea deloc...DA urmez orice sfat care nu imi indica catre antibiotice, organismul meu nu le suporta prea bine, fac candidoza...de ce sa mai iau inca o pastila pt candidoza cand am posibilitatea sa nu iau pastila care mi-o provoaca...nu am nicio siguranta ca imi intrerup sangerarea daca iau Ciprobay...intelegi ezitarea mea? Si nu prea mi se pare logica succesiunea doctorului...intai iau antibiotic si dup-aia imi recolteaza mostre locale pt analize...nu era invers??!?...Mersi pt raspuns, Otilia...
0
03-04-2012, ora 13:59
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Cateodata e aboslut necesar sa iei antibiotice, ele omoara bacteriile virusii, e tc, lucruri ce alte pastile nu le pot face, asta e rolul antibioticelor. Daca faci candidoza de la antibiotice, pe viitor te sfatuiesc sa iei nistatina concomitent cu tratamentul de antibiotice si nu vei mai avea probleme, si sa mananci si mult iaurt probiotic - acela pe care nu scrie lapte praf la ingrediente.
E un pic ciudat ca ti-a dat antibiotice cand problema ta pare a fi una hormonala, insa eu nu sunt medic si doar vorbesc din experienta.
Recoltarea se face inainte de antibiotice ori antifungice intrucat rezultatul iese fals negativ daca ai luat acest tip de medicamente cu mai putin de 2 saptamani inainte de recoltare de probe pentru analize. Ai dreptate, este putin ciudat tratamentul insa eu tind sa cred ca medicul stie mai bine decat noi.. Probabil crede ca aceasta sangerare atipica este datorata unei infectii, de aceea ti-a dat acest tratament. Eu cred ca ar fi trebuit sa il urmezi totusi si sa vezi daca are sau nu efect, dupa care sa mergi din nou la medic. E posibil sa fie si o problema hormonala totusi.
Poti sa urmezi si un tratament naturist intre timp, ceaiul de urzica este foarte bun pentru oprirea hemoragiilor, urzica vie si moarta amestecate, galbenele, si coada soricelului, sa bei 3 cani de ceai pe zi din acest amestec, toate sunt foarte bune pentru probleme feminine, iar urzica opreste hemoragiile. Mult succes si sper sa primesti si un raspuns avizat aici pe forum..
Sa revii cu noutati, Sanatate.
0
03-04-2012, ora 15:04
Clu
Nu este medic/terapeut
Clu
Da, am baut amestec de traista ciobanului, coada soricelului, urzica si galbenele. M-am apucat de tratamentul medicului pana la urma sa vad ce rezultate da...voi scrie aici daca scap ca poate mai are careva problema asta si pot ajuta cu ceva...Mersi!
0
26-05-2021, ora 11:02
Chichi2
Nu este medic/terapeut
Chichi2
Hello, ai aflat care este problema?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Când menstruația e considerată anormală și ar trebui să te adresezi medicului
  • Ciclul de două ori pe lună
  •