Derealizare Depersonalizare ?! Ajutor.. | Forumul Medical ROmedic

Derealizare Depersonalizare ?! Ajutor..

30-09-2015
alex9661
Nu este medic/terapeut
alex9661
Salutare. In primul rand vreau sa ma prezint. Ma cheama Alex, am 18 ani si sunt nascut in Bucuresti. Momentan sunt cu parintii mei in Suedia. Am ajuns aici in urma cu 5 luni.
Povestea suna asa:
De cateva saptamani am stari de depersonalizare sau de derealizare, nu stiu sigur care din acestea 2. Am cateodata senzatia ca mediul inconjurator pare ireal, fara sens. Cand e vorba sa ma duc la magazin sau sa ies din casa am o 'frica' ca sa ii zic asa, dar nu o pot intelege acea frica. Am senzatia ca ma misc automat, ca si cum as fii un robot. Am momente cand ma gandesc la aparitia noastra si nu imi pot da un raspuns la intrebarea 'Cum am aparut noi' si ma blochez, ma uit in jurul meu si nu inteleg cum pot vedea, cum ma pot misca si etc, si am o senzatie ca si cum m-as speria, dar nu am atat de panica. Atacuri de panica NU am avut. Am muncit timp de 2 luni aici cu persoane straine. Prieteni nu am, prietena nu am. Sunt fumator, fumez aproximativ un pachet de tigari pe zi din cauza acestor stari. Stau la calculator de cand ma trezesc pana seara, pentru ca simt ca atunci cand stau cu prietenii pe internet parca imi mai trec acele stari. Am momente cand ma simt singur si nu imi inteleg rostul, dar nu m-am gandit niciodata la tentative de suicid. Cand am plecat de acasa din Romania eram o persoana puternica, aveam vointa in aproape toate activitatile zilnice si nu aveam frica de nimic. ieseam cu prietenii in fiecare zii si nu aveam acel gand de 'aparitie' a omenirii si blocare mentala pe aceasta intrebare.
Va rog daca se poate sa ma ajutati macar cu un sfat, va multumesc.
15 comentarii
0
30-09-2015, ora 22:20
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna seara,

Poate ca mutarea in Suedia a produs aceste stari? Singuratatea, lipsa prietenilor, izolarea pot sa scoata ce este mai rau din orice om. Timpul petrecut la calculator in loc sa-l petreci in lumea reala nu ajuta nici el. La 18 ani sa fumezi un pachet de tigari pe zi nu este normal si nici sanatos. Cred ca este vorba de o suma de lucuri care au produs starile tale. Indiferent care este cauza sunt niste stari de care ar trebui sa te ocupi imediat, cu atat mai mult cu cat esti intr-o tara care are cel mai bun sistem de sanatate din lume. O evaluare psihologica/psihiatrica iti va recomanda cea mai buna cale de abordare a starilor tale. Este pacat sa stai sa te chinui cand pot exista solutii pentru starile tale. Incearca sa discuti cu parintii tai si sa gasiti o posibilitate.

Valentin PESCARU
psiholog-psihoterapeut-sexolog
0
30-09-2015, ora 22:31
alex9661
Nu este medic/terapeut
alex9661
Multumesc pentru raspuns.
Problema e ca am o 'frica' ca sa ii pot spune asa in legatura cu discutia cu parintii.
Imi este 'frica' sa le povestesc despre starile mele. Nu am curaj, si aici sistemul medical este foarte bun dar destul de complicat. Chiar nu vreau sa ajung la pastile sau la alte tratamente bazate pe medicamente. Probleme de sanatate nu am avut niciodata, doar o mica toxi-inefctie alimentara cand aveam 6 ani.
0
01-10-2015, ora 00:35
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Parintii sunt persoanele din lume care tin cel mai mult la copilul lor. Pe viata.
Este foarte buna comunicarea intr-o familie, chiar daca ei nu inteleg exact starile tale deoarece nu trec prin ele.
Totusi daca nu poti incepe un dialog scrii pe o hartiuta cu liniuta starile tale si ii rogi sa iti dea bani sa faci cateva sedinte la psiholog online pe Skype.
Vezi cum te simti si daca psihologul iti zice sa mergi la un psihiatru, asculti. Tre sa asculti in viata de cei mari ca sa iti fie bine.
Si mai redu din calculatorul acel a ca si el are niste unde luminoase care produc un fel de excitabilitate in creier. Ce e mult nu e bun.
0
01-10-2015, ora 17:34
alex9661
Nu este medic/terapeut
alex9661
Iti multumesc pentru raspuns Clara.
Asa o sa fac, vreau sa scap cat mai repede de aceste stari.
Cunoaste cineva un site de unde pot face cateva sedinte la psiholog online ? Am cautat eu ceva dar nu am gasit..
0
01-10-2015, ora 17:37
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Psihologii care raspund pe Romedic cred ca fac si sedinte online.
0
01-10-2015, ora 18:16
alex9661
Nu este medic/terapeut
alex9661
Am sa caut aici pe cineva, multumesc.
Am avut acum o experienta foarte neplacuta. Am fost pana la magazin, si cand m-am intors inapoi acasa am intrebat-o pe mama ceva, vorbeam fata in fata. Si parca atunci cand ma uitam la ea ma blocasem mintal, nu intelegeam cum pot vorbii cu mama si ce anume vorbesc cu ea. Incepuse sa imi bata inima ca si am simtit o mica sperietura si m-am dus la calculator. Asta doar pentru cateva secunde. Este semnul unui atac de panica ?
0
01-10-2015, ora 18:23
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Este semnul ca se intampla ceva ce nu este in regula. Pe de alta parte, tot revine in discutie "calculatorul". Poate ca abuzul de "lume virtuala" te-a transportat intr-o astfel de lume, de aici si senzatia de "depersonalizare. Prea mult timp acolo si prea putin timp in lumea reala...
In orice caz iti recomand sa gaesti puterea sa vorbesti cu parintii tai si sa faceti ceva.

Valentin Pescaru
psiholog-psihoterapeut-sexolog
0
01-10-2015, ora 18:26
alex9661
Nu este medic/terapeut
alex9661
Aceste simptome au aparut de pe vremea cand munceam. Atunci nu stateam pe calculator atatea ore pentru ca eram prea obosit si ma culcam..
0
01-10-2015, ora 18:31
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Sunt mai urate atacurile de panica. Unii se sufoca, li se pune o gheara in piept, cheama salvarea, nu ai tu asa ceva. Te-ai speriat putin inconstient ca te-ai blocat si a inceput inima sa bata.

Am observat ca stii ce inseamna derealizare si depersonalizare. Foarte frumos. Felicitari.

Stii ce inseamna neurotransmitatori ? Ai vazut filmuletele animate cu neurotransmitters pe Youtube ca sa intelegi ce se intampla in corpul uman cand avem anxietate ?
0
01-10-2015, ora 18:43
alex9661
Nu este medic/terapeut
alex9661
Nu chiar, dar o sa ma uit pentru ca m-ai facut curios.
Neurotransmitatorii sunt aceia care ne creeaza noua adrenalina ?! Cel putin asta tin minte din clasa a7a cand eram la orele de biologie si faceam anatomia corpului uman.
0
01-10-2015, ora 20:51
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Tot corpul nostru este impanzit de neuroni. Unii sunt lungi de un metru. Dam cautare pe Google neuronul imagini si ne readucem aminte cam cum arata. Legaturile neuronale se fac prin intermediul neurotransmitatorilor. Daca ei nu sunt secretati in cantitate optima apar depresia, anxietatea... Medicamentele antidepresive ce fac ? Cresc nivelul neurotransmitatorilor in fanta sinaptica. Le regleaza cantitatea ca sa poata comunica optim intre ei.
0
01-10-2015, ora 21:14
alinanemes35
Nu este medic/terapeut
alinanemes35
Eu m-am vindecat de aceste stari de anxietate si atacuri de panica printr-o terapie facuta in urma cu cateva luni.La distanta, adica, am primit metodele pe email si le-ma facut la telefon cu o doamna terapeut., APOI SINGURA.A DURAT O LUNA TOATA TERAPIA.nU AM LUAT MEDICAMENTE, NICI CEAIURI DOAR AM FACUT ACELE METODE.Ma simt foarte bine.Va pot da si eu numarul dansei, Si eu am gasit tot pe forum descrisa acesta terapie de o doamna Felicia si de o doamna Angela.Va rog sa ma credeti ca sunt ff bine, nu va mint.Am facut doar ce mi-a zis terapeuta si acum nu mai am nimic, Dansa mi-a trimis totul pe email, la telefon mi le explica, Da, am platit dar nu mult, Sunt foarte multumita.Va dau numarul de telefon al doamnei terapeut.Scrieti-mi la ---------*, Va doresc sanatate

(*modificat de admin)
0
01-10-2015, ora 23:06
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Sunt secrete metodele ? Nu le puteti posta ?
Ati avut si simptome de derealizare si depersonalizare ?
0
03-10-2015, ora 07:14
alex9661
Nu este medic/terapeut
alex9661
Salutare. Ieri ai azi parca nu am mai avut acele stari de irealitate, nu stiu de ce.. dar in schimb cand am iesit afara din casa parca visam..
0
03-10-2015, ora 07:35
ruxi_stan
Nu este medic/terapeut
ruxi_stan
Clara, mi-ar trebui 10 pagini sa le postez, mai sunt unele metode pe care le face direct la telefon, si apoi trebuie sa fii asistata in practicarea metodelor de terapeut.Dupa cateva zile de terapie se fac curatarile cauzelor si atunci intervine terapeuta, (se pastreaza zilnic legatura telefonica cu dansa)Nu pot scrie pretul aici dar va asigur ca este sub 5.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Anxietatea È™i stresul cronic pot creÈ™te riscul dezvoltării tulburărilor psihiatrice
  • DependenÈ›a față de tehnologiile mobile a fost asociată cu depresia È™i anxietatea
  • Anxietatea poate influenÈ›a negativ luarea deciziilor
  • AplicaÈ›ia pentru smartphone care ar putea reduce anxietatea È™i depresia
  • Riscul de anxietate la mame, asociat cu utilizarea intensă a dispozitivelor electronice
  • Tinerii È™i femeile sunt mai predispuÈ™i la anxietate
  •