Depuneri pe partea din spate a limbii

29-06-2010
Alexmoraru2003
Nu este medic/terapeut
Alexmoraru2003
Buna ziua,

Va rog daca se poate sa ma ajutati intr-o problema.Marturisesc ca sunt un bautor de cafia inrait si un fan al fumatului.Dimineata dupa prima cana de cafia si cateva tigari, imi apare pe limba, foarte aproape de cerul gurii, un strat de culoare maronie. Acest strat imi apare de dimineata cand ma trezesc, dar dupa ce ma spal pe dinti pe 3/4 din limba imi dispare ( dupa ce ma spal cu perita de dinti si pe limba).In partea din spate nu ma pot freca cu periuta din cauza ca imi provoaca stare de voma imediat. Pe parcursul zilei simt efectiv ca cerul gurii este murdar din cauza ca acest strat se ingroasa si imi provoaca o stare constanta de voma ( ca si cum mi-as baga 2 degete pe gat constant ).
Stiu ca mai demult unul din doctorii care ne-au facut controalele periodice la firma m-a sfatuit sa iau NIZORAL, pentru aceasta afectiune a limbii insa nu am avut nici un remediu dupa 2 saptamani de tratament.Citind pe site-ul dumneavoastra am citit despre leucoplazie si alte boli ale cavitatii bucale.Va rog sa imi dati un sfat, ce fel de analize ar trebui sa fac sau ce fel de regimuri as putea urma in vederea pierderii acestei stari constante de voma din cauza acestui strat de pe limba. Va multumesc mult si astept cu nerabdare parerea dumneavoastra.
3 comentarii
0
29-06-2010, ora 15:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ai face bine sa stii ca nicotina si Cofeina.. sunt foarte Nocive si daunatoare pentru stomac...
( de restukl nu mai zic.. ca nu o sa te reeduc eu )
acete 2 substante chimice provoca secretie gastrica.. si pe stomacul gol.. fac aciditrate marita, gastrita si ulcer..
de aici si candidoza bucala si restul problemelor cu tractul digestiv...
0
29-06-2010, ora 15:22
Alexmoraru2003
Nu este medic/terapeut
Alexmoraru2003
Va multumesc pentru raspunsul promt.Imi puteti recomanda un tratament sau regim pe care l-as putea urma sau trebuiesc diagnosticat de catre un Orl-ist in vederea stabilirii urmatorilor pasi.
0
29-06-2010, ora 19:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca initial tre sa te vada la Gastrologie.. peurma la ORL..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.