Depunere de calciu la articulatie sold

25-05-2010
PloMar
Nu este medic/terapeut
PloMar
Buna ziua

Va salut cu respect, numele meu este Marius si scriu aici o problema legata de depunere de calciu, cu nadejdea ca voi primi un raspuns Ajutator.

In urma cu 13 ani, dupa o fractura cervicala C4-C6, am ramas paralizat, tetrapareza. La operatia cervicala a fost folosit ca grefon o bucatica de os de la sold, iar dupa 6 luni de la operatie a inceput sa se cunoasca o depunere de calciu pe femur, aproape de baza, langa sold de unde a fost luata bucatica de os, iar piciorul nu se mai poate indoi pana la 90 grade.
Am investigat problema la medici ortopezi si au spus ca rezolvarea e prin operatie, dar ca dupa eliminarea depunerii de calciu prin operatie poate sa reapara. Mi-au recomandat ca e mai bine sa stau cu ea asa daca nu evolueaza si nu cauzeaza vreo problema afara de cum e deja flexia piciorului.
Timp de 11 ani depunerea de calciu a ramas la aceeasi dimensiune, dar de cateva luni se cunoaste o marire a ei, mai pronuntata in exterior, cam de marimea unui ou de gaina.
Acum nu stiu care sa fie cauza acestei schimbari si depunerii dupa 11 ani peste ce era deja, si ce solutie ar fi pt. oprirea calcifierii.
Ma gandesc ca ar putea fi alimentatia, in urma cu un an incepusem sa mananc mai des lactate (branza, smantana, cascaval, iaurt), seminte (nuci, alune, floarea soarelui) si fara carne, iar restul mancarii fara sare.

Ingrijorat ca s-a depus iar si ca poate continua, am decis sa opresc consumul de lactate si in general alimente bogate in calciu (pastrand doar unt).
O alta cauza ma gandesc sa nu fie miscarea si exercitiile la picior, desi sunt moderate si la fel ca si in perioada de 11 ani cand nu s-a mai depus.
Ma nelinisteste si faptul ca nu stiu daca o alimentatie fara lactate (doar unt), si mai bogata in legume, cereale, ulei, otet si sare e o solutie buna.

Intrebarea mea catre dv., daca aveti experienta sau cunostinte medicale desprea aceasta, este: ce ma sfatuiti sa fac, sau ce asi putea face ca sa am certitudinea si efectul ca depunerea de calciu s-a oprit, ori daca exista vreo solutie prin tratament medical, naturist care ar putea chiar reduce din acea depunere de calciu?
Afecteaza, ajuta scoaterea din alimentatie a lactatelor si seminte ca: nuci, alune, soia; si sa mananc mai sarat si cu otet?

Va multumesc pentru atentia acordata.
3 comentarii
0
26-05-2010, ora 23:42
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Cred ca problema D-voastra este fundamental diferita.
Tetrapareza poate fi predominant spastica sau predominant flasca.
In cazul spasticitatii apar tulburari de coordonare, contractura musculara si blocarea articulatiilor, evantual putand apare si anumite calcificari capsulare.
trebuie sa intelegeti ca problema este 99, 99% neurologica si 0.001% ortopedica. Ortopedul poate doar efectua operatii paleative, de confort, dar numai dupa un examen neurologic amanuntit, cu efectuarea cotatiei fiecarei grupe musculare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
27-05-2010, ora 15:54
PloMar
Nu este medic/terapeut
PloMar
Multumesc pentru raspuns.
Am mai primit de asemenea indicatii ca aceasta problema tine mai mult de metabolism (fiind afectat si sistemul nervos vegetativ) precum si de nutritionist.
Trebuie sa consult medicii din aceste specialitati.

Cu bine,
Marius
0
01-06-2010, ora 00:43
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Problema este 99% una neurologica si este gestionata de catre neurolog si nu de catre nutritionist.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.