Depresie de mult timp - AJUTOR !!!!!!!

07-01-2009
Nadya
Nu este medic/terapeut
Nadya
De vreo 3ani in urma am inceput sa tresc intr-un cosmar, deodata mi se parea o gluma cind ma apuca asa usor cite o depresie mica si imi parea o gluma si ca totul in curind o sa treca, dar timpul trece si vad ca din ce in ce e tot mai rau-
Periodic (cam 1 data la 3 luni) am o depresie foarte accentuata.in aceasta perioada ma simt bolnava psihic si viata e foarte grea si ginduri urite, si chiar ma bintuie idei cum ca asa avea o boala incurabila grava, imi par oamenii stranii, de exemplu ma uit la sot si imi par ochi sau altceva straniu, ceva esit din comun, si ma apuca panica si incep a tremura fara sa ma controlez., ma complexez total, foarte tare imi doresc o sarcina dar mii frica sa duc un copil in burta, stairle astea sunt insotite de fobii, mi-e frica sa merg pe strada, sa vb cu oamenii, ma izolez complet de realitatea si ma distrug, deoarece in aceasta perioada nu prea mananc, nu vb cu nimeni, plang foarte mult, pt ca nu stiu din ce cauza am asa stari, peste vreo 3-4 zile totul revine la normal si ma rog ca sa nu mai vina perioada ceea cand iarasi plang si plang fara nici un motiv.Oare sint bolnava?
AJUTATI-MA VA ROG CA TARE DORESC SA FIU DIN NOU CA INAINTE!!!!!!!
AM NEVOIE DE UN PSIHOLOG !!!!!!!!!!!
6 comentarii
0
08-01-2009, ora 09:54
Dr. Andrei Dumitrescu
Psihologie, Bucuresti
Dr. Andrei Dumitrescu
Ce spui tu seamana cu un diagnostic destul de clar, insa cred ca cel mai bun lucru pe care poti sa-l faci e sa mergi la un psihoterapeut bun de la tine din oras, sau la un psihiatru, sa stati putin de vorba. Eventual, poti merge si la unul si la altul.
Nu e o gluma, si chiar e indicat intr-un caz ca al tau sa vizitezi un profesionist.

Toate cele bune,
Andrei Dumitrescu
0
06-02-2009, ora 10:12
jenichiriac
Identitate neconfirmată
jenichiriac
Este timpul sa sprgi cercul vicios in care te fli, momentan ti-e teama si de teama ta.
Latura interpretativa este departe de a aduce ceva pozitiv pentru ca are ca efect denaturarea realitatii si scaderea increderii si cresterea sentimentului de nesiguranta.
Iesi din acest cerc si vino spre mine sau orice coleg de-al meu.
Depinde de tine!!!!!!!!!!!!!
0
06-02-2009, ora 22:56
jenichiriac
Identitate neconfirmată
jenichiriac
Orice inceput este tras de picior de vreun final mai mult sau mai putin fericit.
Insa adesea coincide cu momentul in care incepem sa facem mai multe pentru noi ca si femei, fete.
So...
Cine doreste sa isi impartaseasca experienta de viata intr-un nou look facut de GETA VOINEA show pe Euforia?
Un nou start, o noua femeie, un nou look, o noua imagine de sine!!!!!!!!!!!!!!!!
-*


(*modificat de admin)
0
12-05-2013, ora 18:31
roryana
Nu este medic/terapeut
roryana
buna ziua; ma numesc roryana, am 25 ani si ma confrunt cu o depresie anxioasa de vreo 2 ani; in ultima vreme am luat seroxat vreo 5 zile dar mi-a fost tare rau si l-am intrerupt, acum iau niste anxiar si xanax dar vad ca tot asa imi este imi simt ceafa amortita, mainile, picioarele, am curenti in ochi de parca vad color si nu-mi pot fixa privirea, am ameteli... va rog sa-mi dat un sfat ce pot lua ca sa trec peste aceste stari? multumesc si sanatate multa!
0
15-08-2013, ora 00:23
Mihaela Frunza
Identitate neconfirmată
Mihaela Frunza
Buna seara, desi vad ca ai postat problema ta destul de multisor si deja ai luat niste decizii eu totusi am sa -ti raspund.

In legatura cu efectele medicamentelor ar fi util sa informezi medicul curant...doar el poate sa-ti prescrie alta terapie sau nu.
Ma intreb insa cat esti de dispusa sa apelezi si la psihoterapie...de exemplu...mai ales ca...dupa cum observ medicamentele la tine iti dau diferite stari neplacute?

Poate ai nevoie de activarea unor resurse interioare...ca sa iesi din aceasta depresie...la 25 de ani...tanara...?
0
26-03-2014, ora 21:49
Psiholog Ana Cristina Badita
Psihologie, Sibiu
Psiholog Ana Cristina Badita
Da, la psihoterapeut s-ar putea ameliora sau chiar rezolva respectivele probleme.La psihiatru sugerez sa apelati doar daca nu s-a reusit nicio imbunatatire prin sedinte (urmate consecvent) de psihoterapie. Pt ca el are competenta sa va prescrie doar medicamente, care au mai toate un potential de dependenta si au si efecte adverse. Daca n-ati mers deja, va recomand cu incredere.

Ana Badita
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Frică, timiditate sau... fobie socială?
  • Combinația între depresie și tulburări cognitive minore la vârstnici accelerează îmbătrânirea creierului
  • Stimularea magnetică îmbunătățește starea de spirit în cazul bolnavilor de depresie
  • Gazul ilariant, tratament pentru depresiile severe
  • Pericolele utilizării Facebook-ului
  • Terapia cognitiv-comportamentală pentru insomnia cronică
  • Medicamentul care ar putea trata depresia în mai puțin de 24 de ore
  • Depresia
  •