Depresie anxioasa

29-08-2008
Ky68
Nu este medic/terapeut
Ky68
De ceva timp am stari de neliniste, nu pot sta singura deoarece mi-e teama ca mi se face rau.Am temuraturi, greata, insomnii, dureri in stern.Am facut analize unde mi-au iesit sub limita normala ca ionic si mg.Am luat ca, mg si zn recomandate de dr. de familie.Nu m-am simtit bine si am fost trimisa la psihiatru care mi-a dat xanax de0.5mg si linisan de 10mg pentru depresie anxioasa.De o saptamana iau aceste medicamente si ma simt mai rau. As dori un sfat. Ce pot sa fac, unde sa ma adresez?
40 comentarii 12 Înainte ›
0
29-08-2008, ora 00:00
sacel
Nu este medic/terapeut
sacel
poate vezi si alt doctor, sa ai inca o parere.Din cate stiu carenta in Mg duce la teama, tremurari insomnii s.a.Vezi poate iai in Farmacie magneziu de baut, pate te ajuta el, ica e bine de luat si polen de albini si ganduri bune, speranta ca te vei face bine, sport, asculta muzica, fa plimbari bucura-te de orice lucru din viata ta, priveste senin in jurul tau.Fructele uscate sunt bune de consumat la fel coacaza, prunele uscate contin si ele elemente necesare creierului.Ceaiul de minta melisa la fel e bun daca este hipertensiune cerebrala.Multa sanatate si toate bune.
0
30-08-2008, ora 00:00
dora_dora490
Nu este medic/terapeut
dora_dora490
Buna Ky68, daca doresti sa mergi in paralel cu un tratament naturist care nu are efecte adverse si nici nu influenteaza negativ medicamentele, sau poate vei dori sa mergi doar pe partea naturista.Este vorba de un fruct tropical din care se obtine un juice, produsul actioneaza la o glanda din creier care produce serotonina, care este apoi folosita pt producerea unui alt hormon, melatonina, iar serotonina si melatonina ajuta la reglarea somnului, temparaturii, starii generale a organismului.Eu ma simt extraordinar de cand consum.
0
30-08-2008, ora 00:00
daniela_68
Nu este medic/terapeut
daniela_68
Buna,
si mie mi-a recomandat medicul psihiatru linisan dar m-a atentionat ca in primele 5-6 zile o sa ma simt mai rau, motiv pentru care, de teama nu am inceput tratamentul.
Multa sanatate!
0
30-08-2008, ora 00:00
Psiholog Simina Munteanu
Psihologie, Sibiu
Psiholog Simina Munteanu
Ky68, depresia si anxietatea se trateaza (si) cu psihoterapie. Adreseaza-te unui psiholog sau psihoterapeut, veti aborda problemele pe care le ai in prezent si sub alte aspecte: cum poti sa le diminuezi consecintele in viata ta, in ce conditii s-au format si cum pot fi abordate astfel de situatii pe viitor, in ce fel te poti folosi de aceste simptome pentru a converti energia lor in altceva, mai constructiv si folositor pentru tine... si multe altele.
Sigur, cine nu si-ar dori un medicament care sa vindece, fara ca persoana sa fie nevoita sa faca ea insasi ceva pentru a se vindeca?! Insa, realitatea ne arata ca un astfel de medicament nu exista. Insa unii prefera sa-l caute (si sa-l astepte) la nesfarsit...
0
15-10-2008, ora 00:00
c.gina35
Nu este medic/terapeut
c.gina35
am luat medicamente anti depresive de un an si tot nu ma simt bine.Nu spun ce rau mam simtit cand am vrut sa le opresc chiar si treptat micsorind doza.
0
16-11-2008, ora 10:56
alina.roxi1987
Nu este medic/terapeut
alina.roxi1987
sunt alina si am 41 de ani.de 3 ani ma confrunt cu stare de panica, depresie, deabia acum 3 zile am fost la psihiatru si mi-a dat ca tratament arketis si alprazolam(jum de arketis dimineata si jum de alprazolam, iar seara jum de arketis).dimineata am stari de ameteli, tremuraturi, dureri musculare, greata, agitatie;cat timp dureaza aceste simptome.doctorul mi-a zis ca 2 zile...
0
16-11-2008, ora 10:59
alina.roxi1987
Nu este medic/terapeut
alina.roxi1987
a mai luat cineva aceste pastile? dupa cat timp a simtit vreo modificare in bine?
0
16-11-2008, ora 21:24
c.gina35
Nu este medic/terapeut
c.gina35
o sa mai treaca ceva timp pana cand va reveniti.Aceste tremuraturi sunt de la depresie.eu pot sa va spun ca iau de un an si ceva tratament si tot nu ma simt bine.Am ajuns la concluzia ca nu ma mai vindec ptr ca am mai avut tratament si in anii din urma si depresia reapare.La mine aceste tremuraturi au disparut dupa 3 luni.
0
17-11-2008, ora 11:08
alina.roxi1987
Nu este medic/terapeut
alina.roxi1987
multumesc pt informatii d-nei c.gina35.deja ma simt mai bine, este a 5 zi de cand iau acest tratament.nu mai am tremuraturi atat de puternice comparativ cu primele zile, doar ca am ramas cu greta, nu pot manca.voi vedea pe parcurs cum vor evolua lucrurile.pe 10 dec ma duc la control si imi va scoate alprazolamul, voi ramane doar cu arketisul.medicul mi-a garantat ca in 2 /3 sapt ma voi simti mai bine.
0
24-11-2008, ora 13:28
c.gina35
Nu este medic/terapeut
c.gina35
Draga mea alina.sa stii ca azi am fost la galati si am facut un RMN.Costa 500 ron dar merita sa-l faci.maine imi da rezultatul.dar mi-au spus ceva si azi.Mi-au spus ca am pareza faciala periferica de care nu stiam dar simteam eu ceva ca nu este in regula...stau asa de ceva timp si medicii tot spuneau ca e de la depresie.acum nu stiu ce sa mai cred...dar cred ca depresia am facut-o de la aceasta pareza pentru ca acum nu mai am probleme asa mari ca in trecut.(in viata personala).
1
28-02-2009, ora 09:12
nicolled
Nu este medic/terapeut
nicolled
Si eu am avut depresie si am luat un pumn de medicamente care nu au reparat pina nu am facut psihoterapie, 6 luni, mai trebuia dar mi s-a maritat psiholoaga, eram aproape bine, acum in ianuarie am recidivat si am inceput cu psihoterapie si cu un jumatate de linisan, pot spune si spune si medicul ca sunt bine.Depresia si anxietatea nu se vindeca numai cu medicamente ci cu multa psihoterapie si credinta ca vrei si trebuie sa te vindeci.Psiholocul te invata sa gandesti pozitiv si sa te autoeduci, ca nimai tu esti singurul care te poti vindeca.Sper ca reteta mea sa aiba efect la toti, si sa fiti sanatosi.
0
06-03-2009, ora 09:11
dramba
Nu este medic/terapeut
dramba
am vazut undeva pe net ca vorbiti despre 5 HTP ca ar fi f bun pt depresii si imbunatatirea vietii la multi dintre noi. Am vazut ca Nick cunoaste multe...Nu poate sa mi raspunda si mie (il rog f mult)daca o fetita de 19 ani cu antecedente de Petit mall-tratat pina la 18 ani-ar putea sa ia acest supliment alimentar.?. Mentionez ca am si un baiat care de trei ani se trateaza de scizofrenie prin spitalul Socola de la Iasi, deci se pare ca-i o treba de familie...Acum trec si eu prin momente grele vazind ca si fata are probleme cu somnul, este a12 a, are examene, e destul de speriata, etc.Am mare nevoie de ajutor si sa ma sfatuiesc cu cineva. Stau la tara, sint destul de ocupata dar vreau sa nu-mi pierd copiii.va multumesc!Dumnezeu sa ne ajute pe toti!
0
26-05-2009, ora 09:39
vivi86
Nu este medic/terapeut
vivi86
buna, nu va suparati pe mine, dar aici de ce nu sunt si persoane care sa-u vindecat, numai pers.care dau gres.hai sa fim seriosi, atata lume sufera de depresi si anxietatea si se trateaza, in viata fiecarui om exista odata un moment din asta, asa ca cu un psihiatru, si nu inteleg daca un medicament nu-i bun de ce mai cntinuam cu acel medic.?!si eu sufar de anxietate cu depresiie si nu am vruit sa iau nimik, pana acum linisam 10mg, mie frica intradevar, dar haideti sa fim optimisti, orice ar fi, sa radem si sa glumim, asa nu mai bine povestim lucruri fru moase.da normal putem schimba pareri dar cred ca ar trebui sa fie cineva si sa mai incurajeze.asa k numai sanatate, va poop
0
29-06-2009, ora 10:08
c.gina35
Nu este medic/terapeut
c.gina35
sunt in tratament ptr depresie de 4 luni si momentan iau xanax calmogen si cymbalta.Pot sa spun ca sunt mai bine dar.transpir foarte tare.Sunt valuri de caldura.Sa fie de la tratament sau de la aceasta afectiune pe prospecte scrie ca aceste medicamente au acest efect advers.
0
11-07-2009, ora 08:53
vivi86
Nu este medic/terapeut
vivi86
hey referitor la kya68 si la mine e la fel tulburare anxios depresiva, iau linisan10mg cate 2 pastilute pe zi de o luna si ceva .tu cum mai esti daca vrei iti las adresa de mess ca sa discutam mai multe -*bye bye bye

(*modificat de admin)
0
10-09-2009, ora 17:59
simonik2us
Nu este medic/terapeut
simonik2us
buna tuturor! am mare nevoie de ajutor. mama mea are depresie anxioasa de3 ani. ia o gramada de medicamente cca 10 pe zi printre care solian, rivotril, anafralin si romparkin si mai primeste o injectie o dta pe luna. dar tot rau se simte si are atacuri de panica.e mai rau ca la inceput. daca cineva m/ar putea ajuta si sa ne recomande un remediu sau un medic i/as multumi. va multumesc
0
12-09-2009, ora 11:54
antonyaeu
Nu este medic/terapeut
antonyaeu
buna tuturor.in decembrie 2008 am fost diagnosticata cu anxietate generalizata cu atacuri de panica.am avut zile groaznice la inceput ajungeam la urgente seara de seara simteam ca imi sare inima de la l9oc si ca ma sufoc.a fost oribil.am facut tratamente si am fost si internata in spital.prin martie dupa ce am iesit din spital am primit un tratament acasa de la care, dupa prima zi in care am luat din ele mi s-a inclestat gura nu puteam vorbi si m-am intors la medicul la care am fost internata si vcare imi prescrise acele medicamente.acesta mi-a zis simplu nu le mai lua fara sa imi prescrie alceva sau sa imi fi dat ceva sa imi pot deschide gura.am trecut cu greu peste aceea zi si mi-am zis ca nu mai iau nici un fel de medicament eram speriata, insa am continuat sa iau cate o jumate de alprazolam dimineata si seara.din martie pana acum 2 saptamani tot luam alprazolam dar de vreo 2 saptamani iau doar cand simt ca imi apar acele simptome si imi trece.am reusit sa scap de medicamente si sa nu fiu nevoita sa le iau zilnic si asta ma bucura.cred ca anxietatea asta poate fi vindecata insa nu trebuie sa facem exces de medicamente trebuie sa incercam sa ne facem ordine in ganduri si in viata si sa gasim problema de la care a aparut tot.am crezut ca nu o sa scap niciodata de aceasta boala dar acum incep sa fiu mai ambitioasa si sa sper ca totul va fi ca la inceput cand eram cea mai vesela si activa fata.de un timp fac doar ce imi place si nu ma intereseaza parerea celor din jur.la inceput imi era frica, ca o dsa mor, ca sigur am ceva boala grava si medici nu o afla, eram sigura ca eu am dreptate si ei nu.:))acum cand ma gandesc in urma imi vine sa rad cat eram de fricoasa si de nesigura pe medici.fiti ambitiosi si incercati sa scapati de aceasta probleme, credeti-ma se poate, dar trebuie putina ambitie si mai putine medicamente nu sunt f bune.va doresc sanatate tuturor
0
28-09-2009, ora 14:09
AVI
Nu este medic/terapeut
AVI
Sotul meu sufera de tulburare obsesiv-compulsiva, vreau sa stiu "daca se va face vreodata bine?".
Cum as putea sa il ajut?
0
30-09-2009, ora 01:11
maurica
Nu este medic/terapeut
maurica
Da sotul tau se va face bine, adreseaza-te daca nu ai facut-o inca unui medic d specialitate, psihistru si sau psiholog sau poate chiar amndoua.Nu dispera daca deja a inceput un tratament sa stii ca dureaza pana incep efectele benefice sa-si faca aparitia, ajuta-l cat poti cu afectiune, cu intelegere si fii optimista.Traamentul s-ar putea sa fie mai de durata asa ca, curaj, speranta nu trebuie sa moara si roagate pt el la D-zeu.Ajuta mult, ai sa vezi Numai bine.
0
17-10-2009, ora 01:47
liliana20
Nu este medic/terapeut
liliana20
buna!am o poveste mai lunga.sper sa nu sporesc repulsii din partea celor care vor citi randurile mele.acum 3 ani am suferit prima data de depresie.cauza pirderea unei persoane dragi.depresia a durat in jur la 3 saptamani, insa timp de o saptaman nu stiu daca am putut dormi mai mult de 2-3 ore si asta pe sarite.pt ca odata cu imagini urate si vise neplacute, aveam atacuri de panica si multe alte sinpome caracteristice depresiei si anxietati.pot spune ca aveam sintome asemanatoare tuturor acestor"stari"(boli).am incercat multe remedii.cam tot ce s-a putut face.am mers la medic si am urmat un tratament.nu-mi amintesc medicament era.stiu doar ca m-a costat cam in jur de 70 ron la acea vreme destul de mult.10 pastile *1 pe zi.pe langa acestea am mers la biserica m-am spovedit, am vb deschis cu preotul despre toate starile si va pot spune ca m-am simtit bine.beam ceaiuri zilnic pe timpul tratamentului in special de tei.ceea ce-mi dadea o stare de liniste.primele zile de tratament nu au fost deosebite dar simteam cum ceva se imbunatateste in starea mea in special somnul incepuse sa mi se regleze.trepatat dupa a 5-a zi simteam ca avem mai multa putere de lupta si ca puteam mg mai departe.dupa 3 saptamani m-am simtit bine chiar daca mai aveam anumite stari dar stiam si aveam credinta in BUNUL DUMNEZEU ca ma va ajuta.ceea ce s-a si intamplat.
A doua parte a povestii mele este ca urmatorii 3 ani nu am mai avut probleme majore in ceea ce priveste starile depresive sau atacuri lede panica chiar daca uneori avem anumite remuscari in diverse circumstante. Insa in vara aceasta exact pe 28 iulie am inceput sa resimt unele stari si stiam ce urmeaza. intr-adevar am suferit de depresie si anxietate:imi este frica sa povestesc asemenea stari de frica sa nu va inspaimant. Tot ce va pot spune este ca acum am avut stari mult mai grave(insomnii, suicid, simteam ca cineva imi zice sa fac rau persoanelor dragi, plangeam asa din senin, imi este frica dorm singura, sa stau singura, simt ca am nevoia de oameni buni langa mine, de multa dragoste, de atentie, si inca ceva aveam fobie de obiectele taioase-vedeam numai scene sangeroase si cumplite).
Am mers la doctorul de familie cel care m-a vindecat si anterior si i-am vorbit deschis si acum si mi-a prescris XanaX(timp pe o luna) pe langa alte sfaturi de incurajare.am citit despre el ca este un medicament puternic, desi nu este atat de scump, si care poate povoca dependenta. Pot spune ca in timpul tratamnetului, in primele zile n-am simtit nimic, insa dupa o saptamana ma simteam plina de energie.insa puteam obs ca at cand venea ora sa iau parca simteam ca-mi lipseste ceva.l-am luat o luna de zile si apoi cu prelungire de cateva zile pt ca le-am intrerurt micsorand doza(luam la inceput cate un comprimat de 0.25mg.1*12h).
Dupa terminarea tratamentului am inceput sa mai resimt anumite stari insa nu atat de abundente si de grave. Stari mai am si acum dar incerc sa le inving. Stiu ca este o lupta grea dar nu voi lasa batuta. Am uitata sa precizez ca am mers la biserica, am vb vu preoti care mi-au citit rugaciuni, sa ma spovedesc ceaa ce mi-a prins bine.Ma rog in fiecare seara asa cum cred eu de cuviinta si nu pot sa adorm fara carti de rugaciuni sub perna. Nu stiu daca cineva ma v-a intelege dar Simt ca apropierea de Dumnezeu imi ofera protectie, energie pozitiva, pace sufleteasca(de asta mi-au spus si doctorul si preotii ca am nevoie ).
As vrea ca in urmatoarea etapa sa merg la un psiholog macar cateva sedinte.Stiu ca si acestea ma vor ajuta.insa mai stiu ca doctorul sunt-eu si ca de la mine va veni cel mai puternic remediu, insa inainte de toate imi caut cauza acestor stari si nu o gasesc. am sprijin din partea parintilor care ma iubesc mult, am prieteni care simt ca-mi sunt alturi, am un iubit care ma iubeste stiindu-mi toate problemele.Stiu ca am puterea sa merg mai departe.
PENTRU toti cei care imi va citi povestea i-as ruga sa-mi scrie pe acest forum.va multumesc!!!
0
17-10-2009, ora 10:17
AVI
Nu este medic/terapeut
AVI
Draga liliana cred ca pt tine depresia si anxietatea este o adevarata povara.Din pacate xanax nu este un medicament care sa vindece starea ta pe viitor. Xanax te te ajuta sa controlezi starea pe moment(defapt o blocheaza).Ar fi foarte bine daca ai merge la un psihiatru sa poata evalua starea ta pt ati putea prescrie un antdepresiv in paralel sa mergi si la psiholog.Insista pe terapie ca sa te poti face bine, esti la inceput insista ai toate sansele.Cu trecerea timpului boala asta e foarte pacatoasa.Iar cei din jurul tau te pot sustine, iti pot oferi tot sprijinul lor dar din pacate nu te pot vindeca. Sunt momente cand cel de langa tine asteapta o schimbare in bine, iar daca nu o vede simte ca a dat tot ce a putut si e prea obosit sa mearga mai departe.Vointa ta de a fi bine trebuie sa fie mai puternica decat a tuturor.Iti doresc tot binele din lume.Sa te ajute Dumnezeu sa treci peste aceasta perioada grea cu bine.Sanatate.
0
22-10-2009, ora 17:34
liselotte
Nu este medic/terapeut
liselotte
sufar de o depresie acuta de doi ani, i/au zoloft, am fost foarte grav nici nu ma mai puteam tine pe picioare, am fost la multi doctorii dar toti ami dadeau diferite retete printrecare si xanax ma ajutat cam o luna dupa aia ma simteam foarte rau o luasem de la capat cand credeam ca mie bine, am fost la un pshiastru si decand am inceput sa iau zoloft ma simt mult mai bine cutoate ca ami mai este rau cam odata pe luna mai ales cand sant foarte obosita, ma antreb oare va disparea aceste simtome chiar si odata pe luna acele calduri care ami cuprind tot corpul?cat va mai dura pana sa revin la fel cum am fost? poate stie cineva si poate sa ma ajute, va multumesc
0
22-10-2009, ora 19:41
dora_dora490
Nu este medic/terapeut
dora_dora490
buna tuturor, incerc sa ajut cu informatii pe toti cei interesati.Exista un produs natural care ajuta foarte mult la producerea serotoninei(hormonul bunei dispozitii), in plus regleaza tot sistemul imunitar, regenereaza celulele si regleaza tot sistemul hormonal,
multa sanatate tuturor si incredere in D-zeu
0
23-10-2009, ora 10:00
maurica
Nu este medic/terapeut
maurica
dora,
Spune-ne si noua care este acel produs natural.
Suntem interesati, cred ca toata lumea vrea sa stie.
Cu multumiri, Maurica
0
23-10-2009, ora 23:07
dora_dora490
Nu este medic/terapeut
dora_dora490
buna dragilor, eu am rugamintea, pt cei interesati sa intre la mine pe mess, deoarece regulamentul nu permite sa dam nume de produse
doresc sa ajut pe oricine interesat si care tine la sanatatea personala
sanatate tuturor
0
24-10-2009, ora 11:18
maurica
Nu este medic/terapeut
maurica
dora,
Nu stiu adresa ta de mes, poti sa mi-o dai?
Multumesc, Maurica
0
02-11-2009, ora 21:51
ana79
Nu este medic/terapeut
ana79
Buna,
Nici nu stiu cum sa incep..cert este ca am o stare de nebunie cum o numesc eu si faptul ca v-am descoperit ma face sa ma simt mai bine, nu sunt singura.De obicei cand le spui celor din jurul tau ca ai o problema si nu poti sa o depasesti de unul singur spun ca totul este in mintea ta dar nu stiu cum este;ca vrei dar nu poti, ca-ti doresti o viata normala ca a lor.
Citind o parte din ce s-a scris aici despre anxietate am descoperit persoane cu probleme mult mai mari decat ale mele.Dar mi-e frica sa nu ajung acolo nefacand nimic.Cand am cate o "stare" cum o numesc eu, plang ore in sir, nu vad nci o solutie, consider ca am facut doar alegeri proaste in viata(desi altii privesc cu mandrie la realizarile mele).Mi-e frica mereu: ca nu-mi fac bine treaba, ca nu e suficient si tot felul de psihoze care-mi chinuie efectiv zilnic viata undeva in subconstient.Traiesc avand o spaima tot timpul desi o maschez f bine; cand nu mai pot plang cu orele.Fac doar scenarii pesimiste si dramatizez.Imi creez scenarii pesimeste;practic se declanseaza de la ceva si apoi vin si nu se mai opresc.A doua zi, cu tone de fard pt a ascunde o noapte de chin, plec vesela la servici.Si periodic o iau de la capat.
Nu stiu daca este sau nu anxietate, oricum ceva este.Nu ma comport ca un om normal.Si sunt asa de mult, aceleasi stari le recitesc acum intr-un jurnal din adolescenta.Imi doresc o familie, un copil dar mi-e groaznic de frica in conditiile astea.Vreau sa am incredere in mine dar nu reusesc tot timpul.
Nu am fost la medic, nu am luat medicamente; am vorbit cu un psiholog dar nu am simtit ca lucrurile s-au schimbat.Era un efect de cateva zile si apoi disparea.
Va rog daca puteti sa-mi dati un sfat incotr-o sa o iau.
Ana
0
03-11-2009, ora 21:17
liselotte
Nu este medic/terapeut
liselotte
pt.Ana79 ana la tine este doar un inceput si ar fi pacat sa ajungi asa cum am fost eu ati las id meu si putem vorbi ca doua prietene tot ce ai tu pe suflet liselotte_camelia.
0
04-11-2009, ora 13:45
alexandra70
Nu este medic/terapeut
alexandra70
Buna!
Am 22 de ani si sufar de anxietate sociala de cand ma stiu. Am fost o perioada la psiholog dar pentru ca nu mi se parea eficient si din lipsa banilor nu am continuat. Problema este ca de ceva vreme ma confrunt si cu depresie. Mi-am intrerupt studiile pana in toamna anului viitor si as vrea pana atunci sa-mi gasesc un loc de munca. dar imi este frica si intru in panica. Au trecut cateva luni de cand incerc sa depasesc momentul asta, s-o iau de la capat dar pur si simplu nu reusesc. Nu ma pot prezenta la un interviu in conditiile in care simt ca nu mai pot respira cand trebuie sa vorbesc cu cineva strain, mi se intuneca gandirea si nu pot raspunde la intrebari. Cum ma pot prezenta ca o persoana sigura pe ea, descurcareata si sociabila cand de fapt eu sunt o persoana retrasa si fara incredere in sine, fricoasa? Ma simt cuprinsa de o mare deznadejde, nu stiu ce se va alege de viata mea, nu-mi doresc decat un loc de munca, iar apoi sa-mi continui studiile.Nu prea am prieteni iar familia nu intelege prin ce trec.Am invatat pe de rost citate referitoare la gandirea pozitiva, depasirea problemelor, credinta in Dumnezeu, si vreau sa ma schimb dar simt ca ma urmareste ghinionul, sunt complexata si nu stiu ce se va intampla cu mine. Daca e cineva care vrea sa-mi dea sfaturi, care trece prin ce trec si eu sau vrea doar sa vorbim despre problemele noastre, -. va multumesc si multa sanatate.
1
09-12-2009, ora 17:14
vivi86
Nu este medic/terapeut
vivi86
buna, nu am mai trecut de mult pe aici, dar asta nu inseamna ca m-am vindecat ultima mea postare a fost atunci cand ziceam ca iau linisan, trebuie sa va zic ca am renuntat la el, din motive ca nu isi facea efectele, atunci a trebuit sa intru pe triciclice, deoarece ssri-urile nu isi faceau efectul drept dovada linisanul, atunci m-am dus la medic si mi-a prescris un triciclic adik doxepin iau cate trei pe zi de aproape 3 luni, efecte nu se prea vad, la mine se declanseaza atunci cand ma uit la stiri negative gen cele de la ora 5, sau vesti urgent fac conexiunea ca as putea fi eu in locul persoanei respective si imi imaginez si atunci ziici ca nu mai sunt eu, intr-un final colaborand cu voi cei anxioasi pe mes mi-am dat seama ca merita sa lupt pt mine, asa ca am decis gata cu ganduri negative gata cu imaginarile ca voi muri si gata cu privelisti de drame asa ca vreau sa aud ca si voi faceti la fel, va pup si sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns
40 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Combinația între depresie și tulburări cognitive minore la vârstnici accelerează îmbătrânirea creierului
  • Stimularea magnetică îmbunătățește starea de spirit în cazul bolnavilor de depresie
  • Gazul ilariant, tratament pentru depresiile severe
  • Pericolele utilizării Facebook-ului
  • Terapia cognitiv-comportamentală pentru insomnia cronică
  • Medicamentul care ar putea trata depresia în mai puțin de 24 de ore
  • Depresia
  •